Jak projektować system wentylacji w budynkach z intensywnym nasłonecznieniem?

Stała wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezwykle ważna, dlatego w każdym budynku potrzebna jest odpowiednia wentylacja. Projektowanie takiego systemu wymaga jednak przeanalizowania wielu czynników, w tym stopnia nasłonecznienia. Co, jeśli jest intensywne? Sprawdź, jakie rozwiązanie sprawdzi się wtedy najlepiej.

Data publikacji - 25.03.2025

Jak projektować system wentylacji w budynkach z intensywnym nasłonecznieniem?

Wymagania techniczne w zakresie nasłonecznienia budynku

Podczas wydawania pozwolenia na budowę inwestor jest zobowiązany do dołączenia do dokumentacji analizy nasłonecznienia i zacienienia budynku. Jakim przepisom podlega więc nasłonecznienie? Warunki techniczne reguluje §13 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi:

●      pokoje mieszkalne powinny być nasłonecznione w godzinach 7:00-17:00 (w przypadku mieszkań wielopokojowych warunek musi spełniać przynajmniej jeden pokój),

●      minimalny czas nasłonecznienia może być skrócony do 1,5 godziny w zabudowie śródmiejskiej.

Nasłonecznienie budynku wiąże się też z kwestią zacienienia, wynikającą z odległości między nieruchomością a innymi obiektami. Ma ona umożliwiać naturalne oświetlenie pomieszczeń, co jest możliwe po spełnieniu określonych w ustawie warunków.

Jakie znaczenie ma odpowiednie nasłonecznienie budynku?

Odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń przekłada się nie tylko na komfort mieszkańców lub estetykę budynku. Jest ważne również pod względem oddziaływania na środowisko i maksymalnego wykorzystania możliwości światła dziennego, co z kolei wiąże się z energooszczędnością. Intensywne nasłonecznienie to także:

●      duża ilość światła, co wpływa na samopoczucie,

●      redukcja potrzeby sztucznego doświetlania,

●      maksymalne wykorzystanie słońca do ogrzania budynku.

Nasłonecznienie jest też jednym z czynników wpływających na projektowanie instalacji wentylacji oraz ma znaczenie podczas planowania montażu paneli fotowoltaicznych (przekłada się na opłacalność inwestycji).

Intensywne nasłonecznienie a wentylacja

Jakim wyzwaniom musi sprostać projekt instalacji wentylacyjnej w przypadku intensywnego nasłonecznienia budynku? Z powodu dużej ilości światła słonecznego zachowanie właściwej wentylacji jest znacznie utrudnione. Dotyczy to przede wszystkim wentylacji grawitacyjnej, szczególnie w miesiącach letnich. Dlaczego? Do wymiany powietrza niezbędne jest wytworzenie ciśnienia, które powstaje wyłącznie, jeśli w budynku jest cieplej niż na zewnątrz. Mocne nasłonecznienie sprawia, że temperatura zewnętrzna i wewnętrzna wyrównują się, a wentylacja ustaje. System wentylacji w domu będzie więc nieskuteczny, a w pomieszczeniach zrobi się duszno. Wietrzenie spowoduje wpuszczenie do wnętrza gorącego powietrza, więc również nie rozwiąże problemu.

Projektowanie wentylacji grawitacyjnej w nasłonecznionym domu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów także w chłodne miesiące. W tym przypadku do pomieszczeń będzie nawiewane chłodne powietrze. Spowoduje to straty ciepła i zwiększy koszty eksploatacyjne.

Projektowanie instalacji wentylacji w przypadku wysokiego nasłonecznienia

W budynkach o mocnym nasłonecznieniu rekomenduje się zwykle projektowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (inaczej rekuperacji). Z jakiego powodu? Wentylacja mechaniczna wykorzystuje wentylatory, które stwarzają podciśnienie niezbędne do wymiany powietrza. Rekuperator jest też wyposażony w wymiennik ciepła, który pobiera energię z powietrza wywiewanego i przekazuje ją do nawiewanego. Dzięki temu do pomieszczeń jest wtłaczane świeże powietrze o odpowiedniej temperaturze.

Jak wygląda taka instalacja wentylacyjna? Elementy zależą od jej rodzaju. W przypadku centralnej wentylacji składa się z głównej centrali oraz kanałów rozprowadzających powietrze po całym budynku. Decentralna to z kolei pojedyncze jednostki, które montuje się bezpośrednio w ścianie (każda zapewnia wymianę powietrza w określonym pomieszczeniu). Najlepiej dopasować rozwiązanie do własnych potrzeb.

Intensywne nasłonecznienie i wentylacja z odzyskiem ciepła – połączenie idealne?

W intensywnie nasłonecznionym budynku potrzebna jest wentylacja energooszczędna, która zadba o stały dostęp do świeżego powietrza o każdej porze roku. Dlatego idealnym wyborem jest rekuperacja. Projektowanie instalacji oraz wybór odpowiedniego rozwiązania najlepiej zostawić fachowcom. Zapraszamy do Stiebel Eltron – nowoczesna rekuperacja centralna i decentralna zapewni maksymalny komfort oraz przyniesie oszczędności.