Integracja pomp ciepła z systemami magazynowania energii – czy warto?
Ewolucja systemów grzewczych cały czas trwa, czego efektem są kolejne, nowoczesne rozwiązania. Jedną z ciekawszych propozycji jest rozszerzenie pompy ciepła o magazyn energii. Czy warto się na to zdecydować? I jakie korzyści przynosi? Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.
Data publikacji - 10.03.2025
Na czym polega magazynowanie energii?
Czy magazyn energii ma sens przy pompie ciepła? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się bliżej każdemu z tych rozwiązań. Pompy ciepła to urządzenia przenoszące energię z otoczenia (gruntu, wody lub powietrza) do systemu grzewczego budynku. Jeśli jest dobrze dopasowana, zapewnia wysoką wydajność grzewczą i generuje niskie koszty za ogrzewanie. Pompa ogrzewa, chłodzi oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową, a jest przy tym ekologiczna i nie wymaga obsługi.
Magazyn energii to natomiast system pozwalający na przechowywanie energii elektrycznej lub cieplnej. Możesz dzięki niemu zmagazynować nadwyżkę energii, aby wykorzystać ją w późniejszym czasie. To sposób na stworzenie inteligentnego ekosystemu energetycznego, który łączy ze sobą korzyści, jakie daje każde z tych rozwiązań. Systemy magazynowania energii sprawiają, że zawsze masz do dyspozycji wystarczającą ilość energii lub ciepła.
Jak pompa ciepła współpracuje z magazynem energii?
Jak już wiesz, magazynować można zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Jaki magazyn energii do pompy ciepła będzie dobrym pomysłem? Wszystko zależy od tego, jaki system chcesz stworzyć. Do wyboru masz m.in. magazyny:
● elektryczne – zazwyczaj akumulatory litowo-jonowe,
● cieplne – zasobniki buforowe,
● cieplne połączone z przechowywaniem CWU – wieże hydrauliczne.
Pompa ciepła z magazynem energii wykorzystuje zwykle zasobniki buforowe i wieże hydrauliczne. W przypadku, kiedy pompa jest zintegrowana także z fotowoltaiką, korzyści przyniesie również magazyn energii elektrycznej. Jak może wyglądać taka współpraca? Kiedy zapotrzebowanie na energię cieplną jest niskie (np. w dzień), pompa pracuje i przechowuje nadwyżkę w zasobniku buforowym (lub wieży hydraulicznej). Jednocześnie nadwyżki energii elektrycznej (pochodzące z instalacji fotowoltaicznej) trafiają do akumulatorów. W momencie, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną wzrasta (np. wieczorem), system wykorzystuje zgromadzoną energię.
Magazyn energii i pompa ciepła – korzyści
Czy magazyn energii się opłaca? Tak – to doskonały sposób na zmniejszenie zużycia energii. Korzyści, jakie z tego wynikają to m.in.:
● optymalizacja pracy pompy ciepła – pracuje w najbardziej efektywnych godzinach,
● zapobieganie przeciążeniom – magazyn wspomaga pompę w czasie szczytowego zapotrzebowania na energię,
● większa autokonsumpcja energii – ogranicza zakupy energii z sieci,
● minimalizacja strat energii – ciepło nie jest rozpraszane podczas niskiego zapotrzebowania,
● elastyczność – system dopasowuje się do potrzeb i aktualnej sytuacji.
Pompa ciepła i magazyn energii zapewniają perfekcyjną synchronizację poszczególnych elementów. To nie tylko oszczędność, ale też sposób na zwielokrotnienie korzyści, jakie przynosi korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
Jak zarządzać pracą pompy i magazynu energii?
Magazyn energii a pompa ciepła – co zrobić, aby ta współpraca przynosiła jak najlepsze efekty? Kluczowe jest odpowiednie zarządzanie energią. Wykorzystując zaawansowane technologicznie rozwiązania od Stiebel Eltron, zmaksymalizujesz efektywność pompy ciepła oraz zwiększysz zużycie energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę.
Fotowoltaika z magazynem energii i pompą ciepła może współpracować m.in. za pośrednictwem SG Ready. To rozwiązanie, dzięki któremu pompa ciepła będzie sterowana poprzez polecenia przełączania przez kompatybilny menedżer energii, falownik lub system akumulatorów z instalacji fotowoltaicznej. W optymalizacji zużycia energii pomoże za to EM Trend – miernik EM monitoruje nadwyżki energii i na podstawie danych steruje pracą pompy ciepła. Pompę możesz też zintegrować z systemem fotowoltaicznym jako odbiornik i urządzenie magazynujące za pośrednictwem SMA Sunny Home Manager.
Nowoczesne rozwiązania, które przynoszą oszczędności
Zalety magazynu energii to przede wszystkim redukcja strat oraz optymalizacja pracy pompy ciepła. Korzyścią jest także zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej, a co się z tym wiąże, niższe koszty eksploatacyjne. Dlatego w Stiebel Eltron oferujemy nie tylko zaawansowane technologicznie pompy ciepła, ale również zasobniki systemowe oraz rozwiązania umożliwiające inteligentne zarządzanie energią. Skontaktuj się z naszymi doradcami i poznaj szczegóły oferty.