Aktywna rekuperacja

Rekuperację (odzysk ciepła) z powietrza podczas wentylacji można podzielić na 3 podstawowe sposoby:

  • rekuperacja pasywna to odzysk ciepła na wymienniku jednostki wentylacyjnej
  • rekuperacja aktywna to wykorzystanie pompy ciepła, tzn. ciepło z powietrza wywiewanego jest pobierane z parownika pompy ciepła
  • rekuperacja hybrydowa to połączenie obu tych metod.

Rekuperacja pasywna odbywa się za pomocą wymienników ciepła jednostki wentylkacyjnej. Budynek posiada dystrybucję powietrza wywiewanego z kuchni, łazienek, toalet i innych pomieszczeń z zanieczyszczonym powietrzem oraz drugi system dystrybucji  powietrza zewnętrznego, czyli czystego powietrza, które po przejściu przez wymiennik ciepła jest rozprowadzane do pomieszczeń i sypialni.

Źródłem jest centralna jednostka wentylacyjna w której powietrze zewnętrzne jest filtrowane w filtrach przeciwpyłowych i przeciwpyłkowych, a także wstępnie podgrzewane w przeciwprądowym krzyżowym wymienniku ciepła .

Źródłem ciepła jest powietrze odprowadzane z zanieczyszczonych obszarów domu. Czasami dołączony jest elektryczny lub ciepłowodny ogrzewacz wstępny. Oprócz wymiennika ciepła urządzenie posiada 2 wentylatory sterowane elektronicznie: powietrze świeże i wywiewane. Skuteczność rekuperacji jest zwykle wyższa niż 70%.

Aktywną rekuperację dzieli się dalej na urządzenia, które:

  • wykorzystują tylko odprowadzane powietrze z budynku - ich wydajność jest więc stosunkowo niewielka, często służą do podgrzewania wstępnego ciepłej wody
  • mieszają powietrze zewnętrzne wewnątrz urządzenia z powietrzem odprowadzanym, dzięki czemu ich wydajność jest nieograniczona, a z punktu widzenia ogrzewania są pełnoprawnymi pompami ciepła powietrze - woda.

Obie te grupy mogą jedynie odprowadzać powietrze, tj. w budynku powstaje podciśnienie. Świeże powietrze z zewnątrz przepływa następnie przez zawory ścienne z filtrami. Musi ich być wystarczająco dużo, aby natężenie przepływu przez zawór ścienny do domu było małe, a powietrze zewnętrzne tuż za zaworem mieszało się z powietrzem w pomieszczeniu i nie było uczucia przeciągów.

Jeśli pożądane jest odprowadzanie powietrza i jego aktywne dostarczanie, system należy uzupełnić o skraplacz podgrzewania wstępnego pompy ciepła. Wentylacja ma wtedy równe ciśnienie, ale wymaga dystrybucji świeżego i wywiewanego powietrza.

Rekuperacja hybrydowa jest połączeniem poprzednich metod. Urządzenie zawiera zarówno pompę ciepła powietrze - woda w wykonaniu wewnętrznym, jak i urządzenie do pasywnej rekuperacji. Istotną zaletą jest to, że powietrze odprowadzane z rekuperacji pasywnej jest mieszane z powietrzem technologicznym dla pompy ciepła.

Tak więc parownik pompy ciepła odbiera również resztę ciepła, które uzyskał w budynku. Ponieważ powietrze wywiewane z pompy ciepła jest zimniejsze niż powietrze zewnętrzne, rekuperacja wynosi 100%.

Po stronie świeżego powietrza może znajdować się specjalny wymiennik podgrzewania wstępnego, ogrzewany przez czynnik chłodniczy z ciepłej strony obiegu chłodniczego.