Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Jeśli pompa ciepła ma wydajnie pracować, musi być dobrana do powierzchni domu. Urządzenie o zbyt małej mocy nie osiągnie oczekiwanej efektywności. Z drugiej strony przewymiarowanie pompy to wyższe koszty dla inwestora - nie tylko na start, ale także w czasie późniejszej eksploatacji. Przeczytaj, jak uniknąć błędów przy doborze mocy pompy ciepła.

Co determinuje wymaganą moc pompy ciepła

Powierzchnia domu to ważny parametr, który ma wpływ na dobór pompy ciepła, ale nie jedyny. Specjaliści zajmujący się montażem nowoczesnych urządzeń grzewczych patrzą na sprawę szerzej, sprawdzając, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dany obiekt.

W przypadku nowopowstałych budynków takie obliczenia wykonywane są zwykle w ramach projektu inżynierskiego. Jeśli jednak dla domu jednorodzinnego nie określono zapotrzebowania na energię cieplną, pozostaje wyliczenie wartości na podstawie kilku czynników.

Ostatecznie dobór mocy pompy ciepła zależy od:

● Powierzchni i kubatury budynku do ogrzania;

● Rodzaju izolacji cieplnej domu oraz jej jakości;

● Średnich temperatur rocznych w danej lokalizacji;

● Rocznego zużycia ciepłej wody przez mieszkańców.

Nasi eksperci uwzględniają wszystkie te czynniki, a przy tym mają rozległe doświadczenie. Dzięki temu wiemy, jak dobrać pompę ciepła do warunków panujących w domu. Możesz skorzystać z przygotowanego przez STIEBEL ELTRON programu doboru pompy ciepła i w 2 minuty sprawdzić, jakie urządzenie spełni Twoje oczekiwania.

Dobór pompy ciepła - obliczenia według powierzchni domu

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów na to, jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu. Pamiętaj, że te obliczenia mają charakter orientacyjny. Dokładnych informacji możemy udzielić dopiero po szczegółowym zapoznaniu się ze specyfiką Twojego budynku.

Jaka pompa ciepła do nowego domu 100 m2 lub 150 m2?

Wielu inwestorów szuka nowoczesnych pomp ciepła do zastosowań w nowym budownictwie jednorodzinnym. Wybierając urządzenie grzewcze do małego domu, istotne znaczenie ma moc pompy ciepła, określana symbolem Pg. Parametr ten definiuje ilość energii dostarczaną przez pompę do instalacji. 

Zapotrzebowanie energetyczne przeciętnego domu jednorodzinnego to ok. 50 W/m2. Żeby obliczyć wymaganą moc pompy, wystarczy więc pomnożyć tę wartość przez liczbę m2 powierzchni:

● Mały dom jednorodzinny o powierzchni 100 m2: 100 m2 * 50 W = 5 kW;

● Dom o powierzchni 150 m2: 150 m2 * 50 W = 7,5 kW. 

Przypominamy, że powyższe obliczenia mają jedynie charakter poglądowy. O tym, jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło, decydują jeszcze inne czynniki wspomniane w tym artykule.

Jaka pompa ciepła do dużego domu powyżej 200 m2?

W przypadku domów o dużej powierzchni dobór mocy pompy ciepła odbywa się na tych samych warunkach, co w mniejszych obiektach. Zapotrzebowanie domu na ciepło powinno być wyliczone przez inżyniera już na etapie projektowania budynku. 

A co, jeśli inwestor nie dysponuje odpowiednimi wartościami? Niekiedy zdarza się - szczególnie w budownictwie jednorodzinnym - że zapotrzebowanie energetyczne wykonane jest niedokładnie. Wtedy obliczenia mogą przeprowadzić fachowcy firmy STIEBEL ELTRON. Uwzględnią wszystkie istotne czynniki, aby urządzenie grzewcze pracowało z optymalną wydajnością.

Wybierz odpowiednią pompę ciepła i ogrzej swój dom

Dobór pompy ciepła do powierzchni domu wymaga wiedzy, odpowiednich narzędzi i doświadczenia. W przypadku samodzielnych prób określenia zapotrzebowania na ciepło inwestor ryzykuje zakup urządzenia grzewczego o zbyt małej mocy. Niebezpieczeństwem jest także przewymiarowanie pompy ciepła. Dlatego zachęcamy do skorzystania z oferowanego przez STIEBEL ELTRON programu doboru pompy ciepła i konsultacji ze specjalistami.