Wpływ jakości powietrza wewnętrznego na zdrowie psychiczne i koncentrację
Jakość powietrza wewnętrznego ma duże znaczenie dla zdrowia. Przebywanie w pomieszczeniach, w których występuje wysokie stężenie pyłów i zanieczyszczeń odbija się m.in. na kondycji układu oddechowego. Co ze zdrowiem psychicznym i koncentracją? Sprawdź, jak może na nie wpływać jakość powietrza w Twoim domu.
Data publikacji - 31.03.2025
Czy zanieczyszczone powietrze może szkodzić psychice?
Wpływ powietrza na zdrowie człowieka był wielokrotnie przedmiotem badań naukowców. To m.in. z tego powodu jakość powietrza jest stale monitorowana, a polityka (zarówno krajowa, jak i europejska) koncentruje się na zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów i pyłów. Jeśli zanieczyszczone powietrze zewnętrzne szkodzi zdrowiu, to łatwo można dojść do wniosku, że niebezpieczna będzie również kiepska jakość powietrza wewnętrznego. Warto mieć przy tym na uwadze, że w domu spędza się znacznie więcej czasu niż na zewnątrz. Wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego jest więc tym bardziej groźny.
Konsekwencje wdychania zanieczyszczonego powietrza nie odnoszą się wyłącznie do dróg oddechowych. Badania naukowców z Waszyngtonu (przeprowadzone na grupie 6 tys. osób) wykazały, że wraz ze wzrostem stężenia pyłów PM 2.5, spada samopoczucie. Problemy zgłaszane przez badanych dotyczyły m.in. stanów depresyjnych i problemów z koncentracją. Problemem jest także nieprawidłowa wilgotność, obecność alergenów, a także brak regularnej wymiany gazów w pomieszczeniu. Efektem wdychania takiego powietrza mogą być m.in. uczucie zmęczenia, rozdrażnienie i senność. Za suche powietrze w domu przyczynia się ponadto do bólu gardła i powstawania chrypki.
Jakie są przyczyny złej jakości powietrza w domu?
Co wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu? Typowe zanieczyszczenia to m.in.:
● lotne związki organiczne emitowane przez materiały budowlane (np. materiały izolacyjne, wykładziny ścienne i podłogowe),
● zanieczyszczenia pochodzące z nieszczelnych kotłów lub pieców,
● drobnoustroje pochodzenia ludzkiego i zwierzęcego,
● grzyby i bakterie (powstają przez za wilgotne powietrze w domu),
● zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz (m.in. ze spalin samochodowych czy fabryk),
● przenikający przez ziemię do budynków szkodliwy radon.
Zanieczyszczenia przedostają się do domu na różne sposoby, również podczas otwierania okien. Jakość powietrza w pomieszczeniu zależy ponadto od systemu ogrzewania, ilości światła słonecznego, a także rodzaju systemu wentylacyjnego. A jak sprawdzić jakość powietrza w domu? Służą do tego specjalne czujniki jakości powietrza, które monitorują stężenie konkretnych związków chemicznych.
Jak poprawić jakość powietrza w budynku?
Zanieczyszczenie powietrza w domu to poważny problem, który stwarza zagrożenie dla wszystkich mieszkańców. Szczególnie narażeni na problemy ze zdrowiem są najmłodsi oraz seniorzy, ale nieprzyjemne objawy mogą wystąpić u każdej osoby. Jak poprawić jakość powietrza w domu oraz zadbać o zdrowie i samopoczucie najbliższych? Rozwiązaniem nie jest wietrzenie, które nie tylko powoduje straty ciepła, ale sprawia też, że do wnętrza przedostaje się smog i pyły obecne w powietrzu zewnętrznym. A wpływ roślin na jakość powietrza? Rośliny filtrują powietrze oraz poprawiają wilgotność, nie są jednak w stanie zastąpić profesjonalnych rozwiązań.
Wentylacja z odzyskiem ciepła – czyste powietrze bez strat ciepła
Jakość powietrza w pomieszczeniach jest sporym problemem we współczesnych czasach, kiedy budynki stają się coraz bardziej szczelne. Nie zachodzi w nich przez to naturalna wymiana powietrza, czego nie jest też w stanie zmienić wentylacja grawitacyjna (powoduje straty ciepła). Co na to poradzić? Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to odpowiedź na wszystkie wyzwania. Dzięki wymiennikowi ciepła pobiera energię z wywiewanego powietrza i oddaje je do powietrza nawiewanego, oszczędzając w ten sposób energię. Zaawansowane mechanizmy filtracji (np. filtry przeciwpyłowe i drobnopyłowe) troszczą się z kolei o stałe odświeżanie powietrza w domu, wpływając na zdrowie i samopoczucie.
Zadbaj o czyste powietrze dzięki nowoczesnym rozwiązaniom HVAC
Jak dbać o czyste powietrze w domu? Najskuteczniejszy i najprostszy sposób to zastosowanie odpowiedniego rozwiązania HVAC. W Stiebel Eltron oferujemy systemy idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań: rekuperację centralną lub decentralną. Opcjonalne filtry dobierzesz do własnych potrzeb oraz stopnia zanieczyszczenia powietrza, decydując się np. na filtr z węglem aktywnym. Poznaj szczegóły oferty i skorzystaj ze wsparcia naszych fachowców.