Wilgoć w domu - jakie niesie za sobą problemy?

Zauważyłeś, że na ścianach w Twoim mieszkaniu pojawiają się charakterystyczne wybroczyny, a może nawet ciemne plamy? Często masz zaparowane okna - i to nie tylko podczas kąpieli czy gotowania? We wnętrzu wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach? Wszystkie te sygnały mogą oznaczać problem z wilgocią w domu, który negatywnie wpływa nie tylko na stan sufitów, ścian i całej konstrukcji budynku, ale także na zdrowie i samopoczucie domowników. Dowiedz się, czy wilgoć w domu jest szkodliwa oraz jak z nią walczyć.

Wilgoć w domu, a choroby

Prawidłowa wilgotność powietrza w obiektach mieszkalnych wynosi od 30 do 65%. Najlepiej czujemy się, jeżeli poziom ten utrzymuje się w granicach 40-60% - zarówno mniejsze wartości, jak i większe mają negatywny wpływ na mieszkańców. Podobnie, jak przy suchym powietrzu, największe spustoszenie można zauważyć w obszarze układu oddechowego. W takich warunkach domownicy mają większe trudności ze złapaniem oddechu i gorzej znoszą wysiłek. Pojawiają się zachorowania na zapalenie zatok oraz dolegliwości skórne. Wysoki poziom wilgoci sprzyja występowaniu reumatyzmu oraz obniża odporność organizmu. Zwiększa się też ryzyko astmy i alergii u dzieci. Jak widać, wilgoć w domu wpływ na zdrowie ma zdecydowanie negatywny. Co natomiast można powiedzieć o samym budynku?

Co powoduje wilgoć w domu?

Niezależnie od przyczyny wilgoci w domu, ma ona negatywny wpływ zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i dom oraz jego wyposażenie. Szczególnie wrażliwe są na nią drewniane meble, drzwi, okna oraz podłogi. Mogą pęcznieć, puchnąć oraz nieodwracalnie zmienić swój wygląd, co prowadzi do ich zniszczenia i uniemożliwia dalsze użytkowanie. Duża wilgotność może doprowadzić do przedwczesnego zużywania się sprzętów elektronicznych, a nawet spowodować w nich zwarcie. Osłabia też konstrukcję budynku, zwłaszcza jej metalowe części. Oznaki rozwijającego się grzyba są wyraźnie widoczne na ścianach pokrytych tapetą lub farbą, co negatywnie wpływa na estetykę wnętrza. Co ciekawe, skutki wilgoci w domu nie zawsze są widoczne gołym okiem. Jej obecność może być bardzo subtelna, co nie oznacza, że nie ma destrukcyjnego wpływu. Niewidoczne roztocza, pleśń i bakterie doskonale czują się w wilgotnym środowisku, wytwarzając zarodniki, które rozprzestrzeniają się wraz z powietrzem. Jak z nimi walczyć?

Grzyb w domu - zagrożenia - co możesz zrobić?

Nie ulega wątpliwości, że podwyższony poziom wilgoci w domu wymaga natychmiastowego działania. Jak poradzić sobie z wilgocią w domu? Jedną z jej przyczyn jest brak odpowiedniej wentylacji. W niemal 90% przypadków zadbanie o ten jeden czynnik potrafi rozwiązać problem raz na zawsze. Jak to zrobić? Sposoby na wilgoć w domu mogą być różne, jednak najskuteczniejsza okazuje się rekuperacja, która gwarantuje w pełni kontrolowaną wymianę powietrza w budynku. Wbrew pozorom montaż takiego systemu nie jest wcale skomplikowany, a powierzając go doświadczonej firmie takiej jak STIEBEL ELTRON możesz liczyć na jej niezawodne, wieloletnie działanie. Warto się zdecydować na decentralną wentylacją, która nie wymaga rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych lub centralną wentylacje. W tym drugim przypadku główna centrala znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu technicznym, a rozprowadzenie powietrza odbywa się kanałami. Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła opiera się na prostej zasadzie dostarczania powietrza z zewnątrz oraz usuwania zużytego, w którym obecna jest nie tylko wilgoć, ale też dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. W przeciwieństwie do tradycyjnego otwierania okien, zastosowanie rekuperacji gwarantuje stałą wymianę powietrza, nie dopuszczając do wychłodzenia domu, co zapobiega stratom energii.

Jak widać, nadmierny poziom wilgoci w domu negatywnie wpływa zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i cały budynek. Istnieją jednak skuteczne sposoby- takie jak rekuperacja, aby kontrolować wilgoć we wnętrzu i zapewnić zdrowe środowisko sobie i bliskim.