Jak dobrać zasobnik ciepłej wody do pompy ciepła?

Zasobnik c.w.u. to nieodłączny element wielu domowych kotłowni, szczególnie wtedy, gdy dom ogrzewany jest przy użyciu pompy ciepła. Jeśli magazynowanie i podgrzewanie wody użytkowej ma być efektywne, koniecznie trzeba dostosować rodzaj i pojemność zasobnika do indywidualnych potrzeb. W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi.

Jaki zasobnik c.w.u. do pompy ciepła będzie najlepszy?

Zasobniki na ciepłą wodę mają szybko podgrzewać wodę użytkową przy minimalnym zużyciu prądu. Powinny osiągnąć zadaną temperaturę, nie zmuszając pompy ciepła do gwałtownej pracy na granicy możliwości. Właśnie tak działają oferowane przez STIEBEL ELTRON pojemnościowe ogrzewacze wody, które doskonale współpracują z pompami ciepła.

Wybierając zasobnik na wodę do pompy ciepła, zwróć uwagę na dwa istotne kryteria:

● Powierzchnia wężownicy dostosowana do mocy grzewczej pompy. Im większa jest powierzchnia wężownicy, tym więcej czynnika grzewczego w niej krąży. Dzięki temu możliwe jest szybkie podgrzanie wody użytkowej bez gwałtownego zwiększania mocy pompy. 

 

Powierzchnia wężownicy ma duże znaczenie

Jeśli zasobnik do pompy ciepła ma spełniać swoją funkcję, a jednocześnie nie obciążać urządzenia grzewczego, powinien mieć powiększoną lub podwójną wężownicę. Oczywiście nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Powierzchnia wężownicy każdorazowo musi być dostosowana do mocy zainstalowanej w domu pompy ciepła. 

Co do zasady, na każdy 1 kW mocy pompy powinno przypadać 0,20-0,25 m2 powierzchni wężownicy. Niektórzy producenci zalecają nawet 0,45 m2 na każdy 1 kW mocy pompy. Takie proporcje pozwolą na utrzymanie zadanej temperatury wody przy minimalnym zużyciu prądu.

Jak wybrać pojemność zasobnika do pompy ciepła

Dobór podgrzewacza c.w.u. obejmuje również określenia jego pojemności. W przypadku budynków korzystających z tradycyjnych instalacji grzewczych (kotły gazowe lub na paliwo stałe), pojemność zasobnika definiuje realne zapotrzebowanie.

Jednak zasobnik na ciepłą wodę, który ma być połączony z pompą ciepła, wymaga nieco innego podejścia. W tym przypadku priorytetem jest powierzchnia wężownicy. Może się okazać, że zasobnik o pojemności dostosowanej do liczby domowników będzie niewystarczający ze względu na zbyt małą powierzchnię tego elementu.

● Przykład: W domu mieszka 3-osobowa rodzina i korzysta z pompy ciepła o mocy 11 kW. Teoretycznie wystarczyłby zasobnik c.w.u o pojemności 150 litrów (przyjmuje się średnio 30-60 litrów na osobę). Jednak zainstalowana w nim wężownica ma powierzchnię 1,9 m2. Potrzebny jest więc większy zasobnik z wężownicą o powierzchni co najmniej 2,2 m2. Dzięki temu moc pompy będzie optymalnie wykorzystana. 

W ofercie STIEBEL ELTRON znajdziesz różne pojemnościowe ogrzewacze wody. Najmniejsze modele to kompaktowe urządzenia zasilane prądem 230 V. Z kolei wiszące i stojące ogrzewacze mogą mieć nawet 1000 litrów pojemności. Tak szeroki wybór pozwoli Ci na precyzyjny dobór zasobnika c.w.u. do mocy grzewczej pompy.

Wykorzystaj potencjał pompy ciepła z zasobnikiem c.w.u.

Pompa ciepła z zasobnikiem to świetny system, który w zupełności wystarczy do ogrzewania domu jednorodzinnego oraz wody użytkowej. Jeśli zastanawiasz się, jaki zasobnik c.w.u. sprawdzi się w Twoim budynku, skontaktuj się ze specjalistami firmy STIEBEL ELTRON. Dzięki temu dowiesz się, jak dokonać właściwego wyboru.