Zastosowanie pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych – czy to możliwe?
Pompy ciepła kojarzą się przede wszystkim z domami jednorodzinnymi. Czy to oznacza, że nie można ich wykorzystać w innych rodzajach budownictwa? Jak się okazuje, pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych mogą przynieść sporo korzyści. Sprawdź, jak wygląda ich zastosowanie.
Data publikacji - 20.11.2024
Czy pompa ciepła sprawdzi się w budynku wielorodzinnym?
Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Przemawiają za tym nie tylko walory środowiskowe, ale również wysoka efektywność grzewcza, łatwa obsługa oraz niskie koszty eksploatacji. Zastosowanie pomp ciepła jest szczególnie doceniane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Rozwiązanie jest jednak możliwe do realizacji także w budynkach wielorodzinnych, gdzie będzie służyć do ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym spełni więc taką samą funkcję jak w domu jednorodzinnym. Oba typy budynków mają porównywalne potrzeby energetyczne. Inna jest za to zwykle powierzchnia użytkowa, a także zużycie energii na jednego mieszkańca. Odmienna będzie też specyfika budynku, co powoduje, że podjęcie decyzji o zmianie systemu ogrzewania jest bardziej skomplikowane.
Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym – wyzwania
Ogrzewanie budynków wielorodzinnych to nadal najczęściej kotły na paliwo stało. Wiąże się to zaś z wysoką emisją gazów cieplarnianych do atmosfery, a także generuje spore koszty. Pompy ciepła dla budynków wielorodzinnych mogą rozwiązać te problemy i poprawić komfort życia mieszkańców. Należy jednak przeanalizować wcześniej poniższe kwestie:
● struktura własnościowa – budynek może należeć do miasta, spółdzielni lub wspólnoty, a zmiana systemu ogrzewania musi zostać zaakceptowana przez wszystkich właścicieli,
● termomodernizacja – aby pompa ciepła działała efektywnie, należy ograniczyć straty ciepła powodowane przez nieszczelności.
Pompa ciepła w bloku mieszkalnym może stanowić wyzwanie także z technicznego punktu widzenia. Przy rozprowadzaniu ciepła powstają większe straty, więc temperatura systemu grzewczego musi być wyższa (dotyczy to również ciepłej wody użytkowej). Wymagana moc grzewcza będzie zatem większa niż w przypadku domów jednorodzinnych.
Rodzaje systemów stosowanych w budynkach wielorodzinnych
Jaka pompa ciepła do bloku będzie odpowiednia? W przypadku pomp gruntowych trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych, co może stanowić pewną komplikację (ale jak najbardziej jest możliwe do zastosowania). Inne rozwiązanie to pompa ciepła powietrze-woda, która jest łatwiejsza w montażu w istniejącym budynku.
Pompa ciepła w bloku wielorodzinnym może dostarczać ciepło i ciepłą wodę użytkową dla całego budynku lub tylko dla określonych miejsc. Zasadniczo wyróżnia się 5 typów instalacji:
● system centralny dla całego budynku,
● system łączony centralno-decentralny,
● jedna pompa dla kilku mieszkań,
● jedna pompa dla poszczególnych mieszkań,
● pompa dla poszczególnych pomieszczeń.
W budynkach wielorodzinnych zastosowanie mają także systemy hybrydowe, w których stara instalacja grzewcza jest wspomagana przez pompę ciepła. Podczas dopasowywania urządzenia najlepiej zdać się na fachowców, którzy ustalą dokładne zapotrzebowanie na energię oraz dobiorą optymalne rozwiązanie. Należy też pamiętać, że powinien zaakceptować je każdy z właścicieli mieszkań znajdujących się w budynku.
Korzyści z zastosowania pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych
Czy pompa ciepła do budynku wielorodzinnego to dobry pomysł? Na jej korzyść przemawiają z pewnością poniższe zalety:
● niższe koszty eksploatacji,
● wyższa wartość nieruchomości,
● niezależność od cen paliw i dystrybucji energii z zewnątrz,
● poprawa jakości powietrza,
● wysoki komfort użytkowania.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej inwestują również w systemy fotowoltaiczne. Koszty użytkowania urządzenia stają się dzięki temu niższe, a pompa ciepła w domu wielorodzinnym zwróci się jeszcze szybciej.
Cyfrowy regulator temperatury
Systemy ogrzewania budynków powinny charakteryzować się prostą obsługą oraz możliwością idealnego dopasowania poszczególnych parametrów do swoich potrzeb. Pomoże w tym zaś cyfrowy regulator temperatury. Przydatne funkcje, na które warto zwrócić uwagę to m.in.:
● wyświetlacz LCD wskazujący parametry robocze,
● czujnik temperatury podłogi,
● programator tygodniowy,
● czujnik wykrywający otwarte okna.
Urządzenie sprawia, że korzystanie z ogrzewania podłogowego jest wygodniejsze oraz bardziej ekonomiczne.
Pompy ciepła zadbają o komfort wszystkich mieszkańców
Wydajność energetyczna, oszczędność i ekologiczność to najważniejsze zalety, jakie ma pompa ciepła. Budynek wielorodzinny może na tym skorzystać, dlatego spółdzielnie i wspólnoty coraz częściej decydują się na to rozwiązanie. Od czego zacząć jego realizację? Skonsultuj się z fachowcami Stiebel Eltron. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz pomożemy w dopasowaniu optymalnego systemu grzewczego. Zaawansowane technologicznie rozwiązania z pewnością przypadną do gustu wszystkim mieszkańcom.