Jak wybrać elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody przy minimalnych kosztach?
Pojemnościowy ogrzewacz wody, składa się z kilku podstawowych elementów: zbiornika wody (bezciśnieniowego lub ciśnieniowego), izolacji, obudowy, elektrycznej grzałki zanurzeniowej (lub wewnętrznej wężownicy pośredniej) oraz termostatu lub modułu sterującego.
Pojemnościowe ogrzewacze wody posiadają zróżnicowaną konstrukcję oraz indywidualny dobór komponentów, w zależności od typu danego urządzenia. W swoim zakładzie produkcyjnym u podnóża Tatr, STIEBEL ELTRON produkuje różne rodzaje urządzeń do przygotowania c.w.u. – zarówno dla centralnych, jaki pojedynczych punktów poboru.
Ze względu na konstrukcję, pojemnościowe elektryczne ogrzewacze wody dzielą się na wersje bezciśnieniowe i ciśnieniowe.
Trzy sposoby doboru właściwego urządzenia.
Pojemnościowy elektryczny ogrzewacz wody można dobierać na podstawie następujących kryteriów:
- Jakość zbiornika i elementu grzejnego - ważne z punktu widzenia trwałości
- Ekonomii i kosztów rocznych - duże znaczenie ma izolacja zasobnika i inteligentne funkcje jednostki sterującej
- Konstrukcja - ważna z punktu widzenia przeznaczenia i umiejscowienia w domu.
Zbiornik może być wykonany ze stali nierdzewnej, miedzi, stali emaliowanej lub w przypadku bezciśnieniowych ogrzewaczy wody, również ze specjalnego tworzywa sztucznego. Ogrzewacz wody elektryczny STIEBEL ELTRON jest zbudowany ze stali emaliowanej, będącej w zasadzie szkłem, która jest najbardziej odporne chemicznie. Niezabezpieczone metale, takie jak stal nierdzewna i miedź, ulegają korozji pod wpływem działania tlenu zawartego w wodzie, a także w wyniku reakcji chemicznych (gdy woda w rurze jest zbyt kwaśna, ma niskie pH). Podobnie jest z elementem grzejnym. Jest on z reguły wykonany ze stali lub miedzi. Może być również oddzielony od wody pod ciśnieniem za pomocą emaliowanej rury, która stanowi część zbiornika ciśnieniowego. Jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku wody bardziej agresywnej, zwykle kwaśnej i bogatej w tlen.
Izolacja zbiornika to obecnie dziedzina nauki, w której na pierwszy plan wysuwa się nanotechnologia. Jej efektywność opisuje się za pomocą parametru technicznego, zwykle określanego jako "straty w stanie gotowości", "straty ciepła na 24 godziny" itp. Jest to całkowita utrata ciepła przez pojemnościowy ogrzewacz wody w ciągu 24 godzin i jest podawana w kWh/24 h. Jest to bardzo przydatny punkt odniesienia do porównań. Warto zaznaczyć, że wysokiej jakości izolacja, będzie wpływać na cenę całego urządzenia. STIEBEL ELTRON w swoich produktach wykorzystuje włókna węglowe i wspomnianą wcześniej nanotechnologię, aby zapewnić jak najlepsze parametry termiczne.
Temperatura w pojemnościowym ogrzewaczu wody jest regulowana za pomocą termostatu lub zaawansowanej jednostki sterującej. Ogrzewanie wody elektryczne z wykorzystaniem sterownika to optymalne zarządzanie energią, oraz komfort ciepłej wody o każdej porze. Jest to możliwe dzięki inteligentnym, opcjonalnym funkcjom ECO. Gdy te funkcje są aktywne, pojemnościowy ogrzewacz wody STIEBEL ELTRON, za pomocą jednostki sterującej mierzy zużycie w ciągu ostatnich kilku dni i jednocześnie podgrzewa zasobnik do wartości średniej. W rezultacie temperatura wody w zasobniku jest niższa, podobnie jak straty ciepła w ciągu całego dnia.
Uważaj na tanie produkty
Urządzenia wysokiej jakości są zawsze droższe od tych, które na niej tracą, a elektryczne ogrzewacze wody nie są tu wyjątkiem. Wybierając ogrzewacz przepływowy do wody, należy uważać na bardzo tanie modele, dostępne na rynku. Producent musiał na nich oszczędzać. Znajduje to odzwierciedlenie głównie w materiale, z którego wykonany jest zbiornik, jakości izolacji lub sterownika. Tani pojemnościowy ogrzewacz wody elektryczny ma krótszą żywotność i jest mniej efektywny energetycznie.
Zalety i korzyści elektrycznych pojemnościowy ogrzewaczy wody:
- Energia elektryczna jako źródło ciepła jest prawie zawsze dostępna (w przeciwieństwie np. do gazu).
- Urządzenie nie wymaga doprowadzenia powietrza ani przewodu kominowego (jak ma to miejsce w przypadku kotłów gazowych)
- Instalacja jest prosta
- W przypadku użytkowania ogrzewacza wody możliwe jest skorzystanie z obniżonej taryfy opłat za energię elektryczną
- Niewielkie wymagania dotyczące wielkości bezpieczników (zwykle wystarcza jednofazowy bezpiecznik 6 A do 10 A)
- Duży zapas ciepłej wody, gotowej do użycia
- W domu/mieszkaniu nie powstają niebezpieczne gazy spalinowe.