Czy warto wyłączyć pompę ciepła poza sezonem grzewczym?
Posiadacze pomp ciepła często zastanawiają się, w jaki sposób zoptymalizować pracę urządzenia, tak, aby utrzymać komfort cieplny przy jak najmniejszym poborze energii elektrycznej. Jednym z wykorzystywanych sposobów jest całkowite wyłączenie urządzenia po zakończeniu sezonu grzewczego. Czy pompę ciepła można wyłączyć w okresie letnim i czy powinno się to robić?
Czy pompa ciepła powinna chodzić cały czas?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę cele, do jakich została zamontowana pompa w danym budynku. Głównym zadaniem tego urządzenia jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach.
W budynkach, które nie mają dostępu do ciepłej wody miejskiej, pompa ciepła odgrywa również ważną rolę w procesie przygotowywania c.w.u. W takim przypadku jej wyłączenie jest niemożliwe, gdyż wiązałoby się z brakiem dostępu do ciepłej wody.
Pompy ciepła tworzone są z myślą o ciągłej pracy przez cały rok i to właśnie stałe zasilanie zapewnia im optymalne warunki do pracy. Urządzenie w tym czasie przeprowadza zaprogramowane testy podzespołów, które stanowią istotny element samokontroli. Dodatkowo pompa regularnie przepuszcza przez instalację gorącą wodę, która ma za zadanie oczyścić układ z kamienia oraz zapewnić czystość mikrobiologiczną.
Sezonowe wyłącznie urządzenia powoduje, że czynności te nie są wykonywane, co zwiększa ryzyko wystąpienia usterki lub zanieczyszczenia układu.
Pompa ciepła latem - specyfika pracy
Dobrze zaprogramowana i ustawiona pompa ciepła pobiera znikome ilości energii w okresie letnim, dlatego jej wyłączanie przynosi niewielkie korzyści ekonomiczne. Uwzględniając fakt, że na ponowne włączenie urządzenia potrzeba dużo większych nakładów energii niż na stałe utrzymywanie parametrów, może okazać się, że sezonowe wyłączenie może nie przynieść korzyści.
Warto mieć świadomość, że w przypadku pompy ciepła istnieje możliwość wskazania temperatury zewnętrznej, przy której urządzenie będzie pracować. Oznacza to, że jeżeli ustawisz minimalną temperaturę zewnętrzną na poziomie 16°C, to po jej przekroczeniu pompa przestanie generować energię cieplną, jednak nadal będzie mogła przeprowadzać istotne dla jej prawidłowego działania testy samokontrolujące.
Jakie konsekwencje niesie za sobą długotrwałe wyłączenie pompy?
Wyłączenie pompy ciepła na kilka miesięcy możemy uznać za długotrwałe, gdyż urządzenia te zostały stworzone z myślą o pracy ciągłej. Największym zagrożeniem po długotrwałym unieruchomieniu jest brak możliwości przeprowadzenia funkcji testowych.
Producenci celowo zabezpieczają urządzenia przed długotrwałym postojem i programują procesy samoistnego włączania się w różnych okresach i warunkach. W szczególności dotyczy to obiegowych pomp ciepła oraz zaworów mieszających, ponieważ podzespoły te w wyniku długotrwałego postoju mogą być narażone na uszkodzenia. Największymi czynnikami ryzyka są kamień wytrącający się z twardej wody oraz występujące w niej zanieczyszczenia.
Kiedy wyłączyć pompę ciepła?
Uruchomienie pompy, a następnie osiągnięcie zadanych parametrów pracy, wymaga największych nakładów energii i jest najbardziej kosztowne. Jeżeli mimo wszystko planujesz sezonowe wyłączenie urządzenia, to najlepiej zrób to w miesiącach, w których temperatura jest wystarczająca do utrzymania komfortu cieplnego wewnątrz przez dłuższy czas.
Za bezpieczny okres na wyłączenie pompy ciepła uznaje się, w zależności od regionu, maj i czerwiec. Oczywiście możliwe jest także krótkotrwałe wyłączenie pompy na czas wykonywania niektórych prac serwisowych lub napraw.
Stiebel Eltron - profesjonalny dostawca rozwiązań grzewczych
Podsumowując, wyłączenie pompy ciepła poza sezonem grzewczym nie przynosi wymiernych korzyści - ani ekonomicznych, ani ekologicznych. Koszty ewentualnej naprawy wynikającej z faktu rozruchu urządzenia po długim czasie postoju mogą okazać się wysokie.
Nasza firma aktywnie uczestniczy w rozwoju nowoczesnych rozwiązań grzewczych, takich jak pompy ciepła. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z urządzeniem po długotrwałej przerwie w pracy, skontaktuj się z naszym serwisem, żeby znaleźć fachowca, który pomoże Ci rozwiązać ewentualny problem. Współpracujemy z wykwalifikowanymi specjalistami z wieloletnim doświadczeniem, którzy pomogą naprawić każdą usterkę.