Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu ekologicznych systemów grzewczych?
Współczesne systemy ogrzewania skupiają się na zwiększeniu efektywności grzewczej przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne. Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania technologiami tego typu, a ich dynamiczny rozwój wciąż trwa. Jakie są więc trendy ekologiczne w systemach ogrzewania? Poznaj najbardziej obiecujące technologie.
Data publikacji - 14.02.2025
Co oznacza ekologiczny system grzewczy?
Dlaczego warto zdecydować się na najbardziej ekologiczne ogrzewanie domu? Problem zanieczyszczenia środowiska przez działalność człowieka staje się coraz poważniejszy. Jedną z ważniejszych kwestii jest zaś wysoka emisja gazów cieplarnianych, które przedostają się do atmosfery m.in. w wyniku stosowania tradycyjnych systemów grzewczych. Podczas np. spalania węgla dochodzi do emisji tlenku i dwutlenku węgla, związków siarki, pyłów PM 2.5 i PM 10, tlenków azotu oraz innych groźnych substancji. Wszystko to powoduje, że wciąż powstają kolejne projekty ekologiczne mające za zadanie spopularyzowanie bezemisyjnych metod ogrzewania.
Pod pojęciem ekologicznych systemów grzewczych kryją się instalacje niewywierające wpływu na środowisko naturalne. Opierają się one zazwyczaj na odnawialnych źródłach energii (m.in. grunt, powietrze, woda). Popularność systemów tego typu cały czas rośnie, na co mają z pewnością wpływ programy dofinansowujące, które jeszcze bardziej zwiększają opłacalność inwestycji (np. Czyste Powietrze).
Najnowsze technologie ogrzewania domu
Zalety ekologicznych systemów ogrzewania to nie tylko walka z zanieczyszczeniem powietrza. Są to również rozwiązania energooszczędne, które pozwolą ograniczyć wydatki na ogrzewanie. I między innymi z tego powodu w ostatnim czasie można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania ekologicznymi systemami. Jakie są więc najnowsze technologie ogrzewania domu? Oto trendy w projektowaniu ekologicznych systemów grzewczych.
Pompy ciepła wciąż na topie
Pompy ciepła znamy już od wielu lat, jednak wciąż następuje intensywny rozwój tej technologii. Są to urządzenia, które wykorzystują ekologiczne źródła ciepła, czyli energię pozyskiwaną ze środowiska naturalnego. Do wyboru są m.in. pompy ciepła solanka-woda (wykorzystują energię geotermalną) i powietrze-woda (czerpią energię z powietrza). Ich największa zaleta to wysoka wydajność grzewcza oraz niskie koszty eksploatacji. Najnowsze trendy skupiają się zaś na zmaksymalizowaniu efektywności pomp. Efektem pracy naukowców jest m.in. technologia inwertorowa, którą spotkasz w pompach ciepła Stiebel Eltron. Zastosowanie technologii inwertorowej umożliwia optymalizację pracy urządzenia niezależnie od pory roku, co zapewnia obniżenie zużycia energii i kosztów ogrzewania. To ogrzewanie proekologiczne, a zarazem oszczędne.
Wydajne systemy hybrydowe
System hybrydowy to nowoczesna technika grzewcza, która łączy ze sobą różne rodzaje ogrzewania. Są to instalacje dualne, wykorzystujące ekologiczne i tradycyjne systemy po to, aby zoptymalizować pracę układu. Przykładem jest choćby zastosowanie pompy ciepła powietrze-woda oraz kotła kondensacyjnego, które współpracują ze sobą, pomagając zredukować koszty ogrzewania. Hybrydowe modele to ekologiczne systemy grzewcze, ponieważ zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Rozwiązanie może być stosowane w celu modernizacji istniejącego układu lub podczas projektowania nowego.
Nowoczesne piece akumulacyjne
Ekologiczne źródła ogrzewania mogą też bazować na energii elektrycznej. Najlepszym tego przykładem jest piec akumulacyjny. Jest to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje nocną (tańszą) taryfę prądu do magazynowania energii elektrycznej. Ciepło jest następnie uwalniane w ciągu dnia, zapewniając oszczędne zużycie energii. Piece akumulacyjne to nowoczesne ogrzewanie elektryczne, które jest przyjazne dla środowiska. Aby korzyści było jeszcze więcej, w piecach akumulacyjnych Stiebel Eltron zastosowaliśmy technologię C-Plus. Dzięki niej urządzenie samodzielnie określa zapotrzebowanie na ciepło na następny dzień oraz magazynuje tyle energii, ile będzie potrzeba.
Bezemisyjne ogrzewanie, które dba o Twój komfort
Ogrzewanie bezemisyjne to przyszłość systemów grzewczych. Technologie, które dominują w projektach instalacji to obecnie źródła odnawialne oraz proekologiczne systemy ogrzewania elektrycznego. Aby skorzystać z najnowocześniejszych rozwiązań i dobrać rozwiązanie optymalne dla Twojego domu, skontaktuj się ze specjalistami Stiebel Eltron. Chętnie pomożemy oraz odpowiemy na każde pytanie.