Wybór rekuperatora - na co zwrócić uwagę?

Instalacja rekuperacji to inwestycja na lata. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór centrali rekuperacyjnej. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie tego urządzenia.

Dobór rekuperatora - najważniejsze kryteria

Szeroka oferta układów wentylacji mechanicznej sprawia, że wybór rekuperatora nie jest łatwy. Na rodzimym rynku swoje centrale sprzedają nie tylko firmy lokalne, ale też marki pochodzące z Holandii, Skandynawii czy Chin. 

Jeśli chcesz wybrać dobry rekuperator, który w zupełności pokryje zapotrzebowanie Twojego domu i pozwoli cieszyć się komfortem przez cały rok, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Trzy najważniejsze to:

  • Rodzaj wymiennika ciepła. W naszych artykułach opisywaliśmy już każdy z trzech rodzajów wymienników - przeciwprądowy, krzyżowy i obrotowy. Obecnie najwyższy stopień odzysku ciepła oferują wymienniki przeciwprądowe, instalowane przede wszystkim w nowych domach jednorodzinnych.
  • Wartość odzysku ciepła, zależna od rodzaju i jakości wymiennika. Im wyższa, tym wyższy jest odzysk ciepła, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne w sezonie grzewczym. Najlepsze centrale rekuperacyjne Stiebel Eltron gwarantują odzysk ciepła na poziomie 90%.
  • Wydajność liczona w m3/h przy określonym ciśnieniu. Renomowani producenci zwykle podają wartość tego parametru przy założeniu ciśnienia 200 Pa. Również w tym przypadku im wyższa wydajność, tym lepiej.

Sprawność, wydajność i rodzaj wymiennika to kluczowe parametry każdej centrali rekuperacyjnej. Oczywiście najlepsze rekuperatory marki Stiebel Eltron posiadają znacznie więcej zalet.

Wysoka funkcjonalność najlepszych rekuperatorów

Topowe modele przeznaczone do stosowania w budownictwie jednorodzinnym wyróżniają się wysoką funkcjonalnością. Jeśli zastanawiasz się, jaki rekuperator wybrać, przyjrzyj się wymienionym niżej opcjom.

  • Automatyczny i zintegrowany z centralą by-pass. W okresie letnim nocne chłodniejsze powietrze z zewnątrz omija wymiennik ciepła i trafia od razu do pomieszczeń, a powietrze zużyte jest wywiewane od razu na zewnątrz.
  • Możliwość odzysku wilgoci, dostępna w rekuperatorach wyposażonych w wymiennik entalpiczny.
  • Opcja rozbudowy poprzez podłączenie gruntowego wymiennika ciepła lub jednostki chłodzącej.
  • Wykorzystanie wentylatorów na prąd stały, które oferują większą wydajność niż wentylatory na prąd zmienny.
  • Niezbędne zabezpieczenia, takie jak zabezpieczenie kominowe oraz czujnik stężenia CO2.
  • Nagrzewnica wstępna. Nagrzewnice wstępne o mocy ok. 2 kW zabezpieczają wymiennik przed zamarznięciem i pozwalają efektywnie korzystać z rekuperacji nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.
  • Automatyczny i ekonomiczny w utrzymaniu system antyzamrożeniowy, pozwalający na pracę rekuperacji podczas niskich temperatur zewnętrznych
  • Inteligentny system programowania i regulacji rekuperatora.
  • Odpowiednia izolacja wewnętrzna, zarówno akustyczna, jak i termiczna.
  • Niski poziom generowanego hałasu, podawany w karcie technicznej produktu w dB(A). 
  • Certyfikaty i atesty higieniczne oraz długa gwarancja.

 

Takie możliwości dają wyłącznie najlepsze centrale na rynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dobrać rekuperator, zapoznaj się z ofertą wentylacji i rekuperacji Stiebel Eltron, którą prezentujemy na naszej stronie.

Przed zakupem sprawdź energooszczędność rekuperatora

Każdy inwestor przed wyborem centrali rekuperacyjnej zwraca uwagę na deklarowane przez producenta zużycie prądu. Różne rodzaje rekuperatorów to także zupełnie różne podejście do energooszczędności. Niestety najtańsze urządzenia często okazują się bardzo drogie w późniejszej eksploatacji.

Pomyśl więc o wyborze rekuperacji, która nie zrujnuje budżetu przeznaczonego na inwestycję. Przykładem jednego z najlepszych rekuperatorów jest centrala wentylacyjna Stiebel Eltron LWZ 70 E, która ma wysoką klasę efektywności energetycznej, a zużycie energii w umiarkowanych warunkach klimatycznych to zaledwie -38,16 kWh/(m²a).

Wybierz odpowiednią jednostkę i fachowy montaż

Jeśli wysokiej jakości rekuperator ma bezawaryjnie i efektywnie działać, musi być prawidłowo zainstalowany i skonfigurowany. Cały układ powinien być rozmieszczony w sposób zgodny z wyliczeniami inżynierskimi, które określają zapotrzebowanie na powietrze dla poszczególnych pomieszczeń. Istotne znaczenie ma także wyznaczenie optymalnej trasy prowadzenia kanałów. Jedynie solidnie i precyzyjnie zaplanowana rekuperacja, może działać wydajnie przez cały rok.

Zachęcamy do zakupu jednego z naszych urządzeń oraz do skorzystania z usługi profesjonalnego montażu, wykonanego przez certyfikowanego instalatora Stiebel Eltron.