Wentylacja mechaniczna - co to jest, jak działa i kiedy warto ją stosować?

Wentylacja jest niezbędnym elementem każdego budynku. Pozwala stworzyć w pomieszczeniach odpowiednie warunki do przebywania ludzi i sprzyja zachowaniu budynku w dobrym stanie. Z tego artykułu dowiesz się więcej o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przeczytaj, czym ona jest i jakie są jej zalety.

Data publikacji - 07.08.2024

wentylacja mechaniczna

Na czym polega wentylacja mechaniczna?

Zasada działania wentylacji mechanicznej polega na wspomaganiu wymiany powietrza przez urządzenia wentylacyjne. Zastosowane w tym systemie wentylatory i centrale wentylacyjne wymuszają obieg powietrza, które przemieszcza się w obu kierunkach przez kanały wentylacyjne (wentylacja centralna) lub bez ich udziału (wentylacja decentralna).

Po włączeniu wentylatorów, wewnątrz pomieszczenia powstaje podciśnienie powodujące ruch mas powietrza. W zależności od jego kierunku wyróżnia się trzy rodzaje wentylacji mechanicznej:

nawiewną, gdzie powietrze wprowadzane jest do wnętrza budynku za pomocą wentylatorów, a wydostaje się w sposób naturalny;

wywiewną, w przypadku której powietrze przedostaje się do pomieszczeń samoczynnie, a odprowadzane jest mechanicznie;

nawiewno-wywiewną, gdzie ruch powietrza wspomagany jest w obu kierunkach.

 

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym to najczęściej wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Dzięki jej działaniu we wszystkich pomieszczeniach panuje komfortowy mikroklimat. Wspomaga ona także utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej wilgotności i jakości powietrza. 

Wentylacja mechaniczna a funkcja odzysku ciepła

Zastosowanie wentylacji mechanicznej pozwala odzyskiwać energię cieplną z powietrza zużytego, czyli wywiewanego. Dzięki wymiennikowi ciepła energia ta jest przekazywana do powietrza nawiewanego. Do pomieszczeń dociera więc powietrze wstępnie podgrzane, co pozwala na zmniejszenie temperatury zasilania w instalacji c.o.

W nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach, jak również w obiektach poddanych termomodernizacji wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest efektywnym, oszczędnym, a jednocześnie ekologicznym sposobem na ogrzewanie pomieszczeń. 

Oczywiście jej zainstalowanie w nowym budynku jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku modernizacji. O rekuperacji warto pomyśleć już na wczesnym etapie projektowym, aby zaplanować odpowiedni przebieg kanałów wentylacyjnych oraz optymalne rozmieszczenie czerpni, wyrzutni i urządzeń wentylacyjnych. 

Montaż systemu rekuperacji w budynku modernizowanym jest droższy i wymaga radykalnego remontu, choć w długoterminowej perspektywie pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i opłatach emisyjnych. 

Wentylacja mechaniczna - czy warto w nią zainwestować?

Zdecydowanie tak. Ten rodzaj wentylacji nie tylko zapewnia wymianę powietrza w budynku mieszkalnym, produkcyjnym, usługowym czy obiekcie użyteczności publicznej. Pozwala również to powietrze odpowiednio przygotować - schłodzić lub ogrzać, a także oczyścić i nawilżyć. 

Wystarczy zastosować filtry, które usuną z powietrza zanieczyszczenia, alergeny i drobnoustroje. Dzięki temu znacznie poprawi się jakość powietrza, którym oddychają wszyscy domownicy. Jest to ogromna wartość dodana, jaką wentylacja mechaniczna zapewnia alergikom i osobom ze schorzeniami układu oddechowego. 

W naszej ofercie znajdziesz rekuperatory wyposażone w filtry różnych klas, co pozwoli Ci dostosować system oczyszczania powietrza do własnych potrzeb.

Ile prądu zużywa wentylacja mechaniczna?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wentylacja mechaniczna, mimo niewątpliwych korzyści, nie spowoduje drastycznego wzrostu kosztów energii elektrycznej. Pamiętaj, że zużycie rzeczywiste zależy od wielkości i mocy rekuperatora. Przeciętnie możesz jednak przyjąć, że rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zużywa 1,5 kW energii na każde 10 m2 wentylowanej powierzchni.

Wentylacja mechaniczna - pozostałe koszty utrzymania

Do kosztów utrzymania wentylacji mechanicznej należy doliczyć jeszcze opłaty za wymianę filtrów oraz koszty serwisowe. Zalecane jest, aby filtry wymieniane były co kwartał, a przeglądy rekuperacji powinno się zlecać przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego.

Zakładamy, że sumując wszystkie koszty eksploatacyjne, otrzymasz kwotę kilkuset złotych rocznie. Nie mamy więc wątpliwości, że montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to opłacalna inwestycja, która szybko się zwróci. Oprócz korzyści finansowych instalując ją w Twoim domu, zapewniasz sobie i Twoim najbliższym zawsze czyste i świeże powietrze - komfort, którego nie można przecenić.