Pompa ciepła solanka - woda

Gruntowa pompa ciepła może wykorzystywać hermetycznie zamknięty obieg chłodniczy ze sprężarką, aby wykorzystać zmagazynowaną w ziemi energię o niskim potencjale i przekształcić ją w wodę grzewczą o temperaturze odpowiedniej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Gruntowa pompa ciepła ziemia - woda jest więc jednym z odnawialnych źródeł energii. Istnieją 3 sposoby odbierania ciepła z gruntu:

  • kolektorem ziemnym płaskim
  • odwiertem (sonda pionowa)
  • pompując wodę ze studni

Gruntowy kolektor płaski jest akumulatorem ciepła, w rzeczywistości jest to gigantyczny kolektor słoneczny. Słońce gromadzi w nim ciepło wiosną i latem, a w sezonie grzewczym je „pobieramy”. Odwiert ziemny wykorzystuje głębokie ciepło ziemi. Jego głębokość wynosi zwykle od 80 do 130 m, średnica około 175 mm. 1 lub 2 rurki w kształcie litery U, również wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego, są umieszczane w otworze i również wypełnione mieszanką niezamarzającą.

Woda - woda to system, w którym ciepło gruntowe odbieramy za pomocą wody ze studni. Zasysamy je ze studni ssawnej i po odebraniu ciepła w pompie ciepła oddajemy do tej samej warstwy wodonośnej studni chłonnej (zrzutowej).