Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła
Znajomość każdego z etapów montażu pompy ciepła pomoże Ci dostrzec, dlaczego warto skorzystać z usług doświadczonego instalatora. Przeczytaj, jak wygląda montaż pompy krok po kroku.
Co uwzględnić w projekcie domu przed montażem pompy?
Instalacja pompy ciepła to inwestycja, którą trzeba uwzględnić już podczas projektowania domu. Kluczowe znaczenie dla jej opłacalności mają następujące czynniki:
- Izolacja termiczna. Eksperci wskazują jako minimalny współczynnik przewodzenia ciepła U = 0,15 W/(m²×K).
- Jakość oszklenia. Najlepszą efektywność pompy można osiągnąć przy zastosowaniu potrójnego oszklenia ciepłochronnego, czyli tzw. okien trzyszybowych. Zalecamy minimalną wartość U = 0,8 W/m² dla każdego okna (razem z profilami okiennymi).
- Szczelność powłoki budynku. Powłoka, która jest szczelna, zapobiega nadmiernym stratom ciepła. Standardem w budownictwie energooszczędnym jest jedna, nieprzerwana i szczelna powłoka otaczająca całą ogrzewaną kubaturę domu.
- Usunięcie mostków termicznych, przez które dochodzi do wychłodzenia przegród budowlanych. Likwidacja nieszczelności jest związana ze stworzeniem kompletnej powłoki izolacyjnej.
- Zastosowanie rekuperacji. Chociaż ten punkt nie należy do obowiązkowych, nowoczesna rekuperacja pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał pompy ciepła. Odzyskiwanie ciepła z powietrza zużytego może dać nawet 30% oszczędności w kosztach eksploatacji pompy.
Jak wygląda montaż pompy ciepła krok po kroku?
To, jak wygląda podłączenie pompy ciepła - przebieg i stopień skomplikowania montażu - zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia. Inaczej wygląda montaż pomp typu powietrze-woda lub powietrze-powietrze, a inaczej - gruntowych pomp ciepła. Ponadto w inny sposób montuje się pompy, których zadaniem jest samo podgrzewanie c.w.u.
W tym artykule przeczytasz, jak wygląda montaż najczęściej spotykanej jednostki - pompy ciepła powietrze-woda. W katalogu Stiebel Eltron znajdziesz właśnie takie energooszczędne i wydajne pompy ciepła przeznaczone do stosowania w domach jednorodzinnych.
Krok 1: Wybór miejsca na pompę ciepła
Doświadczony instalator musi wybrać odpowiednie miejsce dla pompy ciepła. W przypadku urządzeń monoblokowych zewnętrznych trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na odległość pompy ciepła od budynku.
- Minimalna odległość od ściany budynku to 30 cm, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza
- Odległość od okien sypialni i pokoi gościnnych powinna przekraczać 4 metry, aby w nocy w domu nie było słychać szumów wentylatora i sprężarki.
- W przypadku pomp ciepła typu split długość przyłączy chłodniczych między jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną nie może przekraczać wartości wskazanej przez producenta. Zwykle jest to 12-15 metrów.
Duże znaczenie ma też wysokość podstawy. Producenci pomp ciepła zalecają utrzymanie co najmniej 40-50 cm wysokości od gruntu, aby uniknąć zasypania pompy śniegiem oraz ułatwić odpływ kondensatu.
Na czym postawić pompę ciepła? Bezpiecznym rozwiązaniem jest cokół betonowy lub systemowa konstrukcja wieszana na ścianie. W przypadku tej ostatniej ważną rolę odgrywają izolatory, które nie przekazują drgań pompy na konstrukcję budynku
Krok 2: Instalacja elektryczna do pompy ciepła
Montaż wymaga doprowadzenia zasilania odpowiednim kablem o przewidzianym przez producenta pompy przekroju. Może to być kabel trzy- lub pięciożyłowy, zależnie od mocy zastosowanej grzałki elektrycznej. Również ważne jest przygotowanie dostosowanego do mocy pompy zabezpieczenia przeciwprzepięciowego.
Wielu instalatorów zaleca zaprojektowanie w pobliżu pompy ciepła dodatkowego gniazda elektrycznego (dla repeatera sygnału WiFi i łatwiejszego sterowania aplikacją) oraz podlicznika, jeśli użytkownik chce sprawdzić dokładne zużycie energii elektrycznej przez pompę.
Wszelkie prace związane z podłączeniem zasilania do pompy ciepła oraz uziemieniem pompy ciepła powinien wykonywać specjalista ze stosownymi uprawnieniami.
Krok 3: Podłączenie górnego źródła ciepła i konfiguracja
Po ustawieniu pompy w odpowiednim miejscu i doprowadzeniu zasilania należy połączyć ją z zasobnikiem c.w.u., buforem dla wody grzewczej i armaturą, czyli pompami obiegowymi, naczyniami przeponowymi, zaworami i rurociągami. Właśnie ten etap pracy uznawany jest za najbardziej czasochłonny. Wymaga starannego planowania i odpowiednich umiejętności.
Następne kroki służące konfiguracji pompy ciepła to:
- Przeprowadzenie próby szczelności urządzenia zgodnie z wymaganiami producenta pompy.
- Wyczyszczenie i osuszenie układu przez wytworzenie próżni przy użyciu pompy próżniowej.
- Pierwsze uruchomienie pompy.
Testowanie dostępnych funkcji i ustawianie algorytmów pracy regulatora.
Ile trwa montaż pompy ciepła?
Czas potrzebny na montaż pompy ciepła zależy od kilku czynników. Niekiedy trzeba zarezerwować dodatkowe godziny, a nawet dni, na przygotowanie rozległej instalacji lub wykonanie drobnych prac remontowych. Średnio montaż pompy ciepła w nowym domu jednorodzinnym trwa 2-3 dni.
Kto może montować pompy ciepła?
Do prawidłowego montażu pompy ciepła niezbędne są uprawnienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego, a także specjalistyczne narzędzia. Samodzielne próby montażu mogą prowadzić do uszkodzenia urządzenia lub utraty prawa do gwarancji.
Jeśli zaawansowana technologicznie pompa Stiebel Eltron ma działać bez zarzutu przez wiele lat, zamów profesjonalny montaż, wykonany przez doświadczonego specjalistę. Jeśli chcesz znaleźć odpowiednie urządzenie lub fachowca, napisz lub zadzwoń - chętnie pomożemy. Możesz także samodzielnie znaleźć naszego certyfikowanego Fachowego Instalatora w Twoim regionie.