Czy pompa ciepła i fotowoltaika się opłaca?

Zmiany związane m.in. z wprowadzonym w życie pakietem Fit for 55, jak również coraz wyższe koszty ogrzewania budynków powodują, że niemal każdy właściciel domu zastanawia się nad zastosowaniem ekologicznych rozwiązań. Jednym z najczęściej polecanych połączeń jest zestaw pompy ciepła z fotowoltaiką. Dlaczego ma to sens? Jakie oszczędności może przynieść? Sprawdź!

Fotowoltaika i pompa ciepła - czy warto?

Zarówno pompy ciepła, jak i instalacje fotowoltaiczne to spore inwestycje, których spłata może potrwać co najmniej kilka lat. Połączenie ich ze sobą - choć oznacza niemały wydatek - pozwala na naprawdę ogromne oszczędności. Więc jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką?

Pompa ciepła pozwala na pobranie energii cieplnej z otoczenia (powietrza, wody czy gruntu), aby wykorzystać ją do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Dzięki bardzo wysokiej sprawności, osiągającej nierzadko ponad 500%, jest ona naprawdę ekonomicznym źródłem ciepła dla dowolnego budynku. Fotowoltaika z kolei umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną . Może ona następnie zostać wykorzystana na bieżące potrzeby, zakumulowana bądź oddana do sieci energetycznej, aby następnie odebrać ją na określonych zasadach, kiedy jest większe zapotrzebowanie.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala więc nie tylko znacząco zredukować zapotrzebowanie na energię, niezbędną do ogrzania pomieszczenia, ale również samodzielnie ją wytworzyć. Odpowiednio skonfigurowany zestaw pozwala na redukcję wydatków na ogrzewanie niemalże do zera - ograniczając tym samym obawy o koszty związane z rosnącymi cenami ogrzewania budynku. Oba rozwiązania są przyjazne środowisku, ograniczając pozostawiany ślad węglowy, dzięki czemu nie musisz się przejmować tym, jak ogrzewanie Twojego domu wpływa na klimat - po prostu możesz cieszyć się optymalną temperaturą, niezależnie od pory roku. Warto również wspomnieć, że oba systemy są praktycznie bezobsługowe i zaprojektowane tak, aby przez wiele lat zapewniać bezproblemową eksploatację.

Opłacalność pompy ciepła i fotowoltaiki

Pytanie o opłacalność stawia sobie większość inwestorów zastanawiających się nad wyłożeniem środków na fotowoltaikę i pompę ciepła. Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych naturalnie budzi pytania o czas potrzebny na zwrot z inwestycji i rozpoczęcie osiągania realnych zysków. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opłaca się zakładać fotowoltaikę, warto więc przyjrzeć się swojemu zużyciu energii elektrycznej, a także kosztowi kilowatogodziny energii dostarczanej przez zakład energetyczny. W większości przypadków okazuje się, że czas potrzebny na zwrot inwestycji wynosi od 5 do 10 lat (w zależności od dostawcy energii, zużycia prądu czy mocy instalacji). Opłacalność fotowoltaiki można określić więc jako bardzo wysoką - porównując nawet z takimi aktywami inwestycyjnymi jak nieruchomości, akcje dywidendowe, lokaty czy obligacje.

Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - jak je do siebie dobrać?

Od tego, czy odpowiednio dopasujesz pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną zależy, jak bardzo będziesz zadowolony z wydanych środków. Prawidłowo wykonane kalkulacje powinny obejmować m.in. powierzchnię ogrzewania  budynku, standard termiczny budynku, klimat (nawet na obszarze Polski różnice są wyraźne) czy po prostu zużycie energii przez domowników i nasłonecznienie.

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Co zrobić, jeśli nie możesz sobie pozwolić na inwestycję równocześnie w pompę ciepła i fotowoltaikę? Cóż, najlepiej i tak zdecydować się na jedną z dostępnych opcji i zacząć oszczędzać! Wybór pompy ciepła może okazać się najlepszy na początek, bo pozwoli niemal natychmiast zacząć oszczędzać kilkadziesiąt procent na cenach ogrzewania, zapewniając przy tym wysoki komfort użytkowania. Warte polecenia rozwiązania oferuje STIEBEL ELTRON, m.in. w zakresie pomp ciepła cechujących się wysoką wydajnością i trwałością użytkowania.