Przygotowanie pompy ciepła do sezonu grzewczego - poradnik

Każde urządzenie, które użytkowane jest sezonowo, niezależnie od swojej funkcji i miejsca zastosowania, powinno zostać sprawdzone i przygotowane do pracy przed rozpoczęciem regularnego funkcjonowania. Zasada ta jest szczególnie ważna w przypadku urządzeń grzewczych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak przygotować pompę ciepła do sezonu grzewczego.

Serwis pompy ciepła - niezbędne przygotowanie do sezonu grzewczego

Pompy ciepła Stiebel Eltron to urządzenia charakteryzujące się niską awaryjnością. Musisz jednak pamiętać, że w trakcie sezonu grzewczego pracują 2 do 3 tys. godzin. Taka liczba roboczogodzin stanowi dość duże obciążenie dla każdego urządzenia, nawet tak niezawodnego i bezobsługowego jak pompa ciepła. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu warto skorzystać z usług specjalistycznego serwisu, który przygotuje pompę do następnych miesięcy wytężonej pracy. 

Regularne przeglądy są również warunkiem zachowania gwarancji udzielanych przez producentów i instalatorów. W dokumentach określających sposób i warunki użytkowania zwykle wskazuje się wymaganą częstotliwość wykonywania przeglądów. 

Jako optymalny okres wykonania tych prac eksperci wskazują czas przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jest to też najodpowiedniejszy moment, aby zadać serwisantowi pytania dotyczące pracy pompy w poprzednim sezonie i naprawić ewentualne usterki.

Na czym polega przegląd pompy ciepła?

W trakcie czynności serwisowych technik sprawdza wszystkie elementy urządzenia pod kątem stopnia zużycia, zanieczyszczenia i występowania uszkodzeń. Obowiązkowo wykonuje również kontrolę elementów ważnych dla bezpieczeństwa funkcjonowania oraz sterowników i regulatorów. 

Do jego podstawowych zadań należy także sprawdzenie rejestru błędów i ustawień odpowiadających za optymalny pobór prądu i efektywność ogrzewania. Jeśli zachodzi taka potrzeba, technik dokonuje regulacji urządzenia i usuwa ewentualne usterki. 

Większość podzespołów istotnych dla urządzenia znajduje się w jednostce zewnętrznej, dlatego konserwacja pompy ciepła rozpoczyna się z reguły od niej. W zależności od tego, z jakim typem pompy masz do czynienia, sprawdzić trzeba konkretne parametry

W pompach powietrze-woda sprawdzane są:

  • szczelność,
  • ciśnienie w instalacji i grzewczej,
  • ciśnienie dolnego źródła ciepła,
  • poziom zawilgocenia czynnika chłodniczego,
  • zawór bezpieczeństwa,
  • sterowniki,
  • wentylator.

W pompach typu solanka-woda sprawdzane są:

  • szczelność
  • ciśnienie
  • sterowniki
  • filtry 
  • zawór bezpieczeństwa
  • jakość solanki

Po zakończonym przeglądzie technik dokonuje wpisu do karty gwarancyjnej oraz sporządza protokół, w którym notuje wszystkie nieprawidłowości i zalecenia dotyczące napraw. 

Odpowietrzenie pompy ciepła - ważna część przeglądu

Bardzo istotnym parametrem jest swoboda przepływu czynnika przez wymiennik. Płynność tego procesu ma ogromny wpływ na żywotność i wydajność pompy. Powodem zakłóceń mogą być pęcherze powietrza - takie zatory powietrzne zwiększają bowiem opory hydrauliczne. Jeśli pompa będzie miała problemy z ich pokonaniem, wartości przepływów maleją, co wpływa na wydajność pompy i całej instalacji grzewczej. 

Im więcej powietrza w układzie, tym mniej efektywnie ciepło jest transportowane do poszczególnych pomieszczeń. A jeśli mikro pęcherzyki powietrza znajdą drogę, aby połączyć się w większe pęcherze, może dojść do zablokowania określonych odcinków instalacji. Dlatego tak ważne jest, żeby w ramach przygotowania pompy ciepła do sezonu grzewczego sprawdzić, czy nie wymaga ona odpowietrzenia. 

Czy przeglądy pomp ciepła są obowiązkowe?

Przeglądy pomp ciepła nie są określone żadnymi przepisami prawa, tak więc od strony formalnej nie są one obowiązkowe. Jeśli jednak nie będą przeprowadzane, to konsekwencją może być utrata gwarancji producenta. Brak przeglądów to również zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy urządzenia i obiektu, w którym zostało zainstalowane. 

Powinieneś pamiętać, że rezygnując z przeglądów, generujesz tylko pozorne oszczędności. Zaniedbanie serwisu pompy ciepła prowadzi do stopniowego spadku jej wydajności i skrócenia żywotności. Może również powodować większe zużycie energii i niewystarczające ogrzewanie pomieszczeń. Radzimy więc - traktuj przeglądy pompy ciepła jako czynność obowiązkową. 

Pompa ciepła to źródło ogrzewania, którym możesz cieszyć się latami. Oferuje Ci nie tylko utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu w sezonie jesienno-zimowym, ale również satysfakcję z bycia człowiekiem nowoczesnym i myślącym ekologicznie. Pamiętaj o regularnych serwisach i przeglądach tego urządzenia oraz odpowiednim przygotowaniu go do sezonu grzewczego. To gwarantuje Ci przyjemne ciepło w Twoim domu jesienią, zimą i wczesną wiosną.