Rola rekuperacji w redukcji hałasu w domu – jak działa?

Komfort i zdrowie mieszkańców domu zależą od różnych czynników. Jednym z nich jest poziom hałasu panujący w budynku. Jak go zmniejszyć przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań? I po co rekuperacja jest potrzebna? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Data publikacji - 10.02.2025

Redukcja hałasu w domu

Dlaczego redukcja hałasu w domu jest ważna?

Rola rekuperacji to dostarczenie świeżego powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu strat cieplnych. Okazuje się jednak, że może zatroszczyć się o samopoczucie mieszkańców również w inny sposób, a dokładniej poprzez wpływ na akustykę. Warto jednak przede wszystkim uświadomić sobie, jak hałas oddziałuje na zdrowie. Według lekarzy dźwięki na poziomie wyższym niż 75 decybeli mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Nadmierny hałas może również powodować nieprzyjemne objawy, takie jak:

●      zwiększenie poziomu stresu, rozdrażnienie, agresja,

●      pogorszenie pamięci,

●      problemy z koncentracją,

●      zaburzenia snu,

●      częste bóle głowy.

Według wielu specjalistów hałas może też zaburzać funkcjonowanie układu pokarmowego, hormonalnego i krążenia. Chcąc temu zapobiec, należy zatroszczyć się o ograniczenie hałasu wewnętrznego i zewnętrznego oraz dbać o to, aby w domu panowała cisza.

Na czym polega rekuperacja?

Czy rekuperacja wpływa na poziom hałasu? Zacznijmy od tego, w jaki sposób działa ten system. A jest to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przypadku rekuperacji do wnętrza, w sposób ciągły, przedostaje się ciepłe powietrze, ale nie występują straty ciepła. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła, który odbiera energię od nagrzanego, zużytego powietrza i przekazuje ją do powietrza nawiewanego. Przekłada się to z kolei na oszczędność energii, a także utrzymanie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Rekuperacja a redukcja hałasu w domu? Można dostrzec również takie oddziaływanie na budynek. I co ważne, nowoczesne systemy są niemal niesłyszalne. Cicha praca urządzenia sprawia, że rekuperator nie dostarcza dodatkowych bodźców akustycznych.

Rekuperacja a redukcja hałasu wewnętrznego

Tradycyjne systemy wentylacyjne mogą powodować ciągłe szumy, co bywa bardzo irytujące dla mieszkańców. Działanie rekuperacji jest całkiem inne. Nowoczesne urządzenia są projektowane z myślą o minimalizowaniu hałasu, a nawet mogą poprawiać wewnętrzną akustykę. W jaki sposób?

●      kanały wentylacyjne działają niczym dodatkowa warstwa izolacji, zapobiegając przenoszeniu hałasu pomiędzy pomieszczeniami,

●      stabilne warunki mikroklimatyczne sprzyjają właściwemu rozchodzeniu się dźwięków.

Rekuperacja zredukuje w ten sposób hałas wewnętrzny i wpłynie pozytywnie na codzienny komfort.

Wpływ rekuperacji na hałas zewnętrzny

Hałas zewnętrzny to wszelkie dźwięki, które docierają do domu lub mieszkania z ulicy. Jest to szczególnie problematyczne w miejscach o wysokim natężeniu ruchu, gdzie otwarcie okna powoduje przedostawanie się nieprzyjemnych, głośnych dźwięków. Rekuperacja a hałas w domu? Tutaj również możesz liczyć na wiele korzyści. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła eliminuje konieczność otwierania okien. A to sprawia, że do wnętrza domów dotrze mniej zewnętrznych dźwięków. Świeże powietrze jest dostarczane poprzez kanały, w których wnętrzu dochodzi do skutecznego tłumienia hałasu. To bariera dźwiękowa, zapewniająca ciszę i spokój nawet w przypadku domów zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach.

Dodatkowe korzyści z zastosowania rekuperacji

Redukcja hałasu nie jest jedyną zaletą wentylacji z odzyskiem ciepła. Na rosnącą popularność tego rozwiązania wpływają także pozostałe korzyści, m.in.:

●      poprawa mikroklimatu panującego w domu,

●      oszczędność energii cieplnej,

●      zmniejszenie wilgotności powietrza,

●      lepsze samopoczucie,

●      usuwanie z powietrza alergenów i zanieczyszczeń.

Rekuperatory zapewniają skuteczną wymianę powietrza, a umieszczone w nich filtry troszczą się o ochronę przed pyłami i innymi szkodliwymi substancjami.

System rekuperacji dopasowany do Twoich potrzeb

Wiedząc, jak działa rekuperacja, możesz zadbać o samopoczucie wszystkich domowników. Stały dopływ świeżego powietrza i redukcja hałasu wpłyną pozytywnie na komfort oraz zdrowie. Jak więc wybrać odpowiedni system? W Stiebel Eltron znajdziesz systemy rekuperacji centralnej i decentralnej, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb. Nasze rekuperatory sprawdzą się zarówno w projektowanych, jak i użytkowanych budynkach. To zaawansowane technologicznie systemy, które zapewnią wiele korzyści. Skontaktuj się z nami i poznaj całą ofertę – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.