Zasobnik buforowy

Zasobnik buforowy jest zbiornikiem ciśnieniowym o bardzo dobrej izolacji, do ogrzewania wody. Jest używany głównie razem z pompą ciepła i ma kilka funkcji:

kompensuje różnicę między mocą pompy ciepła a stratą ciepła budynku w danym momencie.

Dzieje się tak, ponieważ pompa ciepła ma nieco wyższą moc grzewczą niż straty ciepła przez większość sezonu grzewczego i to właśnie ta nadwyżka mocy grzewczej jest akumulowana w wodzie w zasobniku. Po określonym naładowaniu regulator wyłącza pompę ciepła i dom jest ogrzewany tylko ciepłem z zasobnika, aż do wyczerpania. Następnie pompa ciepła włącza się ponownie. W ten sposób znacz-nie poprawiają się warunki pracy pompy ciepła.

Przepływy w nim są równoważone przez pompę ciepła i system grzewczy. Podczas regulacji systemu grzewczego zmienia się przepływ. Pompa ciepła potrzebuje określonego przepływu do optymalnego działania. Przepływy te są zwykle różne i są równoważone w zbiorniku.

Jest źródłem ciepła do rozmrażania parownika pompy ciepła. W chłodniejsze dni na parowniku pompy ciepła tworzy się oblodzenie, które jest mierzone przez regulator pompy ciepła. W określonym momencie pompa ciepła przełącza się w tryb odwrócony, odbiera ciepło z zasobnika i ogrzewa parownik, aż szron się stopi i opadnie. Ten proces trwa kilka minut, a następnie pompa ciepła wraca do ogrzewania.

Zaprojektowanie odpowiedniej objętości zasobnika buforowego jest częścią projektu ogrzewania.