80 l, 100 l a może 120 l - jaką wybrać pojemność ogrzewacza wody?

Przy podejmowaniu decyzji o sposobie produkcji ciepłej wody użytkowej do domu lub mieszkania, warto rozważyć energooszczędne ogrzewacze elektryczne. Możliwość obsługi z korzystną taryfą za energię elektryczną to nie jedyna zaleta tych urządzeń. Dobór ogrzewacza powinien być przemyślany pod wieloma względami, dlatego warto zastanowić się nad kilkoma aspektami, które zostały omówione poniżej.

Jaki ogrzewacz wybrać i co należy wziąć pod uwagę?

  • Wzorce zużycia ciepłej wody użytkowej: wanny, wanny z hydromasażem z regularnym opróżnianiem i uzupełnianiem oraz duże (napowietrzne) prysznice zużywają dużo wody, podobnie, jak inne punkty poboru wody: umywalki, standardowe prysznice, kuchnie, a także domowe czynności: pranie i sprzątanie.
  • Liczba osób w gospodarstwie domowym w godzinach "szczytu", w tym goście weekendowi itp.
  • Rodzaj nieruchomości: dom rodzinny, domek, aneks ogrodowy itp.

Zastanawiając się nad tym, jaki ogrzewacz do domu wybrać, trzeba wziąć również pod uwagę ile wody zużywa się na dobę w gospodarstwie domowym. Normy zakładają średnie zużycie 40 litrów na osobę dziennie (dom rodzinny/mieszkanie), co obejmuje całą higienę osobistą i udział jednej osoby w pracach domowych (sprzątanie, pranie, gotowanie, zmywanie naczyń i inne czynności domowe).

 

Sprawdź swoje nawyki i potrzeby

Często Klienci zadają pytanie, jak duży ogrzewacz dla 4 osobowej rodziny będzie odpowiedni? W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i potrzeby: na przykład do napełnienia wanny zużywamy około 60 litrów wody (o temperaturze 60°C); duże wanny narożne i jacuzzi mają znacznie wyższe zużycie.

Duże prysznice również muszą być brane pod uwagę osobno, te bardziej powszechne zużywają 50-60 litrów wody. Kiedy zsumujesz to wszystko, otrzymasz obliczoną objętość ogrzewacza pojemnościowego.

Na podstawie tych obliczeń, pojemnościowy ogrzewacz wody powinien być dobrany z zapasem, czyli wybieramy następną, większą pojemność zbiornika. Dlaczego warto wybrać takie podejście?

W przypadku korzystania ze specjalnej niskiej taryfy za energię elektryczną do ogrzewania 8-godzinnego CWU (taryfa D25d, "AKU 8 godzin"),  pojemność ogrzewacza musi być wystarczająca do całodziennego zużycia. W tym wypadku warto wybrać większy zbiornik, na przykład ogrzewacz elektryczny 100l, gdyż nie możemy liczyć na podgrzewanie wody w ciągu dnia.

Określając objętość ogrzewacza wody, nie bierzemy pod uwagę możliwej maksymalnej mocy systemu fotowoltaicznego, jeśli jest zainstalowany. Zakładamy pracę zimową, gdy moc PV jest znacznie niższa.

 

Nowoczesne ogrzewacze elektryczne wody zalety i korzyści:

  • Prąd jest łatwo dostępny
  • Ogrzewacz pojemnościowy wody na ogół nie wymaga żadnych modyfikacji konstrukcyjnych (w przeciwieństwie do dopływu powietrza i spalin do ogrzewania gazowego)
  • Prosta instalacja
  • Korzystna cena energii elektrycznej do magazynowania wody grzewczej
  • Wymagania dotyczące małego rozmiaru bezpiecznika (zwykle wystarczy jednofazowy bezpiecznik 6 A do 10 A)
  • Duży zapas ciepłej wody na żądanie
  • Podczas podgrzewania wody nie powstają spaliny, jak ma to miejsce w przypadku kotła na paliwa stałe.