Jak wybrać przepływowy ogrzewacz wody, aby spełniał wszystkie potrzeby?
Wynaleziony przez dr Theodora Stiebla w 1926 roku, przepływowy ogrzewacz wody jest jednym z pierwszych urządzeń domowych, wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania wody. Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody przeszły długi okres ewolucji, aby stać się tak wydajnymi jak teraz. W pełni elektroniczna seria DHE Touch marki STIEBEL ELTRON, utrzymuje stałą temperaturę wody przez cały czas użytkowania. Posiada również ekran dotykowy ze zdalnym sterowaniem, który wyświetla kody QR, umożliwiające diagnostykę serwisową.
Elektryczne ogrzewacze przepływowe posiadają zmienną w szerokim zakresie maksymalną moc, która wynosi do 18-27 kW. Mogą one również pracować z programem spa, który automatycznie zmienia temperaturę wody podczas kąpieli pod prysznicem. Oczywiście, elektryczny ogrzewacz wody posiada również tryb ECO, który umożliwia najbardziej oszczędne przygotowywanie ciepłej wody użytkowej.
Korzyści z minimalnych strat w trybie czuwania
Elektryczne ogrzewacze wody przepływowe posiadają istotną zaletę, jaką jest fakt, że po zakończeniu podgrzewania praktycznie nie pozostaje w nim woda, która mogłaby niepotrzebnie stygnąć. Przepływowe elektryczne ogrzewacze wody wymagają dużego i natychmiastowego poboru mocy. Dlatego są odpowiednim systemem dla domów z różnymi rodzajami ogrzewania elektrycznego. W takich budynkach zawsze znajdują się duże bezpieczniki główne, które z łatwością poradzą sobie z takimi urządzeniami. Układ sterowania w rozdzielnicy domowej, automatycznie wyłącza ogrzewanie pomieszczenia na czas podgrzewania wody. Nie prowadzi to do wychłodzenia domu, ponieważ trwa to tylko kilka minut i jest pokrywane przez bezwładność cieplną budynku.
Jaką moc przepływowego ogrzewacza wody wybrać?
Do kąpieli pod prysznicem lub w wannie, ogrzewacz przepływowy powinien posiadać moc co najmniej 18 kW, natomiast do mycia naczyń wystarczy 12 kW. Wymagane są bezpieczniki o wartości przynajmniej 32-40 A, co odpowiada ewentualnemu ogrzewaniu elektrycznemu w domu.
Zużycie energii elektrycznej dla przepływowego ogrzewania wody jest porównywalne z urządzeniem pojemnościowym. Załóżmy, że na prysznic trwający około czterech minut zużywa się 30 litrów wody o temperaturze 40°C. W przypadku przepływowego ogrzewacza wody potrzebna jest moc 18 kW. W przypadku ogrzewacza pojemnościowego o mocy 2 kW ogrzanie wymaganych 30 litrów zajmie 37-38 minut. Jeśli jednak pomnożymy odpowiednie moce grzewcze przez czas ich trwania, otrzymamy niemal dokładnie taki sam wynik.
Natychmiastowe ogrzewanie wody jest bardziej ekonomiczne niż przygotowywanie jej w pojemnościowym ogrzewaczu wody - zarówno dla rodzin, jak i firm.
Oprócz domów jednorodzinnych, ogrzewacz wody przepływowy świetnie sprawdzi się w innych obiektach, jak chociażby w domkach weekendowych. Jeżeli w takim budynku znajduje się pojemnościowy ogrzewacz wody, to po wyjściu z niego pozostanie kilkaset litrów niewykorzystanej, ciepłej wody. Energia ta zostanie utracona do czasu następnego przyjazdu. Należy również pamiętać, że w przypadku dłuższej nieobecności w domu zimą, podczas opróżniania instalacji rurowej stracimy z urządzenia ponad 200 litrów wody. W przypadku ogrzewacza przepływowego strata wody wyniesie mniej niż pół litra.
Przepływowe elektryczne ogrzewacze wody natychmiast dostarczają ciepłą wodę. To jest ich główna zaleta. W przypadku ogrzewaczy pojemnościowych, jej przygotowanie trwa nawet kilka godzin. Jeśli użytkownik zadowoli się energooszczędnymi prysznicami i bateriami w łazienkach i kuchniach, wystarczy mu bezpiecznik główny o wartości 25-32 A.
Pojemnościowe ogrzewacze wody są często stosowane także w pomieszczeniach sanitarnych (szatniach) w kompleksach przemysłowych, gdzie konieczne jest instalowanie zasobników o dużej pojemności, nawet do kilku tysięcy litrów, aby pokryć zapotrzebowanie w okresach szczytowych. Są one nie tylko drogie, ale zajmują też dużo miejsca.
W powyższych sytuacjach, gdy mamy do czynienia z zapleczem sanitarnym, typu natryski, szatnie bądź umywalnie gdzie następuje bardzo duże zużycie wody w określonych porach, przepływowy ogrzewacz wody pod prysznic to doskonała alternatywa. Nie tylko zajmuje mniej przestrzeni, ale też nie zabraknie w nim ciepłej wody w czasie szczytowego zużycia. Większe zużycie energii w warunkach przemysłowych jest w sumie nieistotne.
Inną ważną cechą przepływowych ogrzewaczy wody STIEBEL ELTRON jest ich odporność na kamień. Wynika to z ich specjalnej konstrukcji. Sam element grzejny jest wprawiany w delikatne drgania za sprawą przepływającej wody, co zapobiega osadzaniu się kamienia. Przepływowe ogrzewacze wody są zatem doskonałym rozwiązaniem oszczędzającym energię.