Siedem zalet, które posiadają elektryczne ogrzewacze wody

W Polsce dość znaczący procent gospodarstw domowych wykorzystuje energię elektryczną do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Komfort w połączeniu z wydajnością zyskuje coraz więcej zwolenników.

Bezpieczne i bez regularnych kontroli

Ze względu na wybuchowy charakter gazu ziemnego i ryzyko uduszenia się jego oparami, gazowe urządzenia grzewcze podlegają licznym przepisom i regulacjom - zarówno podczas instalacji, jak i eksploatacji. W związku z tym wymagają one corocznych przeglądów przez serwisanta oraz obowiązkowym kontrolom przewodów kominowych. Jeśli rozważasz wprowadzenie zmian w swoim domu, możesz zastanowić się, czy korzystanie z gazu jest w ogóle potrzebne oraz czy ogrzewacze cwu nie byłyby lepszym rozwiązaniem.

 

Energia elektryczna jest zawsze i wszędzie dostępna

Zaletą energii elektrycznej jest to, że jest ona dostępna praktycznie przez cały czas. Elektryczne ogrzewacze wody są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają interakcji z użytkownikiem. W dobie rozwiązań fotowoltaicznych możliwe jest również korzystanie z energii słonecznej pochodzącej z odnawialnego źródła energii (OZE). Panele fotowoltaiczne do c.w.u. także   znacząco wpłyną na ekonomię urządzeń jakimi są elektryczne ogrzewacze wody.

Nowe domy, budowane zgodnie z aktualnymi wymogami charakterystyki energetycznej, mogą być również ogrzewane energią elektryczną. Ze względu na bardzo niskie straty ciepła w trybie czuwania, koszt ogrzewania wody prądem jest niski. Wynika to z faktu, że bezpiecznik domu jest przystosowany do ogrzewania elektrycznego i otwiera różne możliwości ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Elektryczny ogrzewacz ciepłej wody użytkowej to najpopularniejszy sposób który można zastosować ponieważ zapewnia duży zapas wody w trybie gotowości.

Ogrzewacze ciepłej wody użytkowej posiadają elementy grzewcze o stosunkowo niskiej mocy około 2 kW. Dlatego nie obciążają głównego bezpiecznika domu. W połączeniu z systemem fotowoltaicznym, pojemnościowe energooszczędne ogrzewacze wody są jeszcze bardziej ekonomiczne. 

 

Opcją są również przepływowe ogrzewacze wody

Innym możliwym rozwiązaniem jest przepływowy ogrzewacz wody. Jego zaletą jest prawie zerowa utrata ciepła - po zamknięciu baterii pozostaje tylko niewielka ilość ciepłej wody. W przypadku przepływowego ogrzewacza wody występuje większe, natychmiastowe zużycie energii elektrycznej, ale trwa ono tylko przez kilka minut. 

Należy zauważyć, że dzienne lub roczne zużycie energii elektrycznej w przypadku przepływowego ogrzewacza wody jest mniejsze niż w przypadku urządzenia pojemnościowego. Dzieje się tak, ponieważ eliminowane są straty ciepła w trybie gotowości. Tego typu ogrzewacze instalowane są blisko punktów poborów, przez co utrata ciepła w sieci wodociągowej również jest niższa.

Jedną z możliwości jest także zastosowanie przekaźnika ograniczającego dla połączenia priorytetowego. Wyłącza on ogrzewanie elektryczne w domu podczas mycia się lub brania prysznica, co odciąża główny bezpiecznik domu. Zmniejsza to również opłaty stałe.

Elektryczne pojemnościowe ogrzewacze wody: zalety i korzyści:

  1. Łatwa dostępność energii elektrycznej (w przeciwieństwie do instalacji gazowych)
  2. Minimalne wymagania budowlane (np. nie jest konieczne doprowadzenie powietrza i odprowadzenie spalin do kotła) 
  3. Prosta instalacja 
  4. Możliwość korzystania z taniej energii elektrycznej do podgrzewania wody
  5. Niskie wymagania dotyczące wielkości bezpieczników (zazwyczaj wystarczy jednofazowy bezpiecznik 6 A do 10 A)
  6. Duże zapasy ciepłej wody użytkowej
  7. Brak niebezpiecznych gazów spalinowych, wytwarzanych podczas ogrzewania

 

STIEBEL ELTRON od prawie stu lat projektuje i produkuje energooszczędne urządzenia do ogrzewania wody, zarówno w wersji pojemnościowej, jak i przepływowej. Oferuje szeroką gamę rozwiązań w zakresie przygotowywania ciepłej wody i jest liderem na rynku światowym w wielu kategoriach produktowych. STIEBEL ELTRON kontynuuje wieloletnią tradycję produkcji najwyższej jakości elektrycznych pojemnościowych ogrzewaczy wody, która od dziesięcioleci odbywa się w tym samym miejscu - w miejscowości Poprad na Słowacji.