Bezciśnieniowy ogrzewacz pojemnościowy

Bezciśnieniowy pojemnościowy ogrzewacz wody użytkowej to specjalna konstrukcja, w której wnętrze zasobnika jest na stałe połączone z atmosferą za pomocą specjalnej armatury - baterii. Gdy armatura jest zamknięta, w zbiorniku występuje zerowe ciśnienie wody.

Po otwarciu zaworu w armaturze do zbiornika zaczyna wpływać woda z instalacji wodociągowej i wypływa ze zbiornika jako woda gorąca.   Aby zapobiec nadmiernemu ciśnieniu w zbiorniku podczas poboru ciepłej wody, armatura wyposażona jest również w wąską dyszę, która zmniejsza ciśnienie napływającej wody z sieci wodociągowej.

Taka konstrukcja umożliwia produkcję zbiorników z tworzywa sztucznego, co sprawia, że urządzenia te są tańsze. Zawsze jednak muszą być podłączone do specjalnej bezciśnieniowej armatury - baterii i mogą być podłączone tylko do jednego punktu poboru wody.

Jeśli instalator przez pomyłkę użyje armatury ciśnieniowej, konsekwencje są zawsze poważne: dojdzie do pęknięcia zbiornika, a mieszkanie, a nawet pomieszczenia znajdujące się pod nim, zostaną zalane wodą.