Ustawianie temperatury ciepłej wody oraz programu ciepłej wody

W ten sposób ustawisz temperaturę ciepłej wody oraz program ciepłej wody w trybie komfortowym i ECO w pompie ciepła

Na sterowniku pompy ciepła można szybko i łatwo ustawić komfortową temperaturę CWU. Wskazówka dotycząca oszczędzania energii przez pompę ciepła: korzystaj z indywidualnego programu ciepłej wody, aby używać wody o wysokiej temperaturze tylko wtedy, gdy naprawdę jej potrzebujesz. W trybie ECO zdefiniowana jest niższa temperatura ciepłej wody niż w trybie komfortowym. To oszczędza koszty energii!

Porady
 • Im wyższa jest ustawiona docelowa temperatura ciepłej wody, tym wyższych kosztów energii należy się spodziewać.
 • Jeśli ustawiona temperatura ciepłej wody nie zostanie osiągnięta, należy skontaktować się ze specjalistą.
 • Należy pamiętać, że w przypadku nieregularnego poboru ciepłej wody może być konieczne zastosowanie środków zapobiegających rozwojowi bakterii Legionella. Informacje na ten temat można znaleźć w naszej instrukcji obsługi i instalacji. W razie jakichkolwiek dalszych pytań prosimy o kontakt ze specjalistą.

Ustaw program ciepłej wody

Oszczędzaj koszty i energię dzięki indywidualnemu programowi ciepłej wody

W „Programie ciepłej wody” określasz godziny, w których ma być podgrzewana ciepła woda z nastawą komfortową. W innych przypadkach ciepła woda jest przygotowywana zgodnie z wartością ECO. Co to dokładnie znaczy? W trybie ECO zdefiniowana jest niższa temperatura ciepłej wody niż w trybie komfortowym i dlatego można ją zawsze stosować, gdy nie jest potrzebna ciepła woda. Oszczędza to energię i koszty! 

Masz możliwość ustawienia podgrzewania wody dla:

 • każdego dzień tygodnia
 • poniedziałek - piątek (pon.-pt.)
 • sobota i niedziela (sob - niedz)
 • cały tydzień (pon.-niedz.)

Dla każdej z tych opcji możesz ustawić trzy pary czasów przełączania dziennie. Czas wprowadza się w odstępach co 15 minut. 

Porady

Pary przełączania czasowego należy dobrać tak, aby zbiornik na wodę mógł zostać całkowicie nagrzany pomiędzy włączeniem i wyłączeniem (co najmniej 3 godziny). Niestety ustawienie poza północą (00:00) nie jest możliwe. W tym przypadku należy ustawić dwa czasy przełączania. 

W skrócie

Prawidłowe ustawienie ciepłej wody: 4 praktyczne wskazówki

Z jednej strony temperatura ciepłej wody oznacza komfort, ale z drugiej strony rodzi kwestię efektywności energetycznej i kosztów. Z tych powodów ustawienia ciepłej wody należy wybierać ostrożnie. Pomogą Ci w tym nasze cztery praktyczne wskazówki.

 1. Znajdź odpowiedni zakres temperatur: optymalna jest temperatura ciepłej wody pomiędzy 45 a 50 stopni. Należy pamiętać, zwłaszcza w gospodarstwach domowych z dziećmi, że już w tym zakresie temperatur mogą wystąpić oparzenia.
 2. Zastanów się nad swoimi potrzebami: ile ciepłej wody potrzebujesz i w jakich godzinach szczytu? Na przykład, czy jesteś w ciągu dnia? Jeśli nie ma Cię w domu, możesz w tym czasie obniżyć temperaturę, oszczędzając w ten sposób energię i koszty eksploatacji.
 3. Regularnie przeprowadzaj konserwację: zapewnia to efektywne przygotowanie ciepłej wody.
 4. Oszczędnie używaj gorącej wody: zaledwie kilka kroków może pomóc zapobiec marnowaniu wody. Nie pozwól, aby woda płynęła niepotrzebnie długo, naprawiaj cieknące krany i używaj ekonomicznych słuchawek prysznicowych.

Czy można ustawić ciepłą wodę na 50 stopni?

Tak, jest to możliwe bez żadnych problemów. Temperatura ciepłej wody pomiędzy 45 a 50 stopni Celsjusza jest uważana za dobry środek pomiędzy pragnieniem komfortu a energooszczędną pracą.

Zobacz inne pomocne filmy