Nowoczesna rekuperacja decentralna Stiebel Eltron jeszcze wydajniejsza w trybie łazienkowym
W rekuperatorach Stiebel Eltron VLR 70 zastosowano nowoczesny tryb łazienkowy. Dzięki niemu korzystanie z rekuperacji decentralnej w łazience staje się jeszcze bardziej komfortowe. Na czym polega to rozwiązanie i dlaczego warto je wypróbować?
Skuteczna wentylacja w łazience - wentylator czy rekuperator?
Przez długi czas najlepszym rozwiązaniem wentylacyjnym do łazienek był wentylator wyciągowy Stiebel Eltron, uruchamiający się na podstawie wskazań czujnika wilgotności. To było sprawdzone, proste i wygodne rozwiązanie. Wentylator z serii LA 70 lub LA 100 włączał się wtedy, gdy był najbardziej potrzebny i pozwalał szybko wywietrzyć pomieszczenie. Niestety, działał wyłącznie jednokierunkowo.
Stosowanie alternatywnej opcji, czyli decentralnej rekuperacji, w przeszłości wiązało się z kilkoma niedogodnościami:
Specyfika łazienki wymaga zastosowania krótkiego, ale szybkiego przepływu powietrza. Starsze rozwiązania rekuperacyjne wymagały zwiększania wydajności wszystkich urządzeń wentylacyjnych tylko po to, by wymienić powietrze w łazience.
W trybie naprzemiennej pracy rekuperatora nieprzyjemne zapachy z łazienki mogły dostawać się do pozostałych pomieszczeń, powodując dyskomfort dla domowników.
Mimo tych utrudnień niektórzy klienci Stiebel Eltron decydowali się na montaż decentralnej rekuperacji, a inni skłaniali się raczej ku standardowym wentylatorem wyciągowym z czujnikami wilgotności. Teraz nie trzeba już zastanawiać się nad wyborem, ponieważ w nowoczesnym rekuperatorze VLR 70 zastosowano innowacyjny tryb łazienkowy.
To nowe rozwiązanie zostało opatentowane przez Stiebel Eltron i jest obecnie jednym z najlepszych sposobów na wentylowanie łazienek ze ścianą zewnętrzną. Przeczytaj, jak działa rekuperator VLR 70.
Jak działa tryb łazienkowy w rekuperatorze VLR 70?
Sekret działania rekuperatora VLR 70 polega na zastosowaniu dodatkowego modułu sterującego. Znajduje się on pomiędzy rekuperatorem zainstalowanym w łazience, a sterownikiem.
Po otrzymaniu sygnału specjalny moduł sterujący VLR 70 włącza tryb łazienkowy, a rekuperator przechodzi w tryb jednokierunkowy (wyrzutu powietrza). Konfiguracji podlega także prędkość wyrzutu (49 lub 70 m3/h). W tym czasie pozostałe rekuperatory w domu pracują niezmiennie, dzięki czemu wentylowanie łazienki nie powoduje zwiększonego zużycia energii elektrycznej.
Sygnałem, który uruchamia tryb łazienkowy, może być m.in. przycisk włączenia światła lub informacja wysłana przez czujnik wilgotności ZLWE 40 Humidity albo czujnik ruchu z opóźnieniem czasowym.
Zalety zastosowania trybu łazienkowego w rekuperatorze VLR 70
Wentylacja uruchamiana jest błyskawicznie (rekuperator przechodzi w tryb wyrzutu powietrza po otrzymaniu sygnału).
Skutecznie odprowadzany jest nadmiar wilgoci.
Nieprzyjemne zapachy nie przedostają się do innych części domu.
W ciągu dnia, gdy tryb łazienkowy nie jest używany, łazienka jest wentylowana z odzyskiem ciepła, podobnie jak inne pomieszczenia.
Wypróbuj nowoczesną rekuperację decentralną i tryb łazienkowy
W niektórych sytuacjach korzystanie z wentylatorów wyciągowych pozostaje koniecznością. Jest tak na przykład w przypadku WC bez kabiny prysznicowej, łazienki bez ściany zewnętrznej lub łazienki ze ścianką kolankową. Jednak w pozostałych przypadkach zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest decentralny rekuperator VLR 70.
Chcesz wiedzieć więcej o nowoczesnych rozwiązaniach wentylacyjnych Stiebel Eltron? Zapoznaj się z ofertą prezentowaną na stronie lub skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Chętnie pomożemy w wyborze wentylacji dostosowanej do Twoich potrzeb.