Jakie jest średnie zużycie ciepłej wody na 4-osobową rodzinę w gospodarstwie domowym?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile wody zużywa 4-osobowa rodzina? Jest to o tyle istotny aspekt, aby dobrać odpowiedni sprzęt który spełni oczekiwania Twoje i domowników. Prawidłowy dobór urządzenia do przygotowania ciepłej wody użytkowej to jedna z kluczowych decyzji, jaką należy podjąć, aby zapewnić komfort w domu lub mieszkaniu. Dotyczy to nie tylko nowych obiektów, ale także budynków remontowanych. Szukając rozwiązania, należy przeanalizować przeciętne zużycie wody na 1 osobę w domu, warto też od razu rozważyć wybór pojemnościowego ogrzewacza wody, który umożliwia skorzystanie z obniżonej taryfy opłat za energię elektryczną.
Średnie zużycie wody
Na początek, warto przyjrzeć się temu, jakie mamy średnie zużycie wody w domu - czyli, uwzględnić indywidualne przyzwyczajenia rodziny oraz to z jakiej armatury korzysta. Przykładowo, aby wziąć prysznic potrzebujemy około 40 litrów ciepłej wody, do napełnienia wanny średnio 60 litrów, a duże wanny narożne i wanny z hydromasażem zużyją jej jeszcze więcej.
Zakłada się, że średnie zużycie wody w gospodarstwie domowym wynosi 40 litrów na osobę dziennie (dom jednorodzinny/mieszkanie), gdzie uwzględnione są wszystkie czynności związane z higieną osobistą oraz udział jednej osoby w obowiązkach domowych (sprzątanie, pranie, gotowanie, zmywanie naczyń i inne czynności domowe). Należy wszystko wcześniej przekalkulować i na tej podstawie dobrać właściwe urządzenie. Aby nie martwić się czy wody wystarczy, najlepiej wybrać kolejny, największy rozmiar zbiornika. Przykładowo dla czteroosobowej rodziny, która nie posiada wanny z hydromasażem i nie korzysta z prysznica elektrycznego, średnie dobowe zużycie wody w domu jednorodzinnym pozwala na zakup pojemnościowego ogrzewacza wody ze zbiornikiem o pojemności 160-200 litrów.
Należy również pamiętać, że w przypadku korzystania z obniżonej taryfy opłat za energię elektryczną, ciepła woda w zasobniku powinna wystarczyć na cały dzień. Jej dodatkowe przygotowanie na tych samych warunkach jest niemożliwe. Przy wymiarowaniu zasobnika nie bierzemy także pod uwagę letniej wydajności systemu fotowoltaicznego, tylko pracę zimą przy mniejszej efektywności. Skontaktuj się z nami, a chętnie udzielimy Ci porady!
Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody: zalety i korzyści.
- Energia elektryczna jest dostępna zawsze i wszędzie (w przeciwieństwie do instalacji gazowych)
- Pojemnościowe ogrzewacze wody nie wymagają modyfikacji budynku (w przeciwieństwie do koniecznego doprowadzenia powietrza i przewodu kominowego w przypadku ogrzewania gazowego)
- Łatwa instalacja
- Korzystna taryfa opłat za energię elektryczną do podgrzewania wody
- Niewielkie wymagania dotyczące wielkości bezpieczników (zwykle wystarcza jednofazowy bezpiecznik 6-10 A)
- Duże zapasy ciepłej wody użytkowej
- Brak produkcji spalin w domu lub mieszkaniu.