Modernizacja starszych budynków – jak dobrać system ogrzewania i wentylacji?
Modernizacja starego domu ma często za zadanie zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz poprawę komfortu życia mieszkańców. Zwykle wiąże się to z koniecznością wymiany przestarzałego systemu grzewczego oraz montażem wentylacji. Które rozwiązania będą odpowiednie w tym przypadku? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę.
Data publikacji - 21.01.2025
Dlaczego warto przeprowadzić modernizację systemu ogrzewania i wentylacji?
Jakie ogrzewanie do starego domu sprawdzi się najlepiej? Na początek warto zastanowić się nad tym, jaki jest sens przeprowadzania tego typu inwestycji. Instalacje grzewcze stosowane w przeszłości bazowały przede wszystkim na paliwach kopalnych. Podczas procesu spalania są zaś emitowane szkodliwe substancje, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Dawne technologie są też przestarzałe i mniej komfortowe w obsłudze (wymagają np. uzupełniania zasobnika). Sporo do życzenia pozostawia także ich wydajność, a co się z tym wiąże, koszty eksploatacji. Nowa instalacja może z kolei:
● ograniczyć emisję gazów cieplarnianych,
● zapewnić bezobsługową pracę,
● poprawić efektywność grzewczą,
● zwiększyć wartość nieruchomości.
Oczywiście wiele zależy od tego, jakie ogrzewanie do mieszkania w starym budownictwie wybierzesz. Aby korzyści były jak największe, warto zwracać uwagę przede wszystkim na rozwiązania ekologiczne, wydajne oraz opłacalne.
Jaka instalacja grzewcza sprawdzi się w użytkowanym budynku?
Modernizacja instalacji grzewczej powinna być poprzedzona ociepleniem budynku. Ograniczysz w ten sposób straty ciepła, co spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Zastanawiając się, czym ogrzewać stary dom, trzeba wziąć też pod uwagę ograniczenia techniczne. Montaż nowoczesnego systemu z pompą ciepła solanka-woda może być nieco problematyczny z powodu konieczności przeprowadzenia prac ziemnych. Modernizacja ogrzewania w starym domu będzie łatwiejsza do wykonania, jeśli postawisz na poniższe metody.
Pompa ciepła do starego domu
Pompa ciepła w starym domu? Jak najbardziej. Znakomitym wyborem będzie w tej sytuacji pompa ciepła powietrze-woda, która pozyskuje energię zgromadzoną w powietrzu, aby ogrzać budynek oraz dostarczyć ciepłą wodę użytkową. To ekologiczny system grzewczy, który zapewnia wysoką wydajność oraz bezobsługową pracę. Montaż pompy na zewnątrz lub wewnątrz budynku (w zależności od jej rodzaju) nie wymaga prac ziemnych.
Ogrzewanie elektryczne
Czy warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne w starym domu? To proste rozwiązanie, które możesz zastosować podczas remontu. Do wyboru masz zaś wiele, różnych urządzeń, co ułatwia ich idealne dopasowanie do potrzeb. Montaż jest szybki i łatwy: bez kotłowni, komina lub zbiorników. Mogą być to np. klasyczne grzejniki elektryczne, piece akumulacyjne, a nawet ogrzewanie podłogowe w starym domu. Dobranie optymalnego rozwiązania nie będzie zatem problemem.
System hybrydowy
W sytuacji, kiedy istniejąca instalacja grzewcza jest w dobrym stanie, ale zależy Ci na podniesieniu jej wydajności, możesz zdecydować się na system hybrydowy. Rozwiązanie polega na połączeniu ze sobą co najmniej dwóch systemów. Może być to np. kocioł gazowy i pompa ciepła powietrze-woda. Zaleta to zaś zwiększenie efektywności oraz ekologiczności systemu.
Wentylacja w starym budynku – rekomendowane rozwiązania
Wentylacja w starym domu powinna zapewniać prawidłową cyrkulację powietrza. Po zastosowaniu termomodernizacji może być to trudne, ponieważ znikną nieszczelności, przez które przedostawało się świeże powietrze. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest z kolei mało efektywna i powoduje straty ciepła. Jak więc poprawić wentylację w starym budynku? Problem rozwiązuje rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Dzięki wymiennikowi ciepła urządzenie odzyskuje energię z wywiewanego powietrza oraz oddaje ją do nawiewanego.
Rekuperacja w starym domu to zazwyczaj systemy decentralne, które są umieszczane bezpośrednio w ścianie i nie wymagają montażu kanałów. Oznacza to, że sprawdzą się podczas modernizacji budynku. Rekuperator tego typu jest przypisany do określonego pomieszczenia i zapewni stały dopływ świeżego powietrza.
Ekologiczne ogrzewanie i wentylacja mechaniczna w starym domu to oszczędność energii oraz niższe koszty eksploatacji budynku. Jak znaleźć rozwiązanie, które będzie najlepsze w przypadku Twojego domu? Skonsultuj się z fachowcami Stiebel Eltron. Skorzystaj z naszej wiedzy i wybierz nowoczesne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji.