Piece akumulacyjne

Rdzeń pieców akumulacyjnych to kilkaset kilogramów specjalnych wkładów akumulujących ciepło, o dużej pojemności cieplnej, pomiędzy którymi umieszczone są grzałki elektryczne. Ich popularność i wsparcie dla wytwórców i dystrybutorów energii elektrycznej zmieniało się na przestrzeni lat. 

W okresie boomu gospodarczego i budowy elektrowni węglowych, a później jądrowych w latach 50. i 60. aż do pierwszego kryzysu naftowego w 1973 r., masowo wspierano piece akumulacyjne.

Rosnące aspekty ekologiczne i spadająca popularność bezpośredniego wykorzystania energii elektrycznej do ogrzewania tą metoda. Na rynku pojawiły się technologie oparte na odnawialnych źródłach energii. 

Renesans pieców akumulacyjnych nastąpił po 2010 roku w związku z rozwojem elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Te przyjazne środowisku źródła energii mają jedną wadę: trudno jest regulować ich moc, która również zmienia się bardzo szybko, nawet w ciągu kilkudziesięciu sekund.

Ponownie pojawiła się potrzeba szybkiego rozpoczęcia magazynowania nadmiaru energii elektrycznej w sieci. A piece akumulacyjne są idealnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki systemowi zdalnego sterowania zbiorczego można je włączyć w kilka dziesiątych sekundy. 

Dzisiejsze piece akumulacyjne są wyposażone w ciche wentylatory, filtry przeciwpyłowe, a przede wszystkim w regulację, która nadzoruje zarówno ogrzewanie pomieszczenia, jak i optymalne ładowanie.