Jakie są zalety decentralnych przepływowych ogrzewaczy wody w odniesieniu do centralnych systemów ciepłej wody użytkowej?

Rozwiązania w zakresie efektywnego przygotowania ciepłej wody użytkowej są podzielone na centralne i decentralne systemy. Zwyczajowe rozwiązania przygotowania ciepłej wody użytkowej to zbiorniki c.w.u., w których woda jest podgrzewana przez system centralnego ogrzewania - np. pompę ciepła czy kocioł gazowy lub olejowy. Z uwagi na długie przewody doprowadzające, sprawność urządzeń spada. Rzeczywista efektywność energetyczna jest z reguły widoczna w kosztach na koniec roku. Dodatkowe koszty, takie jak, cyrkulacja ciepłej wody, straty energii na magazynowanie w trybie czuwania, oraz straty rozbiorowe, mają wpływ na wysokie zużycie energii. Często nie są one ujmowane jako koszty ciepłej wody użytkowej. Jeśli weźmiemy pod uwagę ukryte koszty, decentralne elektryczne ogrzewanie wody często jest bardziej ekonomiczne niż przygotowanie w systemach centralnych. Dowodzą tego różne badania.

Decentralny system zaopatrzenia w ciepłą wodę oferuje wiele korzyści:

1. Blisko punktu poboru

Urządzenia są instalowane dokładnie tam, gdzie zapotrzebowanie do podgrzewania wody: przy zlewozmywaku, w kuchni, przy umywalce, obok prysznica lub nad wanną w łazience.

2. Oszczędność energii

Krótkie odległości między punktami poboru, ograniczają straty ciepła do minimum. Oszczędza to energię i chroni środowisko.

3. Oszczędność wody

Krótkie odcini instalacji oznaczają również, że ochładzająca się woda w instalacji zasilającej nie jest bezproduktywnie zużywana po otwarciu punktu poboru.

4. Opłacalność

Ponieważ decentralne elektryczne ogrzewacze wody w pełni wykorzystują energię, są one szczególnie ekonomicznym rozwiązaniem.

5. Prosty montaż

Nasze ogrzewacze do decentralnego zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową są łatwe w montażu - nawet w zamian na  starszy model. Dzięki temu nie potrzebujesz wysiłku do ich zainstalowania, oszczędzasz też czas.

6. Dokładne rozliczenie

W budynkach wielorodzinnych taki system będzie szybko doceniony, gdyż możliwe będzie dokładne, indywidualne rozliczenie. Każdy płaci za to, co zużył.