Porównanie hałasu podczas pracy pompy ciepła: o czym należy pomyśleć?

Kupując urządzenie gospodarstwa domowego – szczególnie takie, które wykonuje wymagające zadania, jak ogrzewanie domu czy podgrzewanie wody – istotne jest, ile hałasu będzie on wytwarzał podczas pracy. Nie ma sensu mieć w domu wymarzonej i przyjemnej temperatury, jeśli urządzenia, które ją zapewniają, wydają nieprzyjemne i niepokojące dźwięki.

Data publikacji - 06.08.2022

Niestety ze względu na sposób, w jaki wiele firm opracowuje i testuje pompy ciepła , nie masz pojęcia, jak głośny będzie sprzęt, który kupisz. Bez jasnego standardu możesz otrzymać urządzenie grzewcze, które konkuruje o uwagę akustyczną z telewizorem (70dB).

Niski poziom hałasu jest dla nas ważny

Wierzymy, że porównywanie wydajności hałasu operacyjnego jest istotną częścią zrównoważonej i energooszczędnej technologii. Każde urządzenie wydaje inny dźwięk.

Uważamy, że do wiarygodnego porównywania poziomu hałasu należy używać porównywalnych wskaźników.

W Europie pompy ciepła były testowane i porównywane przez długi czas. W STIEBEL ELTRON testujemy również i określamy parametry akustyczne i ciśnienie w oparciu o europejską normę EN12102-1.

EN12102-1 to uznana na całym świecie norma testowania hałasu. Polega na dokładnym testowaniu w komorze bezechowej (pozbawione echa i bezgłośne pomieszczenie testowe w celu znalezienia prawdziwego poziomu mocy akustycznej i ciśnienia akustycznego).

Testowanie pompy ciepła STIEBEL ELTRON w komorze bezechowej pod kątem normy EN 12102.

Wyobraź sobie, że...

...nie kupujesz najwyższej klasy systemu grzewczego, ale nową płytę muzyczną. Chcesz na chwilę zapomnieć o swoich zwykłych zmartwieniach. Wybierzesz wspaniały koncert wiolonczelowy, pełen miękkich i przyjemnych dla ucha tonów, który przeniesie Cię w cudowną, kojącą krainę marzeń.

Kupujesz płytę, wyjmujesz ją z opakowania i kładziesz na gramofonie.

Delikatnie umieszczasz igłę na talerzu. Ale coś jest nie tak. Rozstrojone gitary i agresywna perkusja zaczną drażnić uszy. Zamiast smyczków słychać kakofonię.

Czemu?

Gatunek tego nagrania nie został prawidłowo oznaczony. Zamiast kojącego dźwięku wiolonczeli słyszysz wzmacniacze pracujące do końca. Muzyka jest znacznie głośniejsza niż twierdził sprzedawca w sklepie.

Jego pomysł na muzykę relaksacyjną różnił się od Twojego.

Zwróć uwagę na poziom mocy akustycznej i ciśnienie akustyczne

Pompa ciepła powietrze-woda Poziom dźwięku. Poziom mocy (EN12102-1) Poziom ciśnienia akustycznego (5 m w wolnej przestrzeni)
HPA-O 4 CS Plus compact Set 1.1 52 dB(A) 30 dB(A)
HPA-O 8 CS Plus compact Set 1.1 57 dB(A) 35 dB(A)
HPA-O 8 CS Plus compact D Set 1.1 57 dB(A) 35 dB(A)
HPA-O 13 C Premium 55 dB(A) 32 dB(A)

Wyrażając poziom mocy akustycznej i ciśnienia akustycznego zgodnie z normą EN12102-1, uzyskasz naprawdę porównywalne wyobrażenie o wydajności akustycznej poszczególnych pomp ciepła STIEBEL ELTRON w Twoim domu.

Poziom mocy akustycznej

Poziom mocy akustycznej nie opisuje występu zespołu rockowego z lat 80-tych. Reprezentuje wyjściową energię akustyczną netto (w watach) na granicy urządzenia, mierzoną w dB(A), postrzeganą przez ludzkie ucho w otwartej przestrzeni i w idealnych warunkach w laboratorium badawczym (wspomniana wyżej komora bezechowa).

Jest to skuteczny miernik techniczna, który  zapewnia solidną podstawę do porównań akustycznych.

Ciśnienie akustyczne

Ciśnienie akustyczne to efekt poziomu mocy akustycznej w otoczeniu. Jest to fizyczne, mierzalne wyjście efektu dźwiękowego urządzenia w określonej orientacji instalacji iw określonym miejscu.

Pomyśl o tym jako o potencjalnym dźwięku wydobywającym się z pompy ciepła i odbieraniu go przez ucho w prawdziwym świecie. Ten miernik ma duże znaczenie, ponieważ uwzględnia różne ważne czynniki, takie jak wpływ powietrza i otoczenia na dźwięk w odległości między urządzeniem a uchem.

Ten miernik pozwala również porównać nasze pompy ciepła z dźwiękami ze świata rzeczywistego. Tak więc po włączeniu urządzenia nie ma niespodzianek – żadnej kakofonii.

Pomyśl o lokalizacji i orientacji instalacji

Pompa ciepła powietrze-woda HPA-O 13 C Premium firmy STIEBEL ELTRON ma wartość mocy akustycznej 55 dB i ciśnienie akustyczne (w odległości 5 metrów w wolnej przestrzeni) 32 dB. Z danych tych wynika, że można znacznie zmniejszyć teoretyczną moc akustyczną, przesuwając pompę ciepła o 5 metrów na otwartej przestrzeni. Nietrudno sobie wyobrazić, co potrafi nowoczesna izolacja.

Modele pomp ciepła z zamkniętą konstrukcją sprężarek mogą być jeszcze bardziej wyciszone dzięki odpowiedniej lokalizacji i orientacji instalacji. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci obniżyć ciśnienie akustyczne z poziomu szemrzącego strumyka (40-45 dB) do poziomu szeleszczących liści (20 dB) lub cichego szeptu (10 dB).

Sprawdź dokładnie dane

Nie musisz polegać na założeniach podczas korzystania z EN12102-1. Zawsze będziesz wiedział, jak głośna (lub cicha) będzie Twoja pompa ciepła. W STIEBEL ELTRON używamy danych mocy akustycznej i poziomu ciśnienia akustycznego, aby dać Ci jak najjaśniejszy obraz tego, jak cicho będzie działać to urządzenie.

Lista kontrolna do porównania dźwięku eksploatacyjnego:

Aby upewnić się, że porównujesz wiolonczele z wiolonczelami i zespoły rockowe z zespołami rockowymi, przy zakupie pompy ciepła sprawdź następujące elementy:

  • Czy moc akustyczną pompy ciepła mierzy się jako moc akustyczną (w watach), poziom mocy akustycznej (dB) lub ciśnienie akustyczne (dB)? Z jakiej odległości?
  • Jakie były metody testowania?
  • Czy dane są teoretyczne, czy też urządzenie było fizycznie testowane w komorze bezechowej?
  • Czy testowanie było nadzorowane przez akredytowaną i bezstronną stronę trzecią?
  • Czy testy i porównania są przeprowadzane zgodnie z określoną normą, na przykład normą europejską EN12102-1?

Nie zapomnij zadać tych pytań potencjalnemu dostawcy systemu grzewczego. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, jaki dźwięk wyda pompa ciepła.

Zobacz naszą ofertę cichych pomp ciepła. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wyboru konkretnego rozwiązania, w każdej chwili skontaktuj się z nami.

Chętnie doradzimy.