Jaki przepływowy ogrzewacz wody do kuchni wybrać?

W 1926 r. dr Theodor Stiebel wpadł na pomysł wykorzystania energii elektrycznej do wygodnego wytwarzania ciepła, co doprowadziło do wynalezienia grzałki zanurzeniowej z wężownicą. Początkowo była ona używana do podgrzewania wody w kuchni.

 

Pojemnościowe ogrzewacze wody do kuchni - niższa cena zakupu

 

STIEBEL ELTRON oferuje różne gamy elektrycznych pojemnościowych ogrzewaczy wody. Do zlewozmywaka, tzn. do jednej baterii, można zastosować bezciśnieniowy pojemnościowy ogrzewacz wody do kuchni STIEBEL ELTRON z serii ESH U-N Trend lub ESH O-N Trend, który musi być połączony ze specjalną baterią bezciśnieniową. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku umywalek i pryszniców.

 

W miejscach, gdzie zużycie ciepłej wody jest mniejsze, zaleca się stosowanie małych pojemnościowych ogrzewaczy wody, które można zamontować nad lub pod zlewem. Instalując ogrzewacz wody pod zlewem, w większości przypadków stosuje się urządzenia ze zbiornikiem o pojemności 5-15 litrów oraz mocy wynoszącej zwykle 2 kW. Elektryczne ogrzewacze wody do kuchni,  w zależności od wersji, nagrzewają się od zimna w ciągu 10-30 minut. Podczas normalnej pracy, gdy potrzebne są przykładowo tylko 3 litry ciepłej wody, ogrzanie do żądanej temperatury trwa około pięciu minut. Ciepła woda jest pobierana z górnej części zasobnika, podczas gdy zimna woda z sieci wodociągowej jest doprowadzana do jego dolnej części. Dzięki temu użytkownik nawet nie zauważy spadku temperatury wody w punkcie poboru.

Przepływowe ogrzewacze ogrzewanie wody - bardziej ekonomiczna eksploatacja

 

Przepływowy ogrzewacz wody pod zlewozmywak lub umywalkę to bardzo dobre rozwiązanie. STIEBEL ELTRON jest światowym liderem w segmencie przepływowych ogrzewaczy wody, szczególnie tych o większej mocy. Dostępne są urządzenia o szerokim zakresie funkcji. 

 

Zaletą przepływowego ogrzewacza wody jest minimalna strata ciepła, ponieważ po użyciu w urządzeniu pozostaje tylko niewielka ilość podgrzanej wody, która mogłaby ulec wystudzeniu. Równie ważną cechą tego systemu jest natychmiastowa dostępność ciepłej wody.

 

Nie należy zapominać także o minimalnych stratach w systemie dystrybucji. Ogrzewacze są instalowane bezpośrednio w miejscu użytkowania. Ogrzewacz wody do kuchni czy też do łazienki o mocy 12 kW będzie w pełni wystarczający, a na przykład do mycia naczyń w kuchniach biurowych, efektywna moc urządzenia to już tylko 3-4 kW. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest mini przepływowy ogrzewacz wody z serii EIL Plus.

 

Pod zlewem lub nad zlewem - ale nigdy do góry nogami!

Niezależnie od tego, czy ogrzewacz wody kuchenny - pojemnościowy czy przepływowy - jest zainstalowany nad czy pod blatem kuchennym, zlewem lub umywalką, zapewnia on wydajne i oszczędne ogrzewanie.  Podczas instalacji należy jednak zwrócić uwagę na jego prawidłowe ustawienie - ogrzewacze pojemnościowe mogą być instalowane według potrzeb użytkowników, co jest istotną zaletą.

 

Pojemnościowe ogrzewacze wody są wyposażone m.in. w termostat i bezpieczniki, które działają wyłącznie w prawidłowym położeniu.  Zamontowanie zasobnika w niewłaściwy sposób miałoby duży wpływ na jego prawidłowe działanie i bezpieczeństwo eksploatacji. Nie jest to dozwolone przez producenta.

 

Ponadto przy wyborze baterii należy zwrócić szczególną uwagę na to, że dostępne są urządzenia w wersji ciśnieniowej i bezciśnieniowej. Podłączenie urządzenia bez ciśnienia do baterii z certyfikatem ciśnieniowym, skutkowałoby nie tylko jego zniszczeniem, ale także poważnymi szkodami w mieszkaniu użytkownika oraz w sąsiadującym bezpośrednio pod nim.

 

Podsumowanie

Koszty zakupu urządzenia bezciśnieniowego są na ogół niższe. Jednak przy wyborze pojemnościowego lub przepływowego ogrzewacza wody, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak często i regularnie będzie pobierana woda.

Im dłuższe przerwy w poborze - kilkugodzinne lub kilkudniowe (np. domki weekendowe), tym bardziej korzystne pod względem eksploatacji, będzie wykorzystanie przepływowego ogrzewacza wody. Urządzenie prawie nie zatrzymuje przygotowanej wody, która mogłaby niepotrzebnie wystygnąć podczas przerwy w zużyciu.