Koszty ogrzewania wody: oblicz, kiedy i ile zaoszczędzisz

Jeśli chcesz oszczędzać ciepłą wodę, pamiętaj, że niski koszt ogrzania wody wiąże się z niższą temperaturą w pojemnościowym lub przepływowym ogrzewaczu wody, tym samym - straty energii są mniejsze.

Oczywiście kluczową rolę odgrywa również zużycie. Ile kosztuje ciepła woda, każdy z pewnością wie płacąc comiesięczne rachunki za jej zużycie.  Ale można trochę zaoszczędzić - Na przykład, korzystając z prysznica zużywa się o połowę mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Nie mniej ważna jest konserwacja. Nieszczelna lub przepełniona armatura może zmarnować dziesiątki litrów wody dziennie. Ponadto cieknący kran z ciepłą wodą to zmarnowana energia potrzebna do podgrzania wody liczona w dziesiątkach kilowatogodzin, co zdecydowanie wpływa na koszty.

Uwzględnij zwyczaje i wielkość gospodarstwa domowego

 

Urządzenia elektryczne do ogrzewania pomieszczeń i umożliwiające podgrzanie wody użytkowej są stosunkowo proste, a przez to niezawodne i niedrogie. STIEBEL ELTRON oferuje różne typy pojemnościowych i przepływowych ogrzewaczy wody, które można wybrać w zależności od potrzeb. Na przykład dla jednego punktu poboru (umywalka, zlewozmywak) lub centralnego ogrzewania wody. Rozróżnia się zasobniki bezciśnieniowe (zasobnik jest stale otwarty na działanie środowiska zewnętrznego - atmosfery) i ciśnieniowe (zasobnik jest stale podłączony do sieci wodociągowej).

 

Do centralnego ogrzewania urządzeniem pojemnościowym, należy zawsze wybierać wersję ciśnieniową, która umożliwia jednoczesne zasilanie wielu punktów poboru (baterii). Z drugiej strony, małe, oddalone punkty poboru wody (na przykład zlew w warsztacie lub garażu, albo oddalona toaleta) mogą być wygodnie zaopatrywane przez małe pojemnościowe lub przepływowe ogrzewacze wody. Biorąc pod uwagę te opcje, można wybrać optymalną metodę przygotowania ciepłej wody użytkowej w zależności od przyzwyczajeń i wielkości gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że średnie zużycie wody wynosi 40 litrów na osobę dziennie. Rzeczywiste zużycie zależy oczywiście od wyposażenia łazienki i kuchni, dlatego należy je przeliczyć dla konkretnego przypadku, tak aby nie zabrakło ciepłej wody podczas normalnej eksploatacji. Koszty ogrzewania wody drastycznie rosną gdy mamy do czynienia z większymi zbiornikami. Ponadprzeciętne ilości wody zużywają jacuzzi, duże prysznice (power shower), sauny, przyjęcia gości na weekend itp. Aby zaoszczędzić pieniądze na ciepłej wodzie oraz zmniejszyć ilość energii do podgrzania wody, warto rozważyć zakup zasobnika konwekcyjnego i ewentualnie zmienić generator ciepła.

 

Najtańszym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są odnawialne źródła energii:

  •     Kolektory słoneczne i moduły fotowoltaiczne
  •     Pompy ciepła

 

Koszt ogrzewania pompą ciepła jest zdecydowanie niższy niż pozostałe rodzaje źródeł ciepła. W Polsce takie rozwiązania mogą być częściowo dofinansowane z różnych programów. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się jakie koszty ogrzewania pompą ciepła ponosi osoba korzystająca z tego typu rozwiązania. Chętnie udzielimy Ci porady w doborze najlepszej opcji.