Hybrydowe systemy grzewcze – łączenie różnych źródeł ciepła w jednym domu
Połączenie ekologicznych i tradycyjnych systemów ogrzewania w ramach jednego systemu to szansa na uzyskanie optymalnych wyników grzewczych. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy hybrydowe. Grzewcze miksy tego typu mogą przynieść wiele korzyści – kiedy warto się na nie zdecydować? Sprawdź najważniejsze informacje.
Data publikacji - 22.11.2024
Jak działa hybrydowe ogrzewanie domu?
Instalacje hybrydowe to układy wielosystemowe, w których wykorzystuje się co najmniej dwa rodzaje paliwa i energii lub dwa urządzenia grzewcze. Zazwyczaj łączy się w nich konwencjonalne metody ogrzewania z nowoczesnymi, ekologicznymi instalacjami. Oznacza to, że grzewcze urządzenie hybrydowe to zarówno kocioł kondensacyjny, jak i pompa ciepła.
W przypadku systemów hybrydowych urządzenia grzewcze nie działają przez cały rok z taką samą mocą. W zależności od ustawień będą pracować w trybie:
● biwalentnym równoległym – kiedy jedno urządzenie wspiera działanie drugiego,
● biwalentnym alternatywnym – kiedy urządzenia działają na zmianę.
Taki podział pracy przekłada się na wyższą żywotność urządzeń. Nowoczesne hybrydowe systemy grzewcze to często inteligentne systemy, które same regulują pracę instalacji, decydując o tym, które powinno działać w danej chwili.
Kiedy warto zdecydować się na hybrydowy system grzewczy?
System hybrydowy ogrzewania sprawdzi się w modernizowanym, a także w nowo powstającym budynku. Dostępne rozwiązania pozwalają bowiem na stworzenie systemu od podstaw lub wykorzystanie do tego użytkowanych do tej pory urządzeń. System hybrydowy będzie więc dobrym rozwiązaniem m.in. w sytuacji, kiedy istniejąca instalacja jest sprawna, ale chcesz podnieść jej wydajność.
Hybrydowy system grzewczy budzi też zainteresowanie osób dbających o środowisko. Taki rodzaj ogrzewania minimalizuje zużycie paliw tradycyjnych, obniżając w ten sposób emisję gazów cieplarnianych. Zapewnia również bezpieczeństwo pod względem stałego dostępu do ogrzewania. Dlatego przyniesie korzyści w przypadku domów o dużej powierzchni, w których występuje zwiększone zapotrzebowanie na energię cieplną.
Korzyści z zastosowania ogrzewania hybrydowego
Czy warto zdecydować się na hybrydowe urządzenia grzewcze? Za zastosowaniem takiego rozwiązania przemawiają następujące zalety:
● bezpieczeństwo w przypadku awarii jednego z urządzeń,
● ochrona przed drastycznym wzrostem ceny paliwa zasilającego jedno z urządzeń,
● możliwość wyboru optymalnej metody grzewczej w zależności od warunków zewnętrznych i potrzeb domowników,
● ekonomiczna praca dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii,
● redukcja emisji gazów cieplarnianych i ochrona środowiska.
Hybrydowe ogrzewanie wpisuje się w aktualną politykę Unii Europejskiej, która zakłada stopniowe ograniczanie emisji CO₂ oraz zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii. Połączenie urządzeń konwencjonalnych i ekologicznych pozwala na zwiększenie wydajności grzewczej oraz zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.
Jakie urządzenia do ogrzewania hybrydowego wybrać?
Aby hybrydowy system grzewczy był efektywny oraz zapewniał maksymalny komfort domownikom, należy zadbać o właściwy dobór urządzeń. Jakie urządzenie grzewcze można zatem wykorzystać w połączeniu z konwencjonalną instalacją? Idealnym wyborem są pompy ciepła powietrze-woda. Urządzenia tego typu wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu do ogrzewania, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ich zaleta to nieskomplikowany montaż, bez potrzeby przeprowadzania prac ziemnych. W zależności od rodzaju urządzenia (i swoich potrzeb), możesz zdecydować się na pompę do montażu na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Hybrydowe ogrzewanie z pompą ciepła powietrze-woda będzie bardziej komfortowe, wydajne i ekologiczne.
Wygodne i wydajne rozwiązania dla Twojego domu
Urządzenia hybrydowe pozwalają na ograniczenie kosztów eksploatacji domu, przynoszą korzyści dla środowiska, a także podnoszą codzienny komfort wszystkich mieszkańców. Nowoczesny system grzewczy wymaga jednak precyzyjnego doboru poszczególnych urządzeń. W ofercie Stiebel Eltron znajdziesz pompy ciepła powietrze-woda, które sprawdzą się idealnie w systemach hybrydowych. Świetnym przykładem jest choćby pompa HPA-O 8 CS Plus z technologią inwertorową oraz możliwością sterowania z poziomu smartfona.
Zastanawiasz się nad systemem hybrydowym, a może szukasz innych, ekologicznych rozwiązań? Skonsultuj się z fachowcami Stiebel Eltron. Doradzimy i pomożemy znaleźć urządzenie grzewcze perfekcyjnie dopasowane do Twoich potrzeb.