Nowoczesne technologie filtrowania powietrza w rekuperacji – jak działają i dla kogo są wskazane?
Czystość powietrza budzi coraz większe obawy. Obecny na zewnątrz smog i szkodliwe pyły mogą przedostawać się również do wnętrza domu za pośrednictwem systemu wentylacji. Jak temu zapobiec? Rozwiązanie to filtrowanie powietrza dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w systemach rekuperacyjnych. Poznaj kluczowe technologie i dowiedz się, jakie mają znacznie.
Data publikacji - 16.04.2025
Czy filtrowanie powietrza w systemie rekuperacji jest potrzebne?
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System rekuperacji jest wyposażony w wymiennik ciepła, który odbiera energię od powietrza wywiewanego i przekazuje ją do powietrza nawiewanego. Ogranicza w ten sposób straty ciepła, które powstają podczas otwierania okien lub przy stosowaniu zwykłej wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacja z rekuperacją dba nie tylko o stałą wymianę gazów, ale usuwa też obecne w powietrzu zanieczyszczenia (np. emitowane przez materiały budowlane), nieprzyjemne zapachy i parę wodną. Co jednak w sytuacji, kiedy jakoś powietrza zewnętrznego jest niska? Aby zapobiec przedostawaniu się do wewnątrz niepożądanych substancji, należy upewnić się, czy rekuperator jest wyposażony w odpowiedni filtr powietrza. Powietrze przepływające przez filtr zostaje oczyszczone przed wtłoczeniem do pomieszczeń, dzięki czemu zatrzymuje zanieczyszczenia, pyły i alergeny.
Rodzaje filtrów do rekuperacji
Sposób działania filtra zależy od zastosowanej technologii, surowców, z których został wykonany, a także jego umiejscowienia w systemie. Jakie wyróżniamy więc rodzaje filtrów do rekuperatora? Są to przede wszystkim:
● filtry kieszeniowe – najpopularniejsze, zbudowane z ułożonej w formie kieszeni włókniny filtracyjnej, umieszczonej w plastikowej lub metalowej ramie, cechują się długą żywotnością,
● filtry węglowe – jedna z najnowszych technologi bazująca na węglu aktywnym, który wyłapuje zanieczyszczenia i świetnie sobie radzi ze smogiem i pyłami,
● filtry nawiewne – filtry do rekuperatorów tego typu odpowiadają za oczyszczenie powietrza dostarczanego do budynku,
● filtry wywiewne – oczyszczają powietrze usuwane z budynku, chroniąc komponenty rekuperatora.
Filtry powietrza do wentylacji to więc różnorodne rozwiązania, które można łatwo dopasować do swoich potrzeb.
Klasy filtrów w systemie rekuperacji
System oczyszczania powietrza w domu w postaci rekuperacji może usuwać z powietrza cząsteczki różnej wielkości. Czułość, czyli klasa filtra będzie determinować, z jakimi zanieczyszczeniami i pyłami może sobie poradzić. Wentylacja rekuperacyjna może być wyposażona w następujące klasy filtrów:
● wstępne (G3-G4) – zatrzymują większe cząstki kurzu, owady oraz liście, skuteczne przy niskim zanieczyszczeniu powietrza,
● średniej skuteczności (M5-M6) – radzą sobie z drobniejszymi cząstkami, np. pyłkami roślinnymi,
● dokładne (F7-F8-F9) – usuwają nawet bardzo drobne cząstki, m.in. pył PM 2,5, roztocza i zarodki pleśni,
● HEAP (H13-H14) – ich efektywności wynosi nawet 99,95%, potrafią zatrzymać cząstki o średnicy 0,3 mikrometra.
Filtry do rekuperacji najlepiej dopasować pod tym względem do stopnia zanieczyszczenia powietrza.
Kiedy warto zdecydować się na rekuperację z filtracją powietrza?
W jakich przypadkach wentylacja z rekuperatorem powinna być wyposażona w filtr? To idealne rozwiązanie m.in. dla alergików oraz osób mieszkających na terenach o wysokim wskaźniku zanieczyszczenia powietrza. Warto też pamiętać, że filtry chronią również rekuperator, wpływając na bezawaryjną pracę – dlatego są dobrym pomysłem w każdej sytuacji. Istotny jest za to dobór odpowiedniej technologii filtracji. Osoby, które chcą cieszyć się maksymalną ochroną, mogą zdecydować się na nowoczesny filtr węglowy lub filtr klasy F7. Dzięki nim powietrze wtłaczane do pomieszczenia będzie nie tylko świeże, ale i czyste – bez alergenów, szkodliwych pyłów oraz innych zanieczyszczeń. A jak często niezbędna jest wymiana filtra w rekuperatorze? Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza, zwykle jest zalecana co 6-12 miesięcy.
Czyste powietrze bez strat ciepła dzięki rekuperacji
Rekuperacja to prosty sposób na to, aby zatroszczyć się o czyste powietrze w domu i to bez strat ciepła. Jak ją dopasować do swoich potrzeb oraz wybrać odpowiednie filtry powietrza do domu? Wentylacja i rekuperacja Stiebel Eltron wykorzystuje najnowsze rozwiązania z dziedziny filtracji. Opcjonalnie wybierane filtry (m.in. przeciwkurzowe, przeciwpyłkowe lub z węglem aktywnym) zapewnią najwyższy komfort oraz zatroszczą się o zdrowie.