Wpływ zmian klimatycznych na zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie budynków w Polsce

Zmiany klimatyczne nie są wymysłem ekologów. To fakt, któremu nie można zaprzeczyć, obserwując pojawiające się anomalie pogodowe. Zimy w Polsce z roku na rok stają się łagodniejsze, z kolei wakacje są bardziej upalne. Jaki jest wpływ zmian klimatu na budownictwo? Sprawdź oraz dopasuj ogrzewanie i chłodzenie do wyzwań współczesnych czasów.

Data publikacji - 07.03.2025

Wpływ zmian klimatycznych na zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie budynków w Polsce

Jak zmienia się w klimat w Polsce?

Jaki związek ze zmianami klimatycznymi ma ogrzewanie domów? Na początek warto zastanowić się nad tym, co aktualnie dzieje się w przyrodzie. Zmiany klimatyczne to naturalny proces, który zachodzi na Ziemi cyklicznie od momentu jej powstania. Określa się w ten sposób długotrwałe przekształcanie elementów klimatu, które utrzymuje się przez wiele lat. Obecnie zmiany zachodzą jednak w ekspresowym tempie, co jest efektem działalności człowieka, a dokładniej m.in. wysokiego stężenia gazów cieplarnianych oraz rozwoju przemysłu.

To od klimatu zależy temperatura powietrza, średnie opady deszczu i śniegu oraz występowanie ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Według wielu klimatologów transformacja klimatu w Polsce zmierza w kierunku wykształcenia dwóch pór roku. Nie trzeba być ekspertem, aby zauważyć, że od kilku dobrych lat zimy są łagodniejsze, a lata wyjątkowo upalne. Ma to odzwierciedlenie również w badaniach. Lata 2011-2020 uznano za najcieplejszą dekadę w historii. Średnia temperatura powietrza w Polsce w 2023 r. wyniosła zaś 10,0°C i była o 1,3°C wyższa od średniej wieloletniej z okresu 1991-2020. Jak prognozują eksperci, w przyszłości będzie jeszcze cieplej, do czego należy dopasować m.in. ogrzewanie domu.

Jak zmiany klimatu wpływają na budownictwo?

Zmiana klimatu a ogrzewanie budynków – co mają ze sobą wspólnego? Zmniejszenie tempa postępowania zmian klimatycznych wymaga przede wszystkim zminimalizowania wpływu człowieka na środowisko naturalne. Jest to jeden z priorytetów polityki Unii Europejskiej, która wprowadziła plan zielonej transformacji w postaci pakietu „Gotowi na 55”. Istotnym elementem planu są zaś zmiany w budownictwie, czyli budynki pasywne oraz ekologiczne metody ogrzewania.

Co zrobić, aby ogrzanie domu nie odbijało się negatywnie na przyrodzie? Rozwiązanie to pompy ciepła, które pobierają energię ze środowiska, aby skutecznie ogrzać budynek. Systemy opierające się na pompach nie emitują gazów cieplarnianych, dlatego nie są obciążeniem dla przyrody. W zależności od rodzaju urządzenia, pompa może korzystać z energii geotermalnej, zgromadzonej w powietrzu lub w wodzie, a także nadaje się do instalacji w nowo wybudowanym lub istniejącym budynku. Co ważne, pracuje wydajnie przy wysokim zakresie temperatur zewnętrznych, dlatego efektywnie ogrzeje budynek nawet podczas zimowej aury.

Chłodzenie domu – co ma wspólnego ze zmianą klimatu?

Ochładzanie budynków przez zmiany klimatyczne staje się powoli koniecznością. Gorących dni jest coraz więcej, a ekstremalne upały stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia. Temperatury zewnętrzne sięgają latem nawet 40º, co jest prawdziwym wyzwaniem dla ludzkiego organizmu. Chłodzenie powietrza w domu pozwoli zaś na stworzenie przyjemnego mikroklimatu oraz zapobiegnie negatywnym skutkom wysokich temperatur.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby chłodzenia domu? Z pomocą ponownie przychodzą pompy ciepła. Nowoczesne urządzenia zapewniają ogrzewanie i chłodzenie, a także podgrzewają ciepłą wodę użytkową. Dzięki pompie ciepła możesz cieszyć się rześkim, chłodnym powietrzem, nawet jeśli na zewnątrz panuje upał. Jednocześnie nie obciążasz środowiska oraz troszczysz się o ekologię. Metody chłodzenia domu od Stiebel Eltron łatwo dopasujesz do swoich potrzeb, wybierając pompę idealnie dobraną do specyfiki i rodzaju budynku.

Ogrzewanie i chłodzenie na miarę współczesnych wyzwań

Jakie ogrzewanie do domu sprosta wyzwaniom, które niosą ze sobą zmiany klimatyczne? Ekologiczne pompy ciepła zapewniają komfort oraz doskonałe samopoczucie. To urządzenia, które wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku, aby dostarczać ciepło, a w razie potrzeby, schładzać powietrze. Pompy łączą w sobie wydajność z troską o środowisko, a także perfekcyjnie wpisują się w potrzeby wynikające ze zmieniającego się klimatu. Pompy ciepła Stiebel Eltron są produkowane w Niemczech, dlatego możesz mieć pewność, że wykorzystują najnowocześniejsze technologie. Dzięki nim zadbasz o komfort w swoim domu bez względu na klimat i temperatury zewnętrzne.