Jak sterować ogrzewaniem domu z pompą ciepła? Z termostatem, krzywą grzewczą czy stałą temperaturą?

Jeśli w domu korzystasz z pompy ciepła, możesz mieć pytania dotyczące optymalnych ustawień i sposobu sterowania. Czy dobrze jest korzystać z termostatu? I co wybrać - krzywą grzewczą czy stałą temperaturę zasilania pompy? Przed podjęciem decyzji warto poznać podstawowe definicje i zasady działania poszczególnych metod sterowania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Sterowanie ogrzewaniem w domu jednorodzinnym z pompą ciepła - czy musi być wyzwaniem?

Ustawienie temperatury pompy ciepła może być wyzwaniem - nie tylko dla przeciętnych użytkowników, ale nawet dla samych instalatorów. W gruncie rzeczy poszukiwanie złotego środka, czyli równowagi między komfortem termicznym a energooszczędnością, wymaga czasu i dokładnej znajomości zapotrzebowania budynku na ciepło. Mamy nadzieję, że zasady omówione w tym artykule pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych metod sterowania ogrzewaniem, warto zrozumieć podstawowe pojęcia związane z pompą ciepła. Poniżej znajdziesz najważniejsze definicje.

Najważniejsze definicje

  • Temperatura bezwzględna to ustawiona przez użytkownika, stała temperatura zasilania układu grzewczego. Pompa dąży do uzyskania tej temperatury i utrzymuje ją niezależnie od temperatury zewnętrznej.
  • Krzywa grzewcza to dynamiczne ustawienie, dzięki któremu temperatura zasilania układu grzewczego zmienia się wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatury zewnętrznej.
  • Termostat to urządzenie przekazujące do pompy ciepła sygnał on/off na podstawie odczytu temperatury wewnętrznej. Warto pamiętać, że termostaty on/off nie wpływają na temperaturę zasilania układu grzewczego - jest ona stała (bezwzględna) lub wynika z ustawionej krzywej grzewczej.

Temperatura zasilania obiegu grzewczego - podstawa sterowania pompą ciepła

Do podstawowych parametrów związanych ze sterowaniem pompą ciepła należy temperatura zasilania obiegu grzewczego. Każde uruchomienie pompy tworzy zapytanie o to, z jaką temperaturą grzać, a odpowiedzią jest ustawiona wcześniej wartość bezwzględna lub krzywa grzewcza.

Pompa ciepła sama w sobie nie „analizuje”, jaka jest temperatura wewnętrzna i zewnętrzna. Co to oznacza w praktyce? Urządzenia działające na zasadzie on/off mogą kiepsko sobie radzić z dużymi zmianami temperatur. Prosta automatyka o niewielkich możliwościach technicznych nie jest w stanie utrzymać stałej temperatury zasilania. Moc takiej pompy często jest po prostu za duża, pozostaje jej tylko cykliczne włączanie się i wyłączanie na podstawie algorytmu. To z kolei może prowadzić do taktowania pompy i wcale nie sprzyja energooszczędności.

Z utrzymaniem stabilnej temperatury zasilania znacznie lepiej radzą sobie inwerterowe pompy ciepła. Technologię inwerterową wykorzystują wszystkie pompy Stiebel Eltron. Oferują precyzyjną i głęboką modulację mocy znamionowej, aby utrzymać stałą temperaturę zasilania.

Co jednak powiedzieć o sterowaniu? Czy możliwe jest takie ustawienie pompy, żeby nie trzeba było za każdym razem podchodzić do panelu sterowania, aby zwiększać lub zmniejszać zadaną temperaturę? W tym celu stosuje się różne ustawienia, między innymi krzywą grzewczą.

Krzywa grzewcza czy stała temperatura pompy ciepła?

Stała temperatura zasilania jest „sztywna”, a ponieważ w ciągu roku zapotrzebowanie na ciepło zmienia się, jej używanie wymaga od użytkownika wprowadzania ciągłych korekt. Lepszym rozwiązaniem jest modulowanie mocy według krzywej grzewczej pompy ciepła.

Obliczanie temperatury zasilania na podstawie krzywej grzewczej jest potocznie nazywane pogodówką. Zasada jest tu bardzo prosta - im cieplej na zewnątrz, tym niższa temperatura zasilania, i odwrotnie.

Pompy ciepła Stiebel Eltron doskonale współpracują z krzywą grzewczą i pozwalają na dokładną konfigurację systemu. Mogą korzystać z 2- lub 3-punktowej krzywej, uśredniać temperaturę zewnętrzną zależnie od bezwładu budynku, podbijać ją w trybie odszraniania, ustawiać szczegółowe harmonogramy itp.

Jak na temperaturę wpływa termostat do pompy ciepła?

Standardowe termostaty to urządzenia typu on/off. Nie wpływają one na temperaturę zasilania obiegu grzewczego - mogą tylko włączyć lub wyłączyć pompę na podstawie temperatury wewnętrznej.

Jeśli pompa działa na podstawie krzywej grzewczej, z każdym jej włączeniem temperatura zasilania może być inna. Wzrasta więc znaczenie prawidłowej konfiguracji tego parametru.

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem w domu dzięki kontrolerom Stiebel Eltron

Właściwe skorelowanie wszystkich nastaw obejmuje sprawdzenie wydajności górnego źródła ciepła, a także jest uzależnione od specyfiki urządzenia i ustawień zalecanych przez producenta. Tylko takie podejście pozwala sterować ogrzewaniem w domu w sposób efektywny i energooszczędny.

Jak najlepiej sterować pompą ciepła? W katalogu rozwiązań Stiebel Eltron znajdują się precyzyjne regulatory do pomp ciepła, które można obsługiwać z poziomu aplikacji na smartfona. Te niewielkie urządzenia są w rzeczywistości bardzo zaawansowane technologicznie i pozwalają maksymalnie wykorzystać potencjał pompy.

Pamiętaj, że od prawidłowej konfiguracji urządzenia grzewczego zależy nie tylko komfort termiczny domowników, ale też wysokość rachunków za prąd. Dlatego montaż pompy pozostaw wykwalifikowanych fachowcom Stiebel Eltron. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie.