Monoblok czy split - jaki wybrać typ pompy ciepła?

Co do zasady, każda pompa ciepła ma te same podstawowe elementy i do ogrzania budynku wykorzystuje energię odnawialną. Jednak wielu klientów zastanawia się, jaką pompę ciepła wybrać? Co lepsze - monoblok czy split? W tym artykule opisujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Czym się różni pompa ciepła monoblok od split?

Zasada działania każdej pompy ciepła polega na wykorzystaniu przemian termodynamicznych. Niezależnie od rodzaju, wszystkie pompy mają parownik, sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Wykorzystują też takie same źródła energii - ciepło pobierają z gruntu, wody lub powietrza. Istnieje jednak kilka różnic między split i monoblok, o których przeczytasz poniżej.

Pompa ciepła monoblok - zasada działania

Pompy ciepła typu monoblok to jedno urządzenie, w którego obudowie znajdują się wszystkie kluczowe podzespoły. Taka jednostka jest w całości produkowana i montowana w fabryce. Dotyczy to również połączeń wewnętrznych, które zawierają gaz chłodniczy. Napełnienie układu termodynamicznego gazem, a następnie próba szczelności, to elementy procesu produkcyjnego. Pompy ciepła monoblok instalowane są na zewnątrz budynku, choć w naszej ofercie znajdziesz też jednostki przeznaczone do montażu wewnętrznego.

Najważniejsze zalety pomp ciepła monoblok to:

  • Niższe natężenie hałasu w czasie pracy. 
  • Szczelność połączeń termodynamicznych, wykonywanych w fabryce producenta.
  • Brak obowiązku wykonywania corocznych kontroli szczelności (koszt takiej kontroli może przekroczyć kilkaset zł).
  • Tańszy montaż.

Pompa ciepła split - zasada działania

Pompy ciepła typu split dzielą układ termodynamiczny na dwie części. W jednostce zewnętrznej znajdują się podzespoły „głośne”, czyli wentylator, parownik, sprężarka i zawór rozprężny. Z kolei w obudowie jednostki wewnętrznej zamknięte są skraplacz, pompa obiegowa, elementy sterujące i zabezpieczenia. Oba moduły łączy się za pomocą rur termodynamicznych. Połączenia te wykonuje instalator, a od ich długości oraz jakości zależy efektywność ogrzewania.

Najważniejsze zalety pomp ciepła typu split to:

  • Niższa cena urządzenia.
  • Źródło hałasu znajduje się poza budynkiem
  • Mniejsze straty cieplne, ponieważ układ podzielony jest na dwie jednostki i energia cieplna nie jest transportowana z zewnątrz.

 

Niestety, użytkownicy pomp ciepła typu split muszą liczyć się z koniecznością przeprowadzania corocznych i kosztownych kontroli szczelności. Poza tym sprawność pompy jest uzależniona od długości i liczby zgięć rur termodynamicznych, które łączą ze sobą oba moduły.

Jaką pompę ciepła wybrać - monoblok czy split?

Każdy typ pompy ciepła ma swoje zalety i wady. Doświadczeni specjaliści Stiebel Eltron polecają przede wszystkim pompy ciepła typu monoblok. Na czym polega przewaga pompy monoblok nad pompą split?

Cały układ termodynamiczny jest wykonywany przez producenta pompy. Oznacza to, że monoblok zapewnia najwyższą możliwą szczelność układu. W przypadku pomp typu split, to instalator wykonuje część układu, który później corocznie trzeba poddawać kontroli. Od umiejętności instalatora zależy więc bezawaryjność i wydajność ogrzewania.

Zwolennicy pomp typu split argumentują, że skraplacz umieszczony wewnątrz budynku pozwala do zera zminimalizować straty cieplne przy przesyle energii. To prawda, jednak niektóre modele pomp monoblok uzyskują taki sam wynik. 

Przykładem jest pompa ciepła HPG-I 04 DCS Premium, która z powodzeniem obsłuży powierzchnię użytkową do 120 m2. Ta konstrukcja do montażu wewnętrznego wykorzystuje powietrze doprowadzane z zewnątrz. Oprócz ogrzewania, pompy z serii HPG-I Premium rozbudowano o funkcję chłodzenia, a technologia inwerterowa gwarantuje ich optymalną moc i maksymalną efektywność.

Co wybierzesz - pompę ciepła split czy monoblok?

Kompaktowa, monoblokowa pompa ciepła Stiebel Eltron to zaawansowane urządzenie grzewcze, które posłuży Ci przez długie lata. Na korzyść takiego rozwiązania przemawiają zdecydowanie łatwiejszy montaż i gwarancja maksymalnej szczelności przy zachowaniu doskonałej wydajności. 

Jeśli już teraz planujesz budowę nowego domu, przejrzyj katalog oferowanych przez nas rozwiązań. Masz pytania lub potrzebujesz pomocy w wyborze urządzenia albo instalatora? Napisz lub zadzwoń - chętnie pomożemy!