Czy przepływowe ogrzewacze wody są pożeraczami energii?
Według informacji na niektórych forach internetowych przepływowe ogrzewacze wody są pożeraczami prądu i przygotowują znacznie więcej wody, niż jest to rzeczywiście potrzebne. Czy to prawda? Dominik Golüke, ekspert firmy STIEBEL ELTRON w dziedzinie przepływowych ogrzewaczy wody, obala te błędne przekonania.
Panie Golüke, mam przepływowy ogrzewacz wody. Czy jest on pożeraczem energii?
Nie, ale ta plotka o przepływowych ogrzewaczach wody wciąż się pojawia. Oczywiście przygotowanie ciepłej wody użytkowej wymaga energii, nie ma co do tego wątpliwości. Nie ma jednak znaczenia, jakiego źródła użyjemy. Podgrzewanie wody w kuchni lub pod prysznicem za pomocą elektrycznego przepływowego ogrzewacza wody nie zużywa więcej energii niż chociażby kocioł gazowy.
Z technicznego punktu widzenia sprawność przepływowego ogrzewacza wody, czyli stosunek energii dostarczonej do energii zużytej - wynosi prawie 99 procent. Kocioł gazowy o mniej korzystnej wartości około 80 procent nie jest w stanie dotrzymać mu kroku.
Widać więc wyraźnie, że technologia przepływowych ogrzewaczy wody jest naprawdę wydajna. Kiedy ich stosowanie jest szczególnie zalecane?
Na przykład wtedy, gdy w domu są bardzo długie przewody rozprowadzające ciepłą wodę lub w sytuacji, w której nie chcemy rezygnować z wygody. Nie ma nic bardziej niekomfortowego niż odkręcenie kranu i konieczność czekania, aż ciepła woda pokona drogę z zasobnika w piwnicy do łazienki. W takich sytuacjach przez rury musi przepłynąć duża ilość wody, aż osiągnie wymaganą temperaturę. Dzięki zdecentralizowanemu rozwiązaniu, unika się strat związanych z magazynowaniem, cyrkulacją, dystrybucją i wzrostem temperatury. W zależności od schematu użytkowania, łączne straty w przypadku systemów centralnych mogą szybko zwiększyć swój udział w końcowym zużyciu energii.
W takich przypadkach zalecamy przejście na przepływowy ogrzewacz wody. Woda jest podgrzewana na miejscu; wystarczy odkręcić kran, z którego popłynie ciepła woda. Nasze zobowiązanie: "Klienci, korzystający z produktów STIEBEL ELTRON, powinni zużywać tylko tyle wody i energii, ile jest konieczne". W końcu są to bardzo cenne zasoby.
Czy to prawda, że nie wszystkie przepływowe ogrzewacze wody są takie same?
Tak, to prawda. Porównajmy hydrauliczny przepływowy ogrzewacz wody z elektronicznym. W wersji hydraulicznej woda jest podgrzewana za pomocą stałej, wysokiej mocy, a następnie schładzana do wymaganej temperatury za pomocą dodania zimnej wody. Najpierw jest zbyt gorąca, a po chwili staje się za zimna. Duża ilość wody musi przepłynąć, zanim zostanie osiągnięta komfortowa temperatura.
Elektroniczny przepływowy ogrzewacz wody z kolei będzie zużywał tylko tyle energii, ile jest rzeczywiście konieczne. W tym przypadku nie jest potrzebna zimna woda. Wystarczy odkręcić kran, z którego popłynie woda o żądanej temperaturze. Rozwiązanie jest zatem wydajne, a przy tym wygodne w użytkowaniu.
Ponadto, przepływowe ogrzewacze wody STIEBEL ELTRON mogą posiadać inteligentne funkcje. Wybrane typy urządzeń wyposażone są w technologię 3i lub 4i. Posiadają potrójną lub poczwórną inteligencję. Na przykład w technologii 4i, trzy czujniki są połączone z zaworem sterowanym silnikiem. Czujniki te, rejestrują temperaturę na wlocie i wylocie oraz natężenie przepływu wody w ogrzewaczu, zapewniając ciągłe porównywanie wartości wymaganych i rzeczywistych. Jest to technologia najwyższej klasy. Dzięki niej woda pozostaje przyjemnie ciepła nawet przy większym przepływie. Być może pamiętasz z dzieciństwa, jak pod prysznicem nagle zaczynała płynąć zimna woda, ponieważ ktoś mył ręce w łazience. Czasy takich wahań temperatury już minęły!
Nowoczesna technologia przepływowych ogrzewaczy jest naprawdę inteligentna. Jak więc skonfigurować urządzenie i zaoszczędzić pieniądze?
Wielu użytkowników popełnia błąd podczas obsługi baterii. Wybierana jest pozycja środkowa, przez co stale dolewana jest zimna woda do gorącej, w celu uzyskania żądanej temperatury. Lepiej jest ustawić kran w pozycji gorącej i regulować temperaturę na przepływowym ogrzewaczu wody. W ten sposób zużywa się tylko tyle energii, ile jest rzeczywiście potrzebne.
W przepływowych ogrzewaczach wody można także zapisać kilka "ulubionych" temperatur. Jest to idealne rozwiązanie, gdy pod jednym dachem mieszkają miłośnicy zarówno cieplejszej, jak i zimniejszej kąpieli. Dzięki temu każdy użytkownik może wybrać swoją ulubioną temperaturę i nikt nie będzie się kłócił, że woda jest "za gorąca" lub "za zimna".
Dostępne są również funkcje Eco, za pomocą których można regulować natężenie przepływu. W takiej konfiguracji zamiast 10 litrów wody przez kran przepływa tylko 7. Wiele osób, które lubią przebywać pod prysznicem przez długi czas, nawet nie zauważy różnicy. Jest to korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla bilansu energetycznego. Dlaczego nie spróbować!