Historia

Od 1924 do dziś

Wraz z wynalezieniem i produkcją pierwszej grzałki elektrycznej warsztacie przydomowym w Berlinie 1924 rozpoczyna się udana historia firmy STIEBEL ELTRON. Do dnia dzisiejszego firma stosuje się do maksymy założyciela firmy. Dr inż. Theodor Stiebel był zdeterminowany, aby produkować innowacyjne produkty o najwyższej jakości. STIEBEL ELTRON stał się jednym z wiodących producentów w sektorze ciepłej wody i energii odnawialnej.

Początek Firmy i pierwsze osiągnięcia

1924 Dr Theodor Stiebel konstruuje pierwszą elektryczną grzałkę zanurzeniową. 5 maja zakłada przedsiębiorstwo "Dr. Theodor Stiebel ELTRON " w Berlinie. Produkcja rozpoczyna się w małej pracowni tylnego podwórza na ulicy Reichenberger. 

1927 Pierwszy mały ogrzewacz przepływowy posiada moc 1.000 watów i wówczas rewolucyjną 2-stopniową technikę regulacji. Urządzenie - jako pierwsze w Niemczech - otrzymuje certyfikat VDE. Firma rozwija się zatrudniając już 30 pracowników. 

1931 Asortyment urządzeń zostaje znacząco rozszerzony o przepływowe, wysokociśnieniowe i gotujące ogrzewacze wody. Te ostatnie osiągają pojemność aż do 600 litrów w zależności od modelu. Zostaje wprowadzony na rynek ogrzewacz wody gwarantujący prawie natychmiastowy zapas gorącej wody. 

Nowy początek w Holzminden

1944 Wynajęte w 1943 roku pomieszczenia w Holzminden są rozbudowywane o nowe hale produkcyjne (1944 rok) na tym samym obszarze, aby zwiększyć przepustowość produkcji. Rok później odnotowuje się produkcję urządzeń elektrycznych takich, jak: garnki do gotowania, brytfanny, bieliźniane nakrapiacze i żelazka do prasowania. 

1946 Następuje wznowienie produkcji urządzeń elektrycznych takich, jak piece konwekcyjne oraz płyty grzewcze i grzewcze. Równocześnie produkowane są urządzenia do podgrzewania wody, takie jak grzałki zanurzeniowe. Firma zatrudnia obecnie 400 osób.

1960, Założyciel firmy Dr. Theodor Stiebel umiera 9 września w wieku 66 lat w Holzminden. Z łącznie 160 patentami w Niemczech i zagranicą należy do pionierów nowoczesnej techniki służącej do przygotowania ciepłej wody.

Droga do odnawialnych źródeł energii

1968 Dzięki rozwojowi pieców akumulacyjnych STIEBEL ELTRON zalicza się do jednych z pionierów w nowoczesnym elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń. Piece wykorzystują 2-gą tańszą taryfę prądu w nocy a zgromadzone ciepło wykorzystują w czasie dnia do ogrzewania pomieszczeń.

1976 STIEBEL ELTRON jako jeden z pierwszych producentów, zaczyna rozwój i produkcję pomp ciepła. Rok 1970 jest charakterystyczny z powodu kryzysu oleju oraz wolnych od samochodów niedziel. Zwiększają się ceny oleju opałowego i napędowego. Ponownie zastanawiano się nad potrzebami ludzi i systemami działającymi w oparciu o energię odnawialną. Po raz pierwszy te urządzenia zostają docenione. W latach późniejszych firma kontynuuje badania nad technologią pomp ciepła i pracuje nad wiodącą na rynku niemieckim pozycją lidera. 

1977 Idea wykorzystywania energii słonecznej prowadzi do rozwoju kolektorów słonecznych. W kolejnych latach STIEBEL ELTRON wprowadza do oferty kompletny program płaskich kolektorów o dużej wydajności wraz z bojlerami c.w.u. i z kompletną instalacją.

Innowacyjna technika w każdym wymiarze

1987 STIEBEL ELTRON oferuje pierwszy na świecie w pełni elektroniczny ogrzewacz wody użytkowej (DHE). Pojęcie "komfortu" zyskuje całkiem nowy wymiar. Elektroniczny ogrzewacz natychmiast dostarcza ciepłą wodę dokładnie w takiej temperaturze, jaka została ustawiona. Temperatura pozostaje stale taka sama, niezależnie od ilości wody zużytej. 

1991 Gama produktów STIEBEL ELTRON rozszerza się o systemy wentylacji z odzyskiem ciepła. Nowoczesne urządzenia dbają nie tylko o zdrowy klimat przestrzeni mieszkalnej, lecz także pomagają w utrzymaniu struktury budynku poprzez osuszanie powietrza i brak wilgoci. Zużywają przy tym bardzo mało energii elektrycznej. 

Ogólnoświatowa ekspansja

2000 STIEBEL ELTRON wziął udział w światowej wystawie EXPO 2000 z osiedlem energooszczędnym "Hofanlage Brombeerweg".  Dr. Ulrich Stiebel demonstruje - wraz z projektem osiedla - skuteczne gospodarcze drogi rozwoju budownictwa zdrowego i przyjaznego dla środowiska.

2002 STIEBEL ELTRON przejmuje od niemieckiego ELEKTROLUXA dział Techniki Domowej. Ze skutkiem na dzień 1 stycznia 2002 roku STIEBEL ELTRON przejmuje pełną odpowiedzialności oraz loga marek AEG i Zanker wraz z całym ich asortymentem i systemami: ciepłą wodą, ogrzewaczami, systemami powierzchniowymi, klimatyzacją i wentylacją. W wyniku tego największego w historii Firmy zakupu przedsiębiorstwo rozrasta się o jedną trzecią.

2004 STIEBEL ELTRON przejmuje Tatramat GmbH. Słowacka firma produkuje i dystrybuuje głównie produkty do ciepłej wody i specjalne pompy ciepła. Tatramat jest szczególnie znany w Europie Wschodniej i Środkowej.

Inwestycje w przyszłość

2007 W Holzminden powstaje najnowocześniejsza i największa fabryka pomp ciepła w Europie środkowej. Budowa hali imienia "Dr. Theodora Stiebel" jest kamieniem milowym w historii przedsiębiorstwa. Inwestycja pochłonęła 10 milionów Euro. Na powierzchni 6.000 m2 są produkowane pompy ciepła w ilości przekraczającej 25.000 sztuk rocznie. 

2009 STIEBEL ELTRON nadal inwestuje w produkcję w Niemczech. Wraz z otwarciem drugiej fabryki pomp ciepła w Holzminden, firma zareagowała na gwałtowny wzrost popytu na pompy ciepła na świecie. Firma zainwestowała około ośmiu milionów euro w nową halę produkcyjną.

2012 Dokładnie 25 lat temu, w 1987 roku, powstał pierwszy model DHE: elektroniczny ogrzewacz przepływowy STIEBEL ELTRON. 

Historia sukcesu trwa

2014 STIEBEL ELTRON obchodzi swoje 90-te urodziny. W 1924 roku doktor Theodor Stiebel położył fundament dla nowej firmy.

Dokładnie 5 maja, który jest oficjalną datą rejestracji w rejestrze handlowym, położono symboliczny kamień węgielny do budowy nowego centrum szkoleniowego w Holzminden. Koncern zainwestował około 16 milionów euro. 

W pełni elektroniczny ogrzewacz wody z radiem internetowym i prognozą pogody

2015 Internet w ogrzewaczu wody: to właśnie oferuje nowy DHE Connect. Produkt PREMIUM rewolucjonizuje świat zdecentralizowanych ogrzewaczy wody.

Nowe centrum szkoleniowo-komunikacyjne: Energy Campus

2015 Imponujące możliwości szkoleniowe w Holzminden. Nagroda platynowa DGNB-Plus dla budynków energetycznych. W skrócie: prawdziwe laboratorium do transformacji energetycznej to Energy Campus. Nowe centrum szkoleniowo-komunikacyjne jest zainaugurowane 24 listopada uroczystą ceremonią. Rada Nadzorcza, Zarząd, rodzina właścicieli, prelegent, premier Stephan Weil i 300 gości, są zachwyceni nowym budynkiem. Prowadzący imprezę, Thomas M. Held, aktor, komik i zaangażowany użytkownik energii odnawialnej, mówi w skrócie: „Witamy w przyszłości!”.

STIEBEL ELTRON rozszerza zasięg wentylacji

W 2016 STIEBEL ELTRON przejmuje MDM Diels GmbH z lokalizacjami w Meinerzhagen i Ulm w Niemczech. LTM, spółka zależna MDM Diels, oferuje produkty wysokiej jakości z naciskiem na zdecentralizowaną wentylację. Przejęcie jest ważnym krokiem dla STIEBEL ELTRON w jego wysiłkach na rzecz dalszego rozwoju w strategicznie ważnym kontrolowanym sektorze wentylacji mechanicznej. 

Rekordowa sprzedaż w STIEBEL ELTRON

W 2017 STIEBEL ELTRON odnotował najwyższe obroty w swojej historii. Firma po raz pierwszy przekroczyła próg 500 milionów euro. Poprzedni rekord to obrót w wysokości 483 milionów euro w 2012 roku. Wzrost ten jest oparty na wzroście we wszystkich obszarach firmy: w sektorze energii odnawialnej z pompami ciepła i jednostkami wentylacyjnymi, a także w strefie ciepłej wody z przepływowymi ogrzewaczami wody, niewielkimi ogrzewaczami wody i zasobnikami stojącymi.

Stiebel Eltron przejmuje Danfoss Värmepumpar AB (Thermia)

2018 Grupa Stiebel Eltron przejmuje Danfoss Värmepumpar AB, znaną pod nazwą „Thermia Heat Pumps”, z Danfoss A / S z Danii. Thermia jest trzecim największym dostawcą na skandynawskim rynku pomp ciepła, którego roczny obrót wynosi około 68 milionów euro. Thermia, z siedzibą w Arvika w Szwecji, zatrudniała około 210 osób w Szwecji, Finlandii i Norwegii od 2018 r. „Silna pozycja Thermia w krajach skandynawskich i jej nowoczesne portfolio produktów doskonale uzupełniają koncentrację Stiebel Eltron na ogrzewaniu i chłodzeniu energią odnawialną. Siła oferty produktowej Thermia pomoże również Stiebel Eltron rozwinąć działalność na innych rynkach zdominowanych przez naziemne pompy ciepła ”- wyjaśnia dr Nicholas Matten, dyrektor zarządzający Stiebel Eltron.

125 urodziny założyciela firmy, dr Theodora Stiebla

2019 Dr Ulrich Stiebel i Frank Stiebel świętowali 125 urodziny swojego ojca - założyciela firmy STIEBEL ELTRON, dr. Theodora Stiebela - z około 150 gośćmi na ceremonii w Energy Campus w Holzminden. „Dziś pamiętamy wizjonera swoich czasów” - oświadczył prof. Dr Klaus Töpfer w swojej pochwale dla założyciela firmy. "Dr. Theodor Stiebel realizował swoją wizję rozważnie - nie odważnie, ponieważ brał pod uwagę ryzyko. Zawsze wykorzystywał swoją wiedzę z jednego punktu widzenia: jaki jest cel biznesowy i co można zrobić dla ludzi. W końcu udało mu się wyznaczyć kierunek rozwoju, który dziś się opłaca”.

Strategiczny zakup udziałów firmy Zimmermann Lüftungs- und Wärmesysteme przez STIEBEL ELTRON

2020 STIEBEL ELTRON jest nowym większościowym udziałowcem spółki Zimmermann Lüftungs- und Wärmesysteme GmbH & Co. KG reprezentowanej na rynku rozwiązań grzewczych przez marki Proxon i Atarus. Firma Zimmermann, specjalista od rozwiązań w zakresie ogrzewania powietrzem z niemieckiej miejscowości Freudenberg, skupia swoją działalność na innowacyjnej technologii pomp ciepła powietrze-powietrze. „Poprzez to przejęcie nieco zwiększamy nasz udział w segmencie rynku, którego dotychczas nie obsługiwaliśmy lub w przypadku którego mieliśmy w ofercie jedynie rozwiązania doraźne” – tak skomentował ten fakt dr Nicholas Matten, dyrektor zarządzający STIEBEL ELTRON.