Jak prawidłowo układać rury w wodnym ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny, a jednocześnie zapobiega nadmiernej suchości powietrza. Warunkiem jest jednak właściwy sposób ułożenia rur. Jak powinno wyglądać układanie ogrzewania podłogowego w praktyce? Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Data publikacji - 15.11.2024

Czym są skropliny?

Dlaczego odpowiednie ułożenie rur do ogrzewania podłogowego jest ważne?

Zalety wodnego ogrzewania podłogowego to m.in. wysoka estetyka (bez widocznych grzejników) i efektywność grzewcza, pozwalająca na utrzymanie komfortowej temperatury. Wybierając takie rozwiązanie, warto jednak wiedzieć, jak istotne dla jego skuteczności jest odpowiedni układ rur. Stanowią one serce całego systemu oraz decydują o tym, w których strefach pomieszczenia będzie najbardziej odczuwalny wzrost temperatury. Rury do ogrzewania podłogowego mają być więc ułożone w ten sposób, aby rozkład ciepła był równomierny, a system działał wydajnie.

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego?

Jedną z pierwszych spraw, o które trzeba zadbać, jest wybór trwałych rur, które charakteryzują się wysokim przewodnictwem cieplnym. Jakie rurki do ogrzewania podłogowego będą najlepsze? Kluczowe są poniższe czynniki:

  • materiał - rury mogą być wykonane z tworzyw sztucznych (takich jak polietylen sieciowany lub polipropylen) lub miedzi,
  • średnica - zwykle stosuje się rury o średnicy 16 mm, jednak w przypadku większych pomieszczeń, można wykorzystać rury o średnicy 20 mm,
  • elastyczność i wytrzymałość - dzięki elastyczności można ułożyć je w wybranym kształcie, zaś trwałość gwarantuje odporność na korozję.

 

Popularne rodzaje rur do podłogówki to także wielowarstwowe rury polietylenowe, które są elastyczne i wytrzymałe. Skuteczne przekazywanie ciepła zapewniają również rury miedziane.

Schemat układu rur w podłogówce

Układając rurki do ogrzewania podłogowego, należy pamiętać, że im dalej od źródła zasilania, tym niższa temperatura czynnika grzewczego. Aby zapobiec znacznemu wychładzaniu podłogi, stosuje się odpowiednie schematy układania rur. Są to:

  • układ meandryczny,
  • układ spiralny (ślimakowy).

Czym charakteryzuje się każdy z nich? Poniżej znajdziesz ich szczegółowe zastosowanie

Układ meandryczny

Rury w tym układzie przypominają węża, a pętle są rozmieszczone równolegle. Ciepło oddawane przez podłogę jest przez to zmienne oraz może być różnie odczuwane w poszczególnych strefach. Najwyższa temperatura występuje w miejscu rozpoczęcia pętli: żeby efektywność grzewcza była jak najlepsza, należy więc umieszczać je w miejscach narażonych na wychłodzenie (np. przy drzwiach wejściowych i balkonowych). Taki układ sprawdzi się m.in. w salonie lub kuchni (z oknem zewnętrznym).

Układ spiralny

Jak układać ogrzewanie podłogowe w układzie spiralnym? W tym przypadku, przewody grzewcze rozmieszcza się obwodowo, kierując się do środka pomieszczenia. Dzięki temu cały układ przypomina muszlę ślimaka. Zalety tego rozwiązania? Równomierny rozkład temperatury. Taki sposób rozłożenia rur wykorzystuje się zwykle w pomieszczeniach pozbawionych dużej ilości stref brzegowych (ścian zewnętrznych budynku). Mogą być to np. korytarz, łazienka, pokój przechodni.

Gęstość rur w ogrzewaniu podłogowym

Równie istotna co schemat, jest gęstość rur. Powinien on być obliczony przez fachowca, który dopasuje parametr do specyfiki pomieszczenia. Pod uwagę bierze się m.in.:

wydajność grzewczą źródła ciepła (może być to np. pompa ciepła),

wymaganą wysokość temperatury (inne warunki są odpowiednie do sypialni niż do pokoju dziennego lub łazienki),

sposób oddawania ciepła przez posadzkę (czy jest to parkiet, czy np. płytki ceramiczne),

układ mebli (rur nie umieszcza się pod stałą zabudową).

 

W praktyce wygląda to następująco: rozstaw rur ogrzewania podłogowego przy pompie ciepła wynosi zazwyczaj 10-15 cm, ale zależy także od parametrów pompy, rodzaju budynku czy też grubości izolacji.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat ogrzewania podłogowego?

Układnie podłogówki powinno odbywać się na podstawie projektu przygotowanego przez fachowca, który wykona precyzyjne obliczenia i dobierze najlepsze rozwiązanie. Warto też zastanowić się wcześniej nad sposobem dostarczenia energii cieplnej. Ogrzewanie podłogowe doskonale współgra zaś z pompami ciepła. Połączenie tych rozwiązań może skutecznie zmniejszyć koszty eksploatacyjne, stanowiąc świetny sposób na wydajne wykorzystanie energii. Pompy ciepła, które sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym znajdziesz w Stiebel Eltron. Nowoczesne technologie i duży wybór urządzeń zapewnią idealne dopasowanie do Twoich potrzeb.