Pompy ciepła powietrze-woda: zalety i wady

Słońce dostarcza Ziemi wielokrotnie więcej energii niż ludzkość jest w stanie zużyć. Jednocześnie ogrzewa nieograniczoną ilość powietrza. Wykorzystaj to.

Data publikacji - 09.12.2020

Ogólnie rozróżniamy następujące systemy pomp ciepła:

  • powietrze-woda
  • solanka-woda
  • powietrze-woda z dodatkową funkcją kontrolowanej wentylacji domu z odzyskiem ciepła.

Technologia sprawdzona od prawie pół wieku

Pompy ciepła powietrze-woda zostały pomyślnie zaprojektowane. STIEBEL ELTRON wprowadził pompy ciepła do domów rodzinnych po jednym z kryzysów naftowych w 1976 roku i tym samym stał się jednym z pierwszych producentów pomp ciepła na świecie.

Obecnie oferuje pompy ciepła powietrze-woda w kilku liniach produktowych i dwóch wersjach: do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego.

Oba mają swoje zalety: na zewnątrz nie musimy się martwić o dopływ powietrza, wewnątrzn nie zaburza wyglądu.

Energia z powietrza jest darmowa: cicha i bez zakłóceń

Powietrze jako źródło energii do ogrzewania i chłodzenia jest nieograniczone i bezpłatne. Jest to zaleta pomp ciepła powietrze-woda w porównaniu z systemem solanka-woda.

Pompy ciepła powietrze-woda nie wymagają również inwestycji w dolne źródło energii (np. studnia lub kolektor gruntowy).

Równoważy to całkowite koszty w perspektywie długoterminowej, chociaż roczne koszty operacyjne są o około 20-25% wyższe w przypadku nowoczesnych pomp ciepła powietrze-woda. 

A co z żywotnością pomp ciepła?

Pierwsze powietrzne pompy ciepła zostały zamontowane w Polsce ponad 20 lat temu, coświadczy o długiej żywotności tych urządzeń. 

Jeśli chodzi o hałas pomp ciepła, należy wziąć pod uwagę, że są one wyposażone w wentylator i sprężarkę.

STIEBEL ELTRON od dawna zajmuje się wygłuszaniem swoich urządzeń. Na przykład ponad dziesięć lat temu założył własne certyfikowane laboratorium hałasu i dostarcza na rynek tak ciche pompy ciepła, że ​​nie przeszkadzają właścicielom ani sąsiadom.

Jaka jest ich zasada działania?

Podstawą pompy ciepła powietrze-woda jest obieg chłodzący, w którym krąży czynnik chłodzący. Ma tak niską temperaturę po zimnej stronie parownika, że ​​może pochłaniać ciepło z powietrza nawet zimą - podobnie jak w domowej zamrażarce, tylko na odwrót.

Płyn chłodzący nagrzany energią pobraną z powietrza zewnętrznego, jest następnie mocno sprężany w sprężarce, a jego temperatura wzrasta do wartości niezbędnych do ogrzania.

Następnie czynnik chłodniczy przenosi energię z powietrza i energię elektryczną ze sprężarki do wody grzewczej w skraplaczu.

Sprawność wymiany ciepła przez pompę ciepła określa tzw współczynnik ogrzewania.

Jest to parametr określający stosunek ciepła dostarczonego do domu do ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej.

Pompy ciepła powietrze/woda STIEBEL ELTRON to sprawdzona technologia z ponad 40-letnią historią rozwoju, produkcji i eksploatacji. Ich roczna skuteczność, tzw współczynnik ogrzewania wynosi obecnie około 4-5.

Oznacza to, że ponad 75% ciepła otrzymujemy za darmo z powietrza zewnętrznego, a maksymalnie 25% ciepła do domu kupujemy w postaci energii elektrycznej.

Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w nowych budynkach, jak i przy remontach. Kupując pompę ciepła powietrze-woda można uzyskać wsparcie finansowe z programu Czyste Powietrze oraz Moje Ciepło.

W trakcie przebudowy dawna kotłownia może służyć jako odpowiednie pomieszczenie techniczne do zaprojektowania wewnętrznego układu powietrzno-wodnego. Pompy ciepła mogą być wykorzystywane do ogrzewania, podgrzewania wody, chłodzenia lub kontrolowanej wentylacji z odzyskiem ciepła.

A jakie są koszty operacyjne?

Wiemy, że trzy czwarte ciepła otrzymujemy za darmo z powietrza, a pozostała czwarta część ciepła musi być dostarczona za pomocą energii elektrycznej. Całkowita cena ciepła musi zatem wynosić około jednej czwartej ceny energii elektrycznej.

Jeśli uwzględnimy również cenę wyłącznika, uzyskamy maksymalnie jedną trzecią ceny energii elektrycznej.

Jeśli cena energii elektrycznej dla pompy ciepła wynosi 0,12 euro/kWh, nawet po uwzględnieniu ryczałtu cena ciepła będzie niższa niż 0,04 euro/kWh. A to mniej niż cena ciepła, na przykład z gazu.

Bonusem z pewnością będzie dobre poczucie, że ratujemy nasze środowisko.