Kupno pompy ciepła: niskie ceny mogą oznaczać problemy

Chcąc zaopatrzyć się w pompę ciepła do domu stajesz przed tym samym zadaniem, co przy innych bardziej skomplikowanych urządzeniach: jak wybrać tę właściwą?

Data publikacji - 18.11.2020

Kryteria, które należy wziąć pod uwagę, można podzielić na trzy grupy:

  1. jakość i wiarygodność producenta,
  2. wsparcie techniczne podczas projektowania i montażu,
  3. dostępność serwisu i części zamiennych.

W zakresie konstrukcji pompy ciepła oraz wykorzystania energii odnawialnej, która jest bezpłatna, masz do wyboru projekty:

  • powietrze-woda,
  • solanka-woda,
  • powietrze-woda z dodatkową funkcją kontrolowanej wentylacji domu z odzyskiem ciepła.

Pompy ciepła wysokiej jakości producentów mają za sobą długi i pomyślny rozwój.

STIEBEL ELTRON wprowadził na rynek swoją pierwszą pompę ciepła do domu rodzinnego już w 1976 roku i tym samym stał się jednym z pierwszych producentów pomp ciepła na świecie.

Sprzedaż pomp ciepła w Europie wynosi obecnie około 1,3 miliona pomp ciepła rocznie i wciąż rośnie. Ponad 4/5 z nich będzie stanowić powietrze-woda.

Nowoczesne pompy ciepła oferują szeroką gamę opcji. Pompy ciepła powietrze-woda STIEBEL ELTRON mogą, oprócz ogrzewania i podgrzewania wody, zapewniać również chłodzenie lub kontrolowaną wentylację.

Dzięki systemowi powietrzno-wodnemu możesz wybierać między wersją wewnętrzną i zewnętrzną.

Projekt wewnętrzny jest zainstalowany w pomieszczeniu gospodarczym. W takim przypadku na elewacji domu potrzebne są tylko dwie kratki wentylacyjne.

Projekt zewnętrzny jest zwykle instalowany obok domu, w ogrodzie. Obie wersje mają swoje zalety. Przy instalacji zewnętrznej nie trzeba martwić się o dopływ powietrza, instalacja wewnętrzna nie zakłóca otoczenia domu.

Cicho... i bez usterek

Ważna jest również kwestia długowieczności. W tym przypadku również mamy dobre doświadczenia. Maszyny, które zostały zainstalowane po 2000 roku, „zarejestrowały” obecnie ponad 50 000 godzin pracy.

A te od dobrych producentów, takich jak STIEBEL ELTRON, mają minimalne naprawy.

Istotnym parametrem jest również poziom hałasu pompy ciepła, ponieważ w skład pompy ciepła wchodzą 2 stosunkowo hałaśliwe urządzenia – sprężarka i wentylator.

STIEBEL ELTRON od dawna zajmuje się kwestią wyciszania i redukcji hałasu urządzeń i dostarcza na rynek pompy ciepła, które są tak ciche, że w żaden sposób nie przeszkadzają właścicielom ani sąsiadom.

Zapytaj o serwis i testy

Przy wyborze dobrze jest ocenić, czy producent ma bezpośredniego przedstawiciela w Polsce i ile posiada serwisów. Zapytaj również, czy w kraju jest magazyn części zamiennych.

Ważnym kryterium jest również wsparcie techniczne.

Pompa ciepła wymaga profesjonalnego doboru i montażu. Dobry producent rozwiązuje ten problem za pomocą stałego systemu szkoleń dla swoich profesjonalnych partnerów: projektantów i instalatorów.

I buduje zewnętrzną sieć partnerów serwisowych oraz własne wsparcie techniczne. W przypadku samego urządzenia zapytaj, czy jego parametry zostały zweryfikowane przez niezależną agencję testową.

Pompy ciepła są bardzo bezpieczne i dlatego nie podlegają obowiązkowemu zatwierdzeniu w laboratoriach badawczych, jak w przypadku kotłów gazowych lub na paliwo stałe. Jednak dobrzy producenci pomp ciepła dobrowolnie i na własny koszt każą je „zmierzyć”. 

Dane techniczne, które producent posiada w dokumentacji, są wtedy uważane za godne zaufania.

Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku producentów spoza Europy, którzy nie testują swoich pomp ciepła przed wprowadzeniem ich na rynek europejski. Produkty mogły być mierzone we własnym laboratorium (jeśli w ogóle je posiadają) a dane techniczne tzw deklarują.

Choć nie jest to sprzeczne z prawem, znika wiara w ich jakość.

Nie kieruj się samą ceną

Wszystkie opisane przez producenta cechy urządzeń coś kosztują, i to niemało. Koszty są zatem odzwierciedlone w cenie końcowej.

Kupując więc tanią pompę ciepła, w najgorszym przypadku przez internet, może się później okazać, że jej wsparcie jest praktycznie zerowe. Znalezienie i oczywiście zapłacenie profesjonaliście za „naprawienie” będzie prawdopodobnie droższe niż różnica w cenie w porównaniu do wysokiej jakości pompy ciepła.

Dlatego przy wyborze pompy ciepła lepiej kierować się nie ceną, ale zdrowym rozsądkiem.

Przed zakupem pompy ciepła lepiej odwiedzić przykładowe laboratiorium producenta, w którym można znaleźć działające pompy ciepła. Pozwól im się pochwalić, najlepiej przy maksymalnej mocy, gdzie robią maksymalny hałas.

Dobry producent zaleci również prawidłowe podłączenie do systemu grzewczego i ewentualne środki przeciwhałasowe.