Zrównoważone budownictwo – jak pompy ciepła wpisują się w ideę domów zeroemisyjnych?
Zrównoważone budownictwo to różnego rodzaju działania, które mają ograniczyć wpływ budownictwa na środowisko naturalne. Dotyczy więc projektowania, budowania oraz użytkowania z myślą o ekologicznych konsekwencjach. Co łączy budownictwo zrównoważone z pompami ciepła? Sprawdź i dowiedz się, na czym polegają domy zeroemisyjne.
Data publikacji - 04.02.2025
Co oznacza budynek zeroemisyjny?
Budynek zeroemisyjny (ZEB – Zero Emission Building) to obiekt, w którym całkowite roczne zużycie energii jest równe ilości energii odnawialnej wytworzonej na miejscu. Osiągnięcie takiej neutralności energetycznej wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, zapewniających jak najwyższą efektywność energetyczną. W praktyce kluczowe są zatem trzy, podstawowe kwestie:
● produkcja energii przy wykorzystaniu OZE, czyli np. panele słoneczne lub turbiny wiatrowe,
● wysoka efektywność energetyczna dzięki zastosowaniu rozwiązań minimalizujących zapotrzebowanie na energię, np. szczelna powłoka termiczna, rekuperacja,
● zarządzanie energią w taki sposób, aby zoptymalizować jej zużycie.
Eksploatacja budynku zeroemisyjnego nie może generować emisji CO₂. Dotyczy to również systemu grzewczego. W takim obiekcie nie sprawdzą się zatem tradycyjne systemy bazujące na paliwach kopalnych. Najlepszy wybór to zaś dom zeroemisyjny z pompą ciepła, która nie spala paliwa, więc nie powoduje emisji gazów cieplarnianych.
Budynek zeroemisyjny a dyrektywa EPBD
Budynki zeroemisyjne to przyszłość nowoczesnego budownictwa. Niedługo staną się też koniecznością. Wszystko za sprawą polityki Unii Europejskiej, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. A ma być to możliwe poprzez zastosowanie kolejnych regulacji, takich jak dyrektywa EPBD (Energy Performance of Buildings Directive). Uchwalono ją już w 2010 roku, a ostatnie zmiany wprowadzono w 2024. Zgodnie z nią od 1 stycznia 2030 roku wszystkie nowe budynki w UE mają spełniać wymagania obiektów zeroemisyjnych. Zobowiązanie dotyczy również Polski, więc w niedalekiej przyszłości będą powstawać wyłącznie budynki ZEB.
Korzyści z zastosowania pompy ciepła w budownictwie zeroemisyjnym
Wprowadzenie budynków bezemisyjnych ma zmniejszyć zużycie energii, a także całkowicie wyeliminować z budownictwa emisję gazów cieplarnianych. Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wskaźnik nakładu energii pierwotnej (EP) nie może w nich przekraczać 63 kWh/(m2 · rok) dla nowych budynków jednorodzinnych i 58 kWh/(m2 · rok) dla budynków mieszkalnych. Pompy ciepła a domy zeroemisyjne – jaki mają ze sobą związek? Pompy ciepła są kluczowe w spełnianiu wymogów dotyczących ZEB, ponieważ są efektywne energetycznie i bezemisyjne. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi stanowią podstawowe rozwiązanie w budownictwie zeroemisyjnym.
Zgodnie z systemem klas energetycznych (ma zostać wprowadzony w 2026 r.) ZEB ma odpowiadać klasie energetycznej A. Do przepisów będą musiały dostosować się także istniejące budynki, które do 2030 roku mają mieć co najmniej klasę energetyczną E, a do 2033 roku – klasę D (dotyczy budynków mieszkalnych). Dlatego pompy ciepła są potrzebne nie tylko w nowo powstających, ale i użytkowanych budynkach.
Jak dobrać pompę ciepła do potrzeb budynku?
Zrównoważone budownictwo to przede wszystkim bezemisyjne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła. Zastosowanie ich w bezemisyjnych budynkach nie będzie problemem, tym bardziej że możesz wybierać spośród różnych typów urządzeń. Są to przede wszystkim:
● pompy ciepła solanka-woda – wykorzystują energię geotermalną,
● pompy ciepła powietrze-woda – pobierają energię zgromadzoną w powietrzu.
Gruntowe pompy ciepła są stosowane głównie w nowo powstających budynkach (wymagają przeprowadzenia prac ziemnych). Dlatego warto się na nie zdecydować, planując budowę budynku zeroemisyjnego. Pompy powietrze-woda to z kolei świetny wybór podczas renowacji – pomogą dostosować budynek do wymagań nakładanych przez dyrektywę EPBD.
Ekologiczne rozwiązania, które dbają o wysoki komfort
Energia odnawialna dla domu to nie tylko sposób na przestrzeganie zmieniających się przepisów prawa. To przede wszystkim niższe koszty eksploatacyjne, a także realny wpływ na stan środowiska naturalnego. Szukasz takich rozwiązań? Skontaktuj się z nami – pompy ciepła Stiebel Eltron to zaawansowane technologicznie urządzenia, które dopasujesz do swoich potrzeb. Pompy ciepła do projektowanych i modernizowanych budynków zapewnią oszczędną i komfortową eksploatację. A co ważne, wpisują się w standardy zeroemisyjnych domów.