Jak dobrać rekuperator powietrza do domu?

Chciałbyś zadbać o świeże i zdrowe powietrze w swoim domu, a zarazem zależy Ci na oszczędnościach? Idealny rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To system, którego zadaniem jest usuwanie zużytego powietrza z pomieszczenie, a jednocześnie nawiewanie świeżego do budynku, przy czym rekuperator wykorzystuje ciepło z wywiewanego powietrze do nagrzewania pomieszczenia. To praktyczny sposób, aby obniżyć rachunki za prąd i zadbać o jakość powietrza w swoim domu. Jak dobrać rekuperator? Poznaj najważniejsze zasady!

Jaki rekuperator wybrać?

Zamiast wentylacji grawitacyjnej postanowiłeś wybrać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? To doskonała decyzja, której z pewnością nie będziesz żałował. Dobór rekuperatora jest jednak sporym wyzwaniem, zwłaszcza, że jest to inwestycja na wiele lat. Na rynku dostępnych jest mnóstwo systemów z dużą ilością parametrów i zmiennych, co tylko utrudnia podjęcie decyzji. Od czego zacząć? Najważniejsza jest wydajność rekuperatora, czyli ilość powietrza przypadająca na metr sześcienny wymieniona w ciągu godziny pracy. Żeby prawidłowo ustalić te parametry i cieszyć się poprawną wentylacją w całym domu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, między innymi wielkość budynku, typ pomieszczeń oraz ilość osób przebywających w domu. Co ciekawe, wartości te określone są nawet przepisami - wymóg wymiany powietrza wynosi 30m3/h w przeliczeniu na jedną osobę. W tzw. pomieszczeniach specjalnych, czyli kuchni i łazience wartości te są o wiele większe i sięgają nawet 70m3/h.

Jaka centrala wentylacyjna do domu?

Określenie wydajności rekuperatora jest niezwykle ważne, ponieważ zbyt mała jednostka nie będzie pełniła swojej funkcji, natomiast zbyt duża niepotrzebnie narazi nas na dodatkowe koszty. Centrala wentylacyjna do domu jednorodzinnego powinna pracować na około 70% swojej maksymalnej mocy. W takiej sytuacji zużyje mniej prądu i będzie cicha, a w razie potrzeby zostanie zapas na zwiększenie zapotrzebowania. Jeżeli dobierasz rekuperator do domu, należy wziąć pod uwagę również inne czynniki - między innymi gdzie zostanie zamontowany. Może znajdować się na poddaszu lub w pomieszczeniu gospodarczym. Ilość miejsca w tych pomieszczeniach pomoże w podjęciu decyzji, czy lepiej postawić na system podsufitowy, ścienny czy podłogowy. Jeżeli dysponujesz ograniczoną przestrzenią lepiej postawić na rekuperator podwieszany bezpośrednio pod sufitem, który ma płaską konstrukcję. W starszym budownictwie zazwyczaj lepiej sprawdzają się rekuperatory ścienne, czyli jednostki bezkanałowe.

Porównanie rekuperatorów - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rekuperator w domu może różnić się też klasą energetyczną i mocą akustyczną. Na klasę efektywności składa się zużycie prądu oraz odzysk ciepła. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych najlepiej wybierać klasę A+, a następnie A lub B. Natomiast głośność rekuperatora informuje nas o tym, ile decybeli wytwarza on od obudowy - nie chodzi tu jednak o głośność całej instalacji. Jak wiadomo, im niższe są to wartości, tym lepiej. Nawet kilka decybeli różnicy potrafi tutaj robić duże różnice. Jeżeli zależy Ci na dyskretnej pracy tego systemu, warto zwracać uwagę również na ten parametr.

Jak widać, wybór rekuperatora to spore wyzwanie. W dalszym ciągu nie jesteś pewien, na jaki system postawić? Zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowców. Firma STIEBEL ELTRON już od wielu lat zajmuje się sprzedażą i instalacją rekuperatorów oraz pomp ciepła. Dzięki specjalistycznej pomocy będziesz mógł cieszyć się systemem idealnie dobranym do Twoich potrzeb, który zapewni wieloletnie, bezawaryjne działanie.