Co zrobić ze skroplinami z pompy ciepła?
Pompy ciepła troszczą się o środowisko oraz umożliwiają efektywne ogrzanie i chłodzenie domu, a także dostarczają ciepłą wodę użytkową. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak wiedzieć, jak o nie dbać. Jedną z istotnych spraw jest zaś kondensat. Jaki ma z nim związek pompa ciepła? Skropliny to efekt uboczny jej działania: sprawdź, co należy z nimi zrobić.
Data publikacji - 12.11.2024
Czym są skropliny?
Zanim dowiesz się, jak odprowadzać skropliny z pompy ciepła, wyjaśnimy, skąd się one biorą. Jak wiadomo, pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię z zewnątrz (gruntu, wody lub powietrza) i przekazują ją do wewnątrz jako energię cieplną. Skutkiem jest m.in. wytworzenie kondensatu, czyli produktu powstającego w procesie kondensacji (zmiany stanu skupienia z gazowego na ciecz). Dochodzi do tego podczas schładzania powietrza w parowniku. Gdy temperatura powietrza osiągnie poziom niższy od tzw. punktu rosy, para wodna zaczyna się skraplać (w ilości odpowiadającej nadmiarowi pary wodnej). Jest to zupełnie naturalny proces, dlatego nie należy się tym niepokoić. Trzeba się za to dowiedzieć, jak zrobić odprowadzenie skroplin z pompy ciepła.
Dlaczego należy odprowadzać skropliny z pompy ciepła?
Kondensacja wilgoci wywiera pozytywny wpływ na pracę pompy ciepła. Podczas skraplania 1 kg pary wodnej wydziela się więcej ciepła niż podczas schładzania 1 kg powietrza. Dodatkową korzyścią jest więc efektywna praca urządzenia. Między innymi z tego powodu podczas ustalania COP (współczynnik wydajności cieplnej) uwzględnia się wilgotność powietrza.
Zalety procesu kondensacji nie zmieniają faktu, że należy zadbać o odpływ skroplin z pompy ciepła. Dlaczego? Pojedynczy cykl pracy pompy podgrzewającej c.w.u. może wiązać się z wytworzeniem nawet kilku litrów skroplin. Wobec tak dużej ilości wody oczywistą sprawą jest konieczność ich usunięcia. Warto też wiedzieć, że nagromadzony kondensat wywiera negatywny wpływ na pracę urządzenia. Istnieje również ryzyko uszkodzenia obudowy lub zamarznięcia wody.
Usuwanie skroplin - najpopularniejsze metody
Co zrobić, aby podczas procesu kondensacji nie ucierpiała pompa ciepła? Odprowadzenie skroplin jest jedną z podstawowych funkcji sprzętu. Służy do tego system odprowadzania kondensatu, dzięki któremu spływa on grawitacyjnie. Istotne jest za to, aby zapewnić skroplinom miejsce do spływu (konieczny jest m.in. odpowiedni spadek). Należy też zdecydować o tym, gdzie mają trafić. Odprowadzenie wody z pompy ciepła to dwie możliwości: skierowanie skroplin do gruntu lub kanalizacji.
Aby kondensat bezpiecznie spływał do gruntu, trzeba upewnić się, że skropliny trafią do ziemi, a nie np. na sąsiadujący z nią beton (zimą powstałoby niebezpieczne lodowisko). Skropliny z pompy ciepła muszą znaleźć się także jak najdalej od ściany budynku (możliwe konsekwencje to zawilgocenie oraz nieestetyczne zacieki na elewacji). Rura wprowadzana do gruntu powinna być umieszczona poniżej poziomu zamarzania oraz posiadać izolację (zapobiegnie zamarzaniu skroplin).
Planując gdzie odprowadzić skropliny z pompy ciepła, warto wziąć pod uwagę kanalizację. Warunkiem jest tutaj jednak odpowiednie umiejscowienie urządzenia: w ten sposób, aby połączyć odpływ skroplin z instalacją kanalizacyjną. Dobry pomysłem jest także zastosowanie w odpływie syfonu, który pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat skroplin?
Ile skroplin z pompy ciepła może się pojawiać? Wszystko zależy od mocy urządzenia, a także panującej aury (liczby suchych lub wilgotnych dni). Przyjmuje się, że standardowo dochodzi do wytwarzania 0,3-0,8 l kondensatu podczas godzinnej pracy z 1 kW mocy (w przypadku urządzeń przygotowujących ciepłą wodę użytkową będzie ich znacznie więcej). Warto pamiętać, że wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego należy troszczyć się o czystość poszczególnych elementów pompy, a także korzystać ze wsparcia profesjonalnego serwisu.
Zadbaj o długą żywotność pompy ciepła
Wiedząc, jak wykorzystać skropliny z pompy ciepła, możesz skuteczniej dbać o swoje urządzenie. Co jeszcze zrobić, aby mieć pewność długotrwałej i bezawaryjnej pracy? Istotne jest nie tylko odprowadzanie skroplin z pompy ciepła. Liczy się też rodzaj urządzenia oraz jego dopasowanie do potrzeb domowników i specyfiki budynku. W Stiebel Eltron oferujemy różne rodzaje pomp ciepła o funkcjonalnościach, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających osób. W doborze urządzeń pomoże fachowa obsługa klienta.