Dom pasywny a rodzaj ogrzewania - jaki wybrać?

Budownictwo pasywne niemal od razu kojarzy się z ekologią i energooszczędnością, także w zakresie ogrzewania. W tym artykule przeczytasz, dlaczego domy pasywne w Polsce poza światłem słonecznym potrzebują dodatkowego źródła ciepła i w jakie urządzenie warto zainwestować.

Co to jest dom pasywny?

Zgodnie z definicją, opublikowaną przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, dom pasywny to obiekt, który charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną. Zapotrzebowanie to powinno wynosić maksymalnie 15 kWh/m2. Oznacza to, że roczny koszt ogrzewania takiego domu jest niezwykle niski.

Ekologiczne domy pasywne są projektowane tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał naturalnych źródeł ciepła. Zalicza się do nich przede wszystkim energię słoneczną. Pozyskiwaniu ciepła sprzyja:

● odpowiednie ukształtowanie bryły budynku,

● układ funkcjonalny uwzględniający pozycję słońca,

● zastosowanie wielkopowierzchniowych przeszkleń na ścianach nasłonecznionych, z możliwością zacienienia w okresie letnim.

Czy domy pasywne potrzebują dodatkowego ogrzewania?

Ideą budownictwa pasywnego jest rezygnacja z instalacji centralnego ogrzewania. Domy pasywne są zorientowane na wykorzystanie światła słonecznego.

Jednak w naszej szerokości geograficznej nie zawsze można liczyć na zadowalającą ilość światła. Więc chociaż kolektory słoneczne generują moc wystarczającą do wstępnego ogrzania wody użytkowej, wielu inwestorów decyduje się również na dodatkowe źródło ciepła.

Warto przy tym zaznaczyć, że ogrzewanie w domu energooszczędnym i pasywnym niemal zawsze opiera się na urządzeniach o zredukowanej mocy. Celem jest zapewnienie komfortu termicznego w okresach mniejszego nasłonecznienia, a nie przez cały rok.

Jakie ogrzewanie w domu pasywnym warto wykorzystać?

Jest kilka możliwości ogrzania domu pasywnego. Nie zalicza się do nich tradycyjnych kotłów gazowych, ponieważ w budownictwie pasywnym moc grzewcza urządzeń w zależności od powierzchni budynku nie powinna przekraczać 1-3 kW. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane opcje:

Rekuperacja. Jednym ze skutecznych sposobów na ogrzewanie domu pasywnego jest wentylacja mechaniczna o wysokim współczynniku odzysku ciepła. Odpowiednio rozmieszczone elementy układu i starannie wykonana izolacja pozwalają zredukować straty ciepła do minimum. Właśnie taką wydajną rekuperację centralną i zdecentralizowaną znajdziesz w ofercie STIEBEL ELTRON.

Nowoczesna pompa ciepła. Pompa ciepła o wysokiej efektywności energetycznej pozwala wykorzystać potencjał OZE i świetnie współgra z ideą budownictwa pasywnego. Chociaż koszt zakupu oraz instalacji pompy jest spory, inwestycja szybko się zwraca i pozwala utrzymać komfortową temperaturę wewnętrzną przez całą jesień i zimę.

● Punktowo rozstawione grzejniki elektryczne. Ich największą zaletą jest wygoda i łatwość użytkowania. Elektryczne ogrzewacze mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, które wymaga utrzymania wyższej temperatury. Instaluje się je m.in. w łazienkach i na poddaszach. Grzejniki elektryczne stosowane są w domach pasywnych jako doraźne wsparcie dla innych systemów ogrzewania.