Wentylacja w dużych pomieszczeniach

Nie zdając sobie z tego sprawy, średnio ponad 80% naszego życia spędzamy w budynkach. Wraz z dążeniem do zmniejszenia zużycia energii cieplnej, co wiąże się między innymi z próbą maksymalnego uszczelnienia przegród zewnętrznych, pojawiają się negatywne skutki dla samopoczucia osób, które wykonują określone czynności w budynku.

Data publikacji: 20.06.2021r.

Decentralna wentylacja do zastosowań komercyjnych VRL-C Trend/Premium

Z brakiem świeżego powietrza wiążą się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle głowy czy zmęczenie, które powodują spadek koncentracji podczas pracy. Szkoły są typowym przykładem budynków, w których zmniejszona koncentracja i zmęczenie bezpośrednio wpływają na ogólną wydajność pracy. Starsze budynki szkolne są poddawane renowacji, stare okna są wymieniane na nowe, szczelne, a naturalna wymiana powietrza w salach lekcyjnych już nie funkcjonuje. Oczywiście możliwa jest naturalna wentylacja przez okna, ale przez większą część roku szkolnego - jesień, zimę - regularne wietrzenie pomieszczeń zimnym powietrzem z zewnątrz jest bardzo niewygodne. Wiosną, przy otwartych oknach, ponownie wpuszczamy do klasy hałas z ulicy, co z pewnością nie pomaga w koncentracji podczas nauczenia.

Zjawiska te dotyczą jednak nie tylko szkół, ale wszystkich budynków użyteczności publicznej, które zostały poddane procesowi uszczelniania. Wielu z Państwa doświadczyło na własnej skórze uczucia braku świeżego powietrza w biurach, restauracjach, centrach fitness, siłowniach, salach wykładowych, konferencyjnych i innych pomieszczeniach publicznych.

Rozwiązaniem, które pozwala uniknąć braku świeżego powietrza bez utraty energii cieplnej w tego typu budynkach jest wentylacja decentralna VRL-C od Stiebel Eltron. Kompaktowe, montowane w suficie urządzenie nie zajmuje cennego miejsca na rzucie kondygnacji, a jednocześnie w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na wentylację z odzyskiem ciepła w trzech wydajnościach 325/625/870 m3/h.

Jeśli w trakcie remontu zapomniano o systemie wentylacji i trzeba go uzupełnić, jednostka VRL-C w wersji G ze zintegrowaną kratką nawiewną i wywiewną nie wymaga żadnych kanałów wentylacyjnych, a więc nie oznacza dużej ingerencji w budynek, jaką byłaby instalacja kanałów wentylacyjnych. Jeśli jesteśmy na etapie planowanego remontu lub nowej budowy, możemy rozważyć zastosowanie centrali VRL-C w wykonaniu D z tulejami przyłączeniowymi do kanałów. Opcja ta idealnie nadaje się do ukrycia w suficie.

Koncepcja decentralna jednostek dla każdego pomieszczenia z osobna zapewnia indywidualnie sterowane jednostki wentylacyjne, co oznacza, że np. każda klasa szkolna jest wentylowana dokładnie taką ilością powietrza, jaka jest aktualnie potrzebna we współpracy z czujnikiem stężenia CO2. Gdy pomieszczenie jest wentylowane i nikt się w nim nie porusza, urządzenie samo reguluje swoją wydajność, oszczędzając na kosztach eksploatacji. Wszystkie urządzenia w domu są jednak połączone w jeden system, który może być centralnie zarządzany, np. za pomocą protokołu ModBus lub przez Internet.

W dzisiejszych czasach wystarczająca wentylacja pomieszczeń wewnętrznych w związku z koronawirusami jest stałym tematem. "W codziennym życiu powinniśmy bardziej skupić się na wentylacji, a mniej na ciągłej dezynfekcji rąk i powierzchni" - radzi wirusolog Christian Drosten z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie. Urządzenie wentylacyjne VRL-C jest bardziej niż odpowiednim rozwiązaniem tego problemu, szczególnie w istniejących budynkach użyteczności publicznej.