Jakie czynniki wpływają na komfort cieplny w domach energooszczędnych?
Niskie straty energii to oszczędność pieniędzy oraz troska o ekologię. Dlatego budynki energooszczędne cały czas zyskują na popularności. Co kryje się za tym pojęciem i jak zadbać o komfort cieplny w takim domu? Sprawdź i dowiedź, jak optymalnie wykorzystać ciepło z wnętrza budynku.
Data publikacji - 14.04.2025
Co to jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny charakteryzuje się mniejszym niż tradycyjne zapotrzebowaniem na ciepło. Zgodnie z kategoryzacją prowadzoną przez Unię Europejską zapotrzebowanie na energię (Euco) w takim domu mieści się w przedziale od 30 do 70 kWh/(mkw/rok). Budynek tego typu nie generuje również strat ciepła, jest ekologiczny, a przy tym zapewnia komfort cieplny. Norma pod względem zapotrzebowania energetycznego nie jest też jedynym czynnikiem wyróżniającym tego typu budownictwo. Są to również:
● współczynniki przenikalności cieplnej przez przegrody na poziomie 0,2W/(mkw/rok),
● współczynnik EP (zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną) niższy niż 60 kWh/m kw./rok.
Istotna jest także wielkość i kształt bryły oraz szczegóły konstrukcyjne, a nawet rodzaj zastosowanych materiałów. Domy energooszczędne są zwarte w konstrukcji – im mniejszy, tym lepiej. Ważnym miejscem utraty ciepła jest dach, dlatego osiągnięcie energooszczędności jest łatwiejsze w przypadku domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym.
Jak zadbać o komfort cieplny w domu energooszczędnym?
Komfort termiczny w domach energooszczędnych powinien być taki sam jak w przypadku tradycyjnego budownictwa. Oznacza to, że temperatura wewnątrz budynku ma wynosić 18-22º przy wilgotności w przedziale między 40% a 70%. Jak to osiągnąć, biorąc pod uwagę normy domu energooszczędnego? Kluczowy jest odpowiedni system ogrzewania i rekuperacja. Szczegóły poznasz poniżej.
Wydajna pompa ciepła
Komfort cieplny w domu energooszczędnym wymaga zastosowania ogrzewania, które jest wydajne i efektywne, a jednocześnie charakteryzuje się niskim zużyciem energii elektrycznej. Dlatego świetnym wyborem są pompy ciepła. To nowoczesne urządzenia wykorzystujące energię pochodzącą z otoczenia, aby ogrzać dom, zapewnić klimatyzację oraz dostarczyć ciepłą wodę użytkową. W zależności od rodzaju pompy możesz zdecydować się na korzystanie m.in. z energii geotermalnej (pompy solanka-woda) lub zgromadzonej w powietrzu (pompy powietrze-woda).
Pompy ciepła potrzebują do pracy energii elektrycznej, jednak stosunek między jej zużyciem a ilością wytworzonej energii cieplnej jest niezwykle korzystny. Urządzenie możesz też połączyć z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu otrzymasz ekologiczne i darmowe ciepło. Pompy są przy tym niemal bezobsługowe oraz pracują w wysokim zakresie temperatur.
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Energooszczędne domy są pokryte szczelną powłoką, która minimalizuje straty ciepła, ale jednocześnie blokuje przedostawanie się świeżego powietrza. Jak je więc dostarczyć? Tradycyjne systemy wentylacyjne nie będą dobrym wyborem, ponieważ mogą obniżać temperaturę panującą w domu. Rozwiązaniem jest za to rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Dzięki temu, że powietrze wwiewane jest ogrzewane energią pozyskaną od wywiewanego powietrza, nie dochodzi do strat ciepła. Powietrze w budynku jest rześkie i czyste, a także ogrzane do odpowiedniej temperatury.
Izolacja termiczna budynku
Warto pamiętać, że energooszczędność domu zależy również od specyfiki samego budynku. Niezbędne są choćby porządne materiały ociepleniowe – przyjmuje się, że grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić ok. 20 cm. Ciepło może uciekać również przez okna – im więcej przeszklonych powierzchni, tym większe straty ciepła. Podczas montażu okien trzeba więc zwrócić uwagę na odpowiednie uszczelnienie. W domach energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła w oknach powinien plasować się na poziomie Ug=0,8W/m2K.
Nowoczesne rozwiązania dla domów energooszczędnych
Domy energooszczędne muszą zapewniać taki sam komfort cieplny jak inne budynki. Niezbędne jest jednak zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które będą dbać o niskie zużycie energii oraz zapobiegną stratom ciepła. Dlatego idealnym rozwiązaniem są pompy ciepła i rekuperacja. Zastanawiasz się nad ich zastosowaniem? Skorzystaj z pomocy naszych fachowców i zapytaj o szczegóły rozwiązań Stiebel Eltron. Niemiecka precyzja oraz zaawansowanie technologiczne dają pewność, że Twój dom będzie energooszczędny i ciepły.