Ogrzewacz przepływowy

Przepływowy ogrzewacz wody to specjalnie zaprojektowany blok grzejny, przez który przepływa woda. Jego wydajność jest tak duża, że przepływająca ilość wody jest podgrzewana do zadanej temperatury. 

Nowoczesne ogrzewacze przepływowe wyposażone są w regulację mocy, niektóre w regulację przepływu, dzięki czemu utrzymują zadaną temperaturę z dokładnością poniżej 1°C w szerokim zakresie przepływów. 

Ogrzewacze przepływowe są zwykle podzielone na bezciśnieniowe i ciśnieniowe. Bezciśnieniowe mają moc do 5 kW i mogą być podłączone tylko do jednej specjalnej bezciśnieniowej armatury - baterii. Stosowane są głównie do mycia rąk lub małych naczyń.

Druga konstrukcja to przepływowe ogrzewacze ciśnieniowe, trwale podłączone do sieci wodociągowej. Są one produkowane do mocy około 30 kW i mogą zasilać więcej punktów poboru lub, na przykład, komfortowe głowice prysznicowe. 

Zaletą ogrzewacza przepływowego jest praca przy minimalnych stratach, ponieważ po nagrzaniu prawie nie ma w nim wody, która niepotrzebnie by stygła.

Nawiasem mówiąc, elektryczny ogrzewacz przepływowy jest jednym z pierwszych zastosowań grzałki elektrycznej, który został wynaleziony w 1924 roku przez niemieckiego wizjonera i biznesmena Dr. Theodora Stiebel.