Jak dobrać odpowiednią wentylację do łazienki w domu pasywnym?
Domy pasywne wyróżniają się doskonałą izolacyjnością. Minimalizowanie strat ciepła powoduje jednak, że w budynku nie zachodzi naturalna wymiana powietrza. Bywa to zaś dość problematyczne w łazience. Jak o to zadbać mając dom pasywny? Wentylacja nie musi oznaczać strat ciepła – sprawdź, jakie rozwiązania pozwolą tego uniknąć.
Data publikacji - 07.02.2025
Wentylacja w domu pasywnym – dlaczego jest ważna?
Zmniejszenie zapotrzebowanie na energię do minimum to najważniejsza cecha domów pasywnych. Obiekty tego typu to więcej niż domy energooszczędne, ponieważ posiadają zaostrzone parametry zużycia energii. W przypadku energooszczędnych budynków jej zużycie mieści się bowiem w przedziale 40-60 kWh/m², z kolei w pasywnych wynosi maksymalnie 15 kWh/m². Uzyskanie takiego wyniku jest możliwe dzięki znakomitej izolacji termicznej oraz zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących wewnętrzne źródła ciepła. Zasada jest bardzo prosta: budynek nie traci ciepła, więc nie trzeba go stale uzupełniać.
Dlaczego wentylacja w łazienkach w domach pasywnych jest ważna? Specyfika obiektów sprawia, że w budynkach brakuje nieszczelności, przez które mogłoby przedostawać się świeże powietrze. Zastosowanie najprostszej wentylacji grawitacyjnej spowodowałoby z kolei straty ciepła (usuwa powietrze nagrzane i dostarcza świeże, o niższej temperaturze). A to oznacza, że budynek przestałby być pasywny. Stała wymiana powietrza jest jednocześnie ważna dla zdrowia i komfortu domowników. Dlatego należy dobrze przemyśleć, jaka wentylacja w łazience sprawdzi się przy budownictwie pasywnym.
Prawidłowa wentylacja łazienki – najważniejsze zasady
Wentylacja łazienkowa ma za zadanie zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Jest to pomieszczenie, w którym są generowane ogromne ilości pary wodnej, która może się przyczynić do rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego kwestia tego, jak dobrać wentylator do łazienki jest regulowana przez prawo budowlane. Zgodnie z nim (niezależnie od kubatury pomieszczenia) kanał wentylacyjny ma usuwać 50 m³ powietrza w ciągu godziny. Musi mieć w związku z tym odpowiednią długość i wielkość. Co więcej, naturalna wentylacja grawitacyjna może być stosowana wyłącznie w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 6,5 m³. W pozostałych przypadkach niezbędny jest montaż wentylacji mechanicznej.
Prawidłowa wentylacja łazienki dba nie tylko o względy estetyczne (zapobiega tworzeniu się pleśni i grzybów na ścianach oraz między kafelkami), ale jest przede wszystkim istotna dla zdrowia i samopoczucia. Dlatego swobodne przemieszczanie się powietrza powinno zachodzić przez całą dobę i o każdej porze roku.
Jaka wentylacja jest odpowiednia w domu pasywnym?
Jak powinna wyglądać wentylacja w domu pasywnym? Kluczowe są tu dwa aspekty: zapewnienie stałej wymiany powietrza oraz zminimalizowanie strat ciepła. Dlatego nie sprawdzi się tu tradycyjna wentylacja pasywna w postaci otworów wentylacyjnych. Odpowiednia nie będzie też zwykła wentylacja mechaniczna do łazienki, która jedynie usuwa zużyte powietrze i wymienia je na nowe. Podobnie wygląda kwestia systemów hybrydowych (łączą wentylację mechaniczną z grawitacyjną), które również zmniejszają szczelność budynku. Rozwiązaniem jest zaś rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Jak działa rekuperator? System opiera się o ruch powietrza wytwarzany przez urządzenie nazywane rekuperatorem. Jest on wyposażony w wymiennik ciepła, który odzyskuje energię cieplną z powietrza wywiewanego i przekazuje ją do świeżego, chłodnego powietrza nawiewanego. Minimalizuje w ten sposób straty ciepła, troszczy się o jakość powietrza oraz zmniejsza rachunki za ogrzewanie.
Wentylacja z odzyskiem ciepła w łazience w domu pasywnym
Jak zadbać o wymianę powietrza w łazience w domu pasywnym – wentylacja grawitacyjna, mechaniczna, rekuperacja, a może wentylacja hybrydowa? Z odzyskiem ciepła unikniesz strat ciepła i stworzysz korzystny dla zdrowia mikroklimat. Do wyboru są zaś systemy centralne (składają się z jednostki centralnej i połączonych z nią kanałów) oraz decentralne (jednostka jest montowana bezpośrednio w ścianie). To, który będzie lepszy, zależy od potrzeb i rodzaju budynku, dlatego najlepiej omówić szczegóły z fachowcem. Skontaktuj się z naszymi specjalistami i poznaj zaawansowane technologicznie rozwiązania od Stiebel Eltron. Sprawdź, ile korzyści przynosi rekuperacja i zadbaj o swój energooszczędny dom.